VATAN PARTİSİ, ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ VE TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ’NDEN ALTERNATİF TÖREN

VATAN PARTİSİ, ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ VE TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ’NDEN ALTERNATİF TÖREN

Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türk Kadınlar Birliği  30 Ağustos Zafer Bayramının 94. yıl dönümü nedeniyle alternatif çelenk töreni düzenledi.

9

Törende Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) İl Başkanı Feyzi Köse ve Vatan Partisi Bilecik İl Başkanı Niyazi Güner günün anlam ve önemini belirten bir konuşmalar gerçekleştirdi.

6

“30 AĞUSTOS TÜRK ULUSUNUN YENİDEN DİRİLİŞİDİR”

Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“30 Ağustos Türk Ulusunun yeniden dirilişidir. Malazgirt Savaşıyla (1071) 20 Ağustos’ta Anadolu’nun Türkler kapılarını açan kahraman ordumuz; Başkomutanlık Meydan muharebesiyle de Anadolu topraklarının “Türk Vatanı olduğunu önünde durulmaz bir iradeyle düşmana ispatlamıştır ve yine Ulusumuzun iradesiyle Cumhuriyet kurulmuştur.

Atatürk ünlü Nutkunda Kurtuluş Savaşını anlatır. Her Türk yurttaşının okuması gereken Nutuk’ da Atatürk savaşa nasıl hazırlandığımızı anlatmaktadır.

Ondan öğrendiğimize göre Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, batı Cephesi komutanı ve İnönü savaşları kahramanı İsmet Paşa ve Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak paşa büyük bir gizlilik içinde taarruz planlarını hazırladılar.

3

1922 Ağustos ayında Türk ordusu taarruza geçmek için kurmay heyetince karar verilir. Mustafa Kemal, İsmet Bey, Fevzi Çakmak ve diğer paşalar ile kurmaylar savaşı yönetmek üzere Kocatepe’ye gelirler.

29 Ağustos sabah saat 05.30’da Türk topçu birlikleri Afyon’un güneyinden düşman siperlerini ateşle vurmaya başlarlar. Ardından piyadeler hücuma geçerler. Planlandığı gibi Büyük taarruz devam eder ve düşman gerilemeye başlar, bozguna uğrayarak ikiye ayrılır. 30 Ağustos’a kadar düşman ordusu çembere alınır. 30 Ağustos sabahı 1. Ordu ve avcı hatlarını ile 4. Kolordu’yu denetleyen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa saat:14.00’de Aslıhanlar yakınındaki komuta karargâhında taarruz emrini verir.

Dumlupınar’da ordumuz düşmana son darbeyi vurur. Düşman askerleri kaçmaya başlar. Mustafa Kemal Paşa kaçan düşman askerlerini kovalamak için, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri !” komutunu verir.

11

Yunan başkomutanı General Topics dahil çok sayıda esir alınır. Şahlanan Türk ordusu düşman güçlerini İzmir’e kadar kovalar. 9 Eylül 1922 günü Türk ordusu İzmir’e girer. Batı Anadolu’ya yakan, yıkan düşman kuvvetlerini canlarını zor kurtararak geldikleri gibi gemilere binerek giderler.

30 Ağustos 1922 tarihi, Türk Ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığını ve Zafer Destanının yazıldığı gündür.

Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk ordusuna şükran ve minnetlerimizi sunarken, ulusumuzun da Zafer bayramını kutluyoruz.

7

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İl Başkanı Feyzi Köse ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

KÖSE; ” TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIR, ATATÜRK’Ü ÖRNEK ALIR.”

“Değerli dostlar bugün 30 Ağustos zafer bayramımızın 94. Yıl dönümünü kutlamak için buraya geldik. 30 Ağustos modern Türk cumhuriyetin kuruluşuna giden başlangıcıdır arkadaşlar o yüzden sadece kendi ulusumuza kendi milletimize değil bütün dünya uluslarına özellikle mazlum uluslara örmek olmuştur. Hindistan’ın kurucusu Gandi, “bize Mustafa Kemal’in yolu bize örnek oldu” diye övgüyle bahsetmiştir. Hala da geçerlidir bu bütün mazlum ülkeler Türkiye’yi örnek alır. Atatürk’ü örnek alır, 30 ağustos zafer bayramının önemi o yüzden çok büyüktür.

