Vatandaşlar Aile Hekimliğinde Randevulu Dönemden Memnun

Vatandaşlar Aile Hekimliğinde Randevulu Dönemden Memnun

“Sistem çabuk benimsendi”

 

Bilecik İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı, konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulundu. Uzm. Dr. Balcı yaptığı açıklamada, randevulu Aile Hekimliği muayene sisteminin vatandaşlar tarafından çabuk benimsendiğini ve memnuniyetin üst seviyelerde olduğunu söyledi.

 

Amaç vatandaş memnuniyetini artırmak

 

Bilecik’in küçük bir il olması sebebiyle bu tür yeniliklerin daha kolay uygulanabildiğini belirten Uzm. Dr. Balcı, “Bu uygulama hem vatandaş memnuniyetini artırmak hem zaman kaybını önlemek için ortaya çıkarıldı. Bu tür uygulamalarlaaynı zamanda modern sağlık hizmetleri getirilmeye çalışılıyor.” dedi.

Uzm. Dr. Balcı konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şunları aktardı:

2010 yılında hastanelerde başlatılan “Merkezi Randevu Sistemi” (MRS) uygulamasına, 1 Temmuz 2013 tarihinde Bilecik İl genelinde aile hekimlerimiz de dâhil edilerek, vatandaşlarımızın kendi Aile Hekimlerine muayene olabilmeleri için randevu almalarına olanak sağlanmıştır.

Vatandaşlarımız, ALO182 numaralı Çağrı Merkezini arayarak, www.saglikrandevu.gov.tr, www.ailehekimligirandevu.gov.tr internet adreslerine girerek veya cep telefonlarına yükledikleri mobil randevu uygulamasını kullanarak randevularını alabilirler. Randevuların oluşturulabilmesi için Aile Hekimlerinin hekim çalışma cetvellerini 30 günlük tanımlamaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız en geç 15 gün sonrasına kadar randevu alabilir, aynı güne ve 16. güne randevu alınamaz.”

 

“Vatandaşlarımız kayıtlı oldukları Aile Hekimlerinden randevu alabilirler”

 

Randevu alınırken uyulması gereken kurallara ve hekimlerin çalışma cetvellerine değinen Uzm. Dr. Balcı, “Vatandaşlarımız kayıtlı oldukları aile hekimine randevu alabilirler. Hekim çalışma cetveli, vatandaşın en geç 30 (otuz) gün sonrasına randevu almasına olanak sağlayacak şekilde planlanır. En erken 1, en geç 15 gün sonrasına randevu alınabilir. Bundan dolayı kalan cetvel süresi 15 günün altında olmamalıdır. Hekim çalışma cetvelleri planlanırken bir hekimin günlük muayene zamanının en az yarısı MRS’ye ayrılmalıdır. Bu oran, gerekli görülen durumlarda Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilebilir.

Hekimin cetvelinin sisteme eklenebilmesi için iki şartın sağlanması gerekmektedir. Bunlardan birincisi, hekimin sisteme haftalık olarak gönderdiği cetvelin süresi 40 saatten az olamaz. İkinci şart ise aile hekiminin 40 saatlik cetveli içerisine girmiş olduğu aksiyon kodlarının saatleri toplam çalışma saatinden çıkartılıp 2’ye bölündüğünde çıkan sayı kadar, hekimin randevulu çalışma saatinin bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Hekimin herhangi bir nedenle randevulu hasta kabul edemediği zaman dilimleri çalışma cetvelinde gösterilir. Aile hekimleri için sistemdeki aksiyon kodlarına koruyucu sağlık hizmetleri, evde sağlık hizmetleri, mobil(gezici) sağlık hizmetleri, yerinde sağlık hizmeti, kapalı(geçici) durumları eklenmiştir.

Birim zaman içinde verilebilecek randevu süre ve sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir. Şayet mazeret sebebi sistemdeki listede yoksa bunun için en uygun diğer sebep bildirilerek örneğin “Kapalı”, cetvel tanımı zamanında yapılması sağlanır. Beraberinde mhrs@saglik.gov.tr adresine e-posta gönderilerek yeni seçeneğin eklenmesi talep edilebilir.

 

Hekim çalışma cetvelinin geçici kapatılması

 

Hekimin açık olan çalışma cetveli; acil vaka, acil ameliyat, hastalık izni, yakın vefatı, öngörülemeyen kurum dışı görevlendirmeler, kaza ve kurumlarınca kabul edilebilir mazeret nedeni ile geçici olarak kapatılabilir. Buna MRS’de “İstisna” denir. İstisnai durumlarda mücbir sebepler dışında MRS’ye istisna işlemi girilmemelidir. Çünkü randevu saatine 72 saatten az kala gelişen mecburiyetler önce Toplum Sağlığı Merkezi sonra Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra ilgili zaman dilimi randevuya kapatılır. 72 saatten fazla zaman varsa sistem tarafından doğrudan onaylanır. Geçici kapatmadan ötürü randevusu iptal edilecek olan vatandaşlar ALO182 Çağrı Merkezi tarafından aranıp gerekli bilgilendirmeler sonrası kendilerine icabında uygun yeni randevu verilir.

 

‘Olumlu görüşler almaya başladık’

 

Aile Hekimi Randevu Sistemi 1Temmuz 2013 tarihinde başlamış olup Bilecik İl genelindeki toplam 60 Aile Hekimimiz herhangi bir aksama yaşamadan uygulamaya başlamışlardır. Vatandaşlarımızdan Aile Hekimi Randevu Sistemi ile ilgili olumlu görüşler alınmaya başlanmıştır.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam