“VATANDAŞ HIZLI, AZ MALİYETLİ, KALİTELİ HİZMET İSTİYOR”

 “VATANDAŞ HIZLI, AZ MALİYETLİ, KALİTELİ HİZMET İSTİYOR”

Vali Tahir Büyükakın, Bilecik’te faaliyet gösteren tüm kamu kurum müdürlerine, belediye başkanları ve vali yardımcılarına Yeni Yönetim Modeli Bağlamında Kamu Hizmetlerinde Kalite ve Etkinlik Eğitimi verdi.

İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya yeni bir yönetim modeline geçildiğini ve anayasal alt yapısının hazırlandığını böylece değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu vurgulayan Vali Büyükakın; “Mevzumuz değişim. Bizim de bu değişimi anlamamız lazım. Türkiye’nin, dünyanın içinden geçtiği değişim sürecine uyum sağlaması gerektirdiğini fark ettirmemiz lazım. Bunun da nasıl bir yönetim sistemine ihtiyaç duyduğunu anlatmak ondan sonrada buna ilişkin çalışmaları yapmak gerek.” İfadelerini kullandı.

Bizim sahip olduğumuz üretim modelinde insanlığın üretimiyle yakından alakalı olduğunu söyleyen Vali Büyükakın; “1750’li yıllarda dünyada bir dönüşüm süreci başladı. Buna birinci endüstri devrimi diyoruz. Eskiden kol gücü hakimdi. Buhar makinelerinin icadıyla ve bunun endüstriye uygulanması ciddi bir üretim biçimini oluşturdu. 1900’lu yılların başında elektrik gücü buhar gücünün yerine aldı ve kitlesel üretimler başladı. Ardından 1950’lili yılarda bilgi devrimi yaşandı. Bu 3. Sanayi devrimiydi. Bilgisayar ve otomasyon üreci hakim oldu. Artık Endüstri 4.0 denen bir sürecin içinden geçiyoruz. Bunun içinde üretimde robotların kullanılması var, internette nesnelerin kullanılması var. Bunların gelişmesiyle merkezi otoritenin güçlendiği bir durum oluştu. Bilgisayarın gelişmesi üretimi de değiştirdi. Çok uluslu şirketleri görüyoruz artık.” İfadelerini kullandı.

ESKİ ARAÇLARLA YENİ YAPIYA UYUM SAĞLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Vali büyükakın; “Üretim ve hizmet organizasyonlarımız 19. Yüz yılda şekillendi. Tepedeki adamın yanında iki üçte yardımcı var onların altında personeller var. Bu fonksiyonel bir yönetim biçimidir. Söz konusu süreçte bazı revizyonlarla bu günler kadar idare etti. 21. Yüz yılda Endüstri 4.0 diyoruz. Yavaş yavaş Endüstri 5.0 konuşulmaya başlandı. Türkiye şu an sadece 4.0’ı duyuyor. Bizim il devrimimiz 1000 yılında tarım devrimiyle oldu. 4.0’dan 5.0’a geçiş çok daha kısa olacak buna yetişmek gerekiyor. Eski araçlarla yeni yapıya uyum sağlamak mümkün değil. İş yapıyorsak iş, ürün üretiyorsak ürün, hizmetse hizmet buna ilişkin organizasyon yapımızı yeni dünyaya göre dizayn etmemiz gerekiyor. Teknolojik gelişmeler idareyle vatandaş arasındaki diyalogu da kökten değiştiriyor. Vatandaş ne istiyor; ‘Daha hızlı, daha az maliyetli, daha kaliteli hizmet et’ diyor ve şeffaf olun, hesap verin ve karar alma mekanizmasını beni de dahil edin diyor.  İfadelerini kullandı.

Değişen dünya düzeninde yerinde saymanın ya da yavaş bir ilerleyiş içerisinde olmanın söz konusu olmadığını vurgulayan Vali Büyükakın, ”Sürekli ve hızla değişime ayak uydurmak zorundayız. Bu nedenle tüm süreçleri gözden geçirmeliyiz. Hangi kurum olursa olsun kendi sistemini analiz etmeli ve değişime biran önce başlanmalıdır. Tüm kurumlar vatandaş odaklı, hesap verebilen, şeffaf, hızlı, az maliyetle çok iş yapan, değişime ayak uyduran bir yapı haline gelmeli. Dolayısıyla kurumlarımızın, eksi yönlerini bulup bunu hızla değiştirmeli ve iyilestirmeliyiz.” dedi.

Sunum boyunca vatandaşa odaklı hizmet mekanizmasına vurgu yapan Vali Büyükakın vatandaş olduğu için hizmetin ve kurumların var olduğunu hatırlattı. Yeni yönetim biçiminde misyonun; Katılımcı bir yaklaşımla ve hizmet süreçlerini sürekli iyileştirerek, varlık sebebimiz olan vatandaşa en kaliteli hizmeti sunmak olduğunu kaydeden Vali Büyükakın yapılacak işleri şöyle sıralayacak sunumunu bitirdi; Bütüncül bir vizyon geliştirilmesine liderlik etmek, ulusal ölçekli stratejik planlar ve eylemler, bölgesel ve yerel ölçekli stratejik planlar ve eylemler, fonksiyonel değil matris organizasyon kültürüne liderlik edilmesi, karar alma süreçlerine katılımın artırılmasına yönelik çalışmalar, ortak akıl çalışmaları ve hizmet süreçlerini sürekli iyileştirmeye dönük çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam