VATANDAŞLAR KANSER KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLECEK

VATANDAŞLAR KANSER KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLECEK

 

Verilen bu start ile gezici tanıtım aracı Bilecik’ten Türkiye’ye hareket ederek halkı bilinçlendirmek adına bir dizi faaliyette bulunacak. Ayrıca bir ay boyunca her cuma ve cumartesi günleri yine Bilecik Cumhuriyet Meydanı’nda Bilecik’teki kanser hastalarına ve yakınlarına onkoterapistler tarafından rehberlik hizmeti sunulacak.
Dün gerçekleştirilen etkinlikte yapılan açılış konuşmasında şu bilgiler verildi:
“Turgut Özen Kanser Çalışma Grubu Psikoonkoterapi Derneği tarafından hazırlanan “Kanserde Yaşama Dokunuş” projesi ile ilgili Bilecik’te sağlık alanında ilk kez bir ulusal projeye ev sahipliği yapan valiliğimiz, belediye başkanlığımız ve sağlık müdürlüğümüzün yoğun destekleriyle bugün buradan Türkiye’ye hareket edecek bir tanıtım aracımız ve bir ay boyunca burada Bilecik halkına hizmet verecek onkoterapist grubumuz burada bulunmaktadır.
Bu bir öyküydü. Bu bir yaşam öyküsüydü. Bu hüzünleri insan yüreğinin en diplerine kadar vuran bir acıydı kanser bugüne kadar. Gerek hükümetin gerekse sivil toplum kuruluşlarının bu konuyla ilgili son zamanlarda yapmış oldukları kansere karşı tedbir programları çalışmaları tüm yurt genelinde çok önemli hizmetler gerçekleştirmiş ve insan sağlığı için devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirmişlerdir.
Bizler Turgut Özen Kanser Çalışma Grubu olarak Bilecik Valiliğimiz ve Belediye Başkanlığımız himayesinde buradan 35 şehrimize taşıyacağımız yaşama dokunuşlarının ilk start çalışmasını bugün burada vermenin hem heyecanı hem de mutluluğu içerisindeyiz. 
Bilecik havasıyla, suyuyla, insanlarının sıcaklığıyla, ülke tarihinde bambaşka bir yere sahip olduğunu biz bu sosyal sorumluluk projesi içinde görmenin haklı gururunu Bilecik’te yaşıyoruz. Bundan dolayı proje ortağımız sayın Turgut Özen’e ve siz Bilecik halkına çok teşekkür ederken, sağlık müdürlüğümüz ve bünyesinde KETEM gerçekleştirmiş olduğu kansere karşı mücadele ve sigara bıraktırma kampanyası ve yaşama dokunuşla ilgili duruşlarından ötürü de tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum.
Biz bugün buradan hareketle Turgut Özen Kanser Çalışma Grubu’nu Bilecik Valiliği’nin Belediyesinin ve halkının yüreğine oturduğu şehre taşımak için harekete geçeceğiz.
Etkinliğe katılan Vali Vekili Metin Çınar; konuya dair yaptığı konuşmada şunları aktardı:
“Özellikle kandilinizi kutluyorum. Daha sonra dün verdiğimiz 13 şehidimiz var. Onlara tanrıdan rahmet diliyorum. Yaralı olan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum ve Allah’ın bir daha böyle kötü şeyler yaşatmamasını  diliyorum.
Kanser çağımızın hastalığı ve çok korkulan bir hastalık. İnsanların bir türlü kabullenemediği bir hastalık. O bakımdan insanlarımızı bu hastalığa hazırlamak ve bu hastalıktan korkmamalarını sağlamak da çok önemli. Ben bunun bilincine varan başta değerli işadamımız Turgut Bey’e teşekkür ediyorum. Daha sonra bu işe öncülük eden Psikoonkoterapi Derneğimize de çok teşekkür ediyorum. Hele hele bunu Türkiye çapına yaymaları ve bu işin de Bilecik’ten organize edilmesi bizi ayrıca gururlandırmakta. 
Bilecik olarak kanser olayına özellikle kanserin sigara tarafına bizim sağlık müdürlüğümüz çok önem verdi. Bu bağlamda güzel çalışmalar yapıyor. Sanırım bu çalışmada bunun hem psikolojik yönünü hem de terapi yönünü de destekleyecek güzel bir çalışma olacak. Ben bu işe gönül vermiş arkadaşlarımız kutluyorum ve yollarının açık olmasını diliyorum.
Çınar’ın ardından kürsüye gelen Bilecik Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Doktoru Ali Kaya “Bilecik’te böyle bir sosyal kampanyaya ön ayak olması bize gurur veriyor. Burada Bilecik KETEM olarak biz meme kanserine, rahim ağzı kanserine ve kanserin çok önemli bir nedeni olan sigarayla savaşıyoruz. Burada ileriye yönelik amaçlarımız sadece bununla sınırlı kalmayıp daha ileriye götürüp daha fazla kanser taraması yapıp daha fazla kişiye şifa ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu kanserde önemli olan kişilerin sosyal bilinçlenmesini sağlamaktır. Turgut Özen ve çalışma gurubuna da çok teşekkür ediyorum böyle bir kampanyayı destekleyip böyle bir sosyal bilinçlendirme kampanyasıyla halkı kansere yönelik bilinçlendirerek bizlere destek vermesini çok önemli buluyorum” dedi. HASAN GÜNER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam