“Vatandaşlarımız İçin Piyango Gibi”

“Vatandaşlarımız İçin Piyango Gibi”

 

Sosyal Konut Projesi incelemesi sırasında konuşan Vali Akpınar, bu projenin vatandaş için bir piyango niteliğinde olduğunu belirtti. Vali Akpınar, “TOKİ, Türkiye'nin birçok yerinde güzel uygulamalar yaptı. Bilecik'te biraz sosyal amaçlı, düşük gelirli vatandaşlarımız için 144 daire inşa edilmiş vaziyette. Dışarıdan ve içeriden bakıldığında diğer konutlardan bir farkı yok. Sadece 55 metrekare gibi bir alana sahip. Küçük aileler için kullanışlı konutlar.

 

144 konuta 146 müracaat

 

Şu ana kadar 146 müracaat oldu, 144 konutumuz var. Yakın zamanda sahipleri belirlenecek. Bedavaya yakın bir fiyatla çok uzun yıllarda kiranın 3’te 1’i kadar bir fiyatla ev sahibi olunacak. Burada amaç, sosyal devlet olmanın, büyük devlet olmanın bir sonucu. Fakir vatandaşlarımızı onları rencide etmeyerek, ödeyebilecekleri bir rakamla çok uzun vadede ödemelerini sağlamak. Aslında ödenecek bedel bir şekilde devlet tarafından karşılanmış olan bir bedel. Uzun vadede ödeme imkanı getirilmiş oluyor. Faiz yok, cezası yok. Vatandaşlarımız için bir piyango gibi.

 

‘Devletin sağladığı çok büyük bir imkan’

 

Çevre düzenlemesi de yapılıyor. İnşallah sağlıklı, huzurlu bir yaşam sürerler ve ekonomik durumları da daha iyiye gider. Ama hiç parası olmayan kişilere devletin sağlamış olduğu çok büyük bir imkan. Dünyada bunun örnekleri çok fazla yok. Dar gelirli vatandaşlarımız için böyle imkan getirildi. Sosyal devlet olmanın, vatandaşını, fakirini düşünen devlet olmanın getirmiş olduğu bir sonuç. İnşallah daha güzel örneklerde yapılır.” dedi.

 

“Hayata daha sağlam basacaklar”

 

Bilecik Belediye Başkanı Yağcı da, “İlimizde geçmiş dönemlerde çok uç noktalara yapılıp o isimle anılan konutlar vardı. Bu anlamda vatandaşlarımızın da rencide olmasını istemedik. TOKİ Bölgesinde yer tahsis ettik. Geliri hiç olmayan, toplumda ortada sorun olan kardeşlerimizin de hayata daha sağlıklı bakmaları, sağlam basmaları noktasında da ciddi bir kazanım olacak.

Bunlarla birlikte de Bilecik’te TOKİ tarafından yapılan konut adedi bin 200’leri buldu. Bu Bilecik nüfusuna ve bu anlamdaki abone sayımıza baktığımızda devlet eliyle Bilecik’e yapılan yatırımın büyüklüğünü de gösterir.” dedi.

Sosyal Konut Projesi’ne Bilecik’ten özürlü kategorisinde toplam 22 başvurunun yapıldığı, yapılan incelemeler sonucunda 12 kişinin başvuru şartlarını taşıdığının tespit edildiği belirtildi. Diğer alıcı aday kategorisinde toplam 197 başvurunun yapıldığı ve yapılan incelemeler sonucunda 134 kişinin başvuru şartlarını taşıdığının tespit edildiği aktarıldı. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından TOKİ tarafından belirlenecek yer ve tarihte noter huzurunda asil ve yedek fayda sahipleri kurası çekilecek. Kura sonuçları Valilik ilan panosundan veya SYGM’nin internet adresinden ilan edilecek.

 

Geri Ödemeler

 

Gayrimenkul bedeli 27.000 TL, aylık geri ödemesi 100 TL. Birinci taksit, konutun teslim tarihi takip eden 7. ayın 1 ila 15. günü arasında ve sonraki taksitler yine her ayın 1 ila 15. günü arasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından açılacak olan banka hesabına yatırılacak. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam