Vatandaş Bankalardan Dertli

Vatandaş Bankalardan Dertli

 

Bu vatandaşlardan bir tanesi de Servet Güven isimli banka müşterisi. Güven, çalıştığı banka ile kart aidatı dolayısıyla sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. Konuyla ilgili bankayla mücadele ettiğini dile getiren Güven, sesini duyurabildiği her yere ve herkese duyurmaya çalışacağını belirtti. Bu konuda kendisi gibi pek çok vatandaşın da mağduriyet yaşadığını kaydeden Güven, mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. Güven şöyle konuştu:

“Çalıştığım bankanın yaklaşık 10 yıldan beri kredi kartını kullanıyorum. Her yıl kart aidatı adı altında belirli bir ücret alıyorlar. Bunun yasal olmadığını avukat arkadaşlardan ve televizyonda bazı beyanatlarda duydum. Geçen yıl gerekli müracaatı yaptım. Bankanın merkezinden olumsuz bir yanıt geldi. Olumsuz yanıtla beraber kredi kartı aidatının tarafıma geri ödenmesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. Heyet beni haklı gördü ve paranın bana geri ödenmesine hükmetti. Banka tarafıma ödemeyi gerçekleştirdi.

Geçen yıl heyete başvurduğum için bu sene tekrar aidat talebinde bulunulmayacağını düşünüyordum. Kredi kartı borcumu ödemeye gittiğimde karşıma tekrar aidat ödemesi çıktı. Banka merkezine tekrar müracaat ettim. Henüz cevap gelmedi. Bunu her yıl böyle tekrarlayacaklar mı? Bu nasıl bir şeydir ki hem geçen sene hatalarını kabul ediyorlar hem de bu sene tekrar talepte bulunuyorlar. Ben her sene bununla uğraşacaksam bu kartı geri veririm ama kartı geri de almıyorlar. Bu mağduriyetin giderilmesi lazım. Benim gibi bu konudan şikayetçi olan bir sürü insan var. Bu konuda yasal hakkım neyse onu kullanacağım. Bilecik’te emsal olması açısından sesimin ulaşabildiği her yere müracaat etmek istiyorum. Bankalara bir şekilde dur denilmesi lazım. Ben bankaya başvurumu yaptım. Olumsuz bir cevap gelirse yeniden hakem heyetine başvuracağım.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam