VATANDAŞLAR AĞUSTOS AYINDA ORMAN YANGINLARINA KARŞI DAHA DİKKATLİ OLMALI
admin • 9 Ağustos 2011 13:26:12 
VATANDAŞLAR AĞUSTOS AYINDA ORMAN YANGINLARINA KARŞI DAHA DİKKATLİ OLMALI

Bilecik Orman İşletme Müdürü Necdet Öztürk, vatandaşların ağustos ayında orman yangınlarına karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. 
     Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orman yangınları açısından en riskli döneme girildiğini belirterek, ormanlık bölgede yaşayan, çalışan ya da bölgeden geçiş yapanların çok daha dikkatli ve duyarlı olmaları gerektiğini kaydetti. 
     Öztürk, şöyle konuştu: 
     ''İstatistiklere göre en çok orman yangını ağustos ayında çıkıyor. Bunun başlıca nedeni hava sıcaklığı en yüksek değerlere ulaşıyor, nem oranı düşüyor. Ağustos ayında hasat mevsiminin bitmesiyle özellikle anız yakmalarının gündeme gelmesi de orman yangınlarını tetikliyor. Anız yakılması Orman Kanunu'na göre yasak. Anız yakmanın yasak ve zararlı olmasını anlatmamıza rağmen anız yakmaları devam ediyor. Bu ayda otlar da çok kuru olduğu için en ufak bir kıvılcım büyük orman yangınlarına neden olabiliyor. Vatandaşımızın, köylümüzün dışarıda arazide çalışan tüm insanlarımızın çok dikkatli olması gerekli. Yol kenarlarına sigara izmariti atılmamalıdır. Bu yıl kent genelinde ciddi bir orman yangını yaşanmadı.'' 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x