1

Bugün içinde bulunduğumuz Türkiye’nin koşulları yeni bir kurtuluş savaşının içinde olduğumuzu gösteriyor. Değerli dostlar bakın içeride işid, pkk, pyd’siyle fetö’süyle müthiş bir kalkışma hareketleri var, bir 15 Temmuz darbe girişimini Türkiye atlattı. Şok bir olayı badireyi şükür atlata bildik. Bugün Türk ordusu? Suriye’de ne arıyor diye sorabilir? Türkiye kendi sınırlarını korumak için parçalanmamak için bu operasyona mecbur kaldı. Buradan geleceğimiz nokta şudur ordusuz millet olmaz orduyla milletin birlikteliği çok önemlidir.

5

Bizi birbirimize düşürecek her türlü kışkırtmaya karşı uyanık olmamız lazım. Bakın hepinizin malumu geçtiğimiz günlerde Sayın Kılıçdaroğlu’na Artvin yöresinde bir saldırı oldu dolayısıyla büyük bir provokasyon bizleri birbirlerine düşürmek istiyorlar. Yıllarca sağ, sol dediler Türk, Kürt dediler Alevi, Sünni dediler. Şimdi iktidar, muhalefetin bu Türkiye’nin 15 temmuz darbe girişimini atlatmasından doğan birlikteliği hazmedemeyen emperyalist güçler her türlü kışkırtmayı yapabilir. Bu 30 Ağustos’un önemi çok büyük, yani gönül isterdi ki bütün Bilecik halkı sokaklara dökülsün yani sadece 30 Ağustos Zafer bayramı kutlaması amacıyla kutlanmamalı yani bunun bilincinde idrakında olmalıyız. Biz Türk ordusunun yanındayız, biz Türk ordusunun Atatürkçü kanadının bütün yaptığı eylemlerin yanındayız. Şuan ki çalışmalarının tamamının destekçisiyiz ve milletimize de güveniyoruz. Bu provokasyonlara gelmedi umarım bundan sonrada gelmeyecek ve vatanın birliği bütünlüğü için milletin dirliği birliği için, el ele omuz omuza kol kola bu mücadele devam edecek ben de bu duygularla sizin 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyorum.”

8

Vatan Partisi Bilecik İl Başkanı Niyazi Güner, konuşmasında şunları ifade etti:

“BU AMERİKANCI,NATOCU,GLADYOCUNUN DARBESİ”

“Sevgili arkadaşlar ben de sizin 30 Ağustos Zafer bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum ADD başkanımız Fevzi Bey söylediği bu zafer bayramı geçtiğimiz yıllardaki kutladığımız zafer bayramından biraz daha farklı. 15 Temmuz da geçirdiğimiz bir darbe fetöcü darbe değil, Türkiye biraz oyalanıyor bu Amerikancı bir darbe, Nato’cu Gladyocunun darbesi, bu darbe bizim 1922 de başlattığımız emperyalizm güçlere karşı başlattığımız savaşın tıpkı aynısıdır. Onun için o gün ne yapmış isek, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde bugün de aynı reçeteyle aynı mücadeleyi sürdürmek zorundayız. O gün millet Ordulaşmıştı ve o düzenli orduyla yedi düveli vurduğumuz an yurdumuzdan vatanımızdan atmıştık. Bugün yedi düvel yine bizim ülkemize aynı ortamda savaş kışkırtıcılığı, aynı zaman da baskı. Bugün etrafımızda yaşadığımız gördüğümüz savaş kendi ülkemizdedir. Biz Suriye’den bahsediyoruz 30 yıldan beri çektiğimiz pkk terörünün arkasında yine emperyalist güçler vardı. Bugün biz bir yandan pkk la, bir yandan fetö’yle savaş yaparken aslında arkasındaki güçlerle savaş yapıyoruz. Onun için içeride insanlarla o yurt sever kanatla mecburdur. Bizim bu zaferimizi kazanmamız için birlikteliğimiz  şart.Ama görüyoruz ki; iktidardakilerle gaflet içinde hatta bazen çıkardıklarını yasalarla hıyanete varılacak bir noktaya geliniyor sevgili yurtseverler. Kanun hükmünde çıkan kararnamelerle bir millet orduyla vardır, hele bu coğrafyada ordusu yoksa bu millet olmayacaktır. Yeni yeni millet sözcüğünü kullanıyorlar ama Türk sözcüğünü kullanamıyorlar, orduyu seviyorlar. Suriye’ ye gönderiyorlar içerideki pkk’ ya karşı mücadele ediyorlar, ama kışlalarının önüne çöp arabalarını yığıyorlar. Böyle bir iktidar ancak Türk milletine hizmet etmez bu ordu düşmanlığı ordu milletini dağıtmaktır, bölmek demekti. Bu ülkeyi parçalamak demektir, bugün kuvvet dediğimiz ordudur, esas bu millet ordusuna göz bebeği gibi bakacak. Nasıl 1922 ‘de, 23′ de bakmışsa bugün de öyle bakacak. Bugün geçerken Türk silahlı kuvvetleri bando takımı geçerken gözlerimiz yaşarıyor, hala bu milletin içinde duygu, düşünce, asker gibi. Ama komuta kademesini bir başka bakanlığa, genel kurmayı cumhurbaşkanlığına, bu kuvvetlerin ayrılığı. Tükiye’ye ihanetin bu  kadarı kabul edilemez, Türkiye dönecektir. Size bir hatırlatma yapmak istiyorum; Silivri’ye tıkılan balyoz tertibiyle casusluk tertibiyle çıkan, Türk askerine, Türk subayına, Türk komutanına mecbur kalmışsa yine bugün onlara mecbur kalacaktır. Buradan iktidarı uyarıyoruz, buradan gaflet içinde olanları uyarıyoruz, bu milletin orduyla kuvvetiyle uğraşmayınız, uğraşırsanız sizi bir gün alt edecektir. Buradan darbe demiyorum, ben demokrasi bu millet demokrasisine sahip çıkacaktır.

2

” GÜN DÖNER DEVRAN DÖNER, KESER DÖNER SAP DÖNER”

Yine bir anayasa değişikliği gündeme geliyor. Bakın bu Anayasa değişikliği çok Türkiye’nin vazgeçilmez partileri yandaş oluyorlar. Türkiye 1920, 24, 60 Anayasalarıyla geliyor. Türkiye’yi bölecek, yerel yönetimlerine özerlik, Türk kelimesini çıkaracak o ucube yasalar. Yine Emperyal güçler tarafından yapılmıştır, milletimizi uyarıyoruz, Cumhuriyet güçlerini uyarıyoruz, iktidarı uyarıyoruz. Milletin birliğine, milletin geleceğine asla dokundurtmayız. Bu millet ordudur, bu millet savaşla millet oldu. Tekrar iktidarıyla emperyalizme mücadele etmeyi de bilecektir. Semih Terzi’ler çıktı, Halis Demirler de çıktı. Üniformalı hainleri göstererek Türk silahlı kuvvetlerine bu zafer bayramında alanlara çıkma, fener alayı düzenlemeyi yasaklayamazsınız. Alışkanlık haline geldi ve Türk milleti de bunu kanıksıyor, biz aydınlar Cumhuriyetine sahip çıkanlar, vatanına sahip çıkanlar asla kanıksayamaz. Ömer Halis’ler bizim Semih Terziler de Amerika’nın Ömer Halisler’e sahip çıkacağız, askerimize sahip çıkacağız milletimize sahip çıkacağız, Cumhuriyetimize sahip çıkacağız. Başkanımız söyledi Hindistan başbakanı Gandi Atatürk’ü örnek alıyor. Bizim milletimizin bir kısmı Atatürk’e düşmanlık ediyor. Gün döner, devran döner keser döner sap döner, döndü 15 Temmuz’da gördü. Zafer bayramında uyarı yapmak istiyorum şu söyleniyor kurunun yanında yaş ta yanıyor cadı avına çıkıldı. Türkiye’de herkes ettiğini görür herkes yaptığının bedelini öder Cumhuriyeti savunanlar da bedel ödedi. Şimdi döndü Cumhuriyete karşı olanlar, Vatana karşı olanlar, Türk milletine karşı olanlar bedel ödeyecek. Yaş yanıyorsa kurunun yanında, yaş yarın temize çıktığında alnının akıyla dolaşır, kurular düşünsün. Tekrar zafer bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam