• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
VEFAKÂR GENÇLİK, FEDAKÂR ECDADINI UNUTMADI

VEFAKÂR GENÇLİK, FEDAKÂR ECDADINI UNUTMADI

Bilecik Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, Sarıkamış Harekâtının 101. yıl dönümünde “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” düzenlendi. Bilecik Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüşe Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir,2.jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Bilecik Belediye Başkan Yarımcısı Kadri Şentürk, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız,Bilecikspor Başkanı İsmail Cinoğlu,Bilecik Bisikletliler Derneği Başkanı Hakan Yavuz,öğretmenler,  öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Konuşmalar ve dualar ile başlayan yürüyüş Edebali Türbesi’nde son bulurken katılımcılara burada çorba ikramı yapıldı.

 

 

Yürüyüş öncesinde konuşma yapan Bilecik Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Gençlik Ve Spor Bakanlığımız tarafından her yıl Sarıkamış’ta ve 81 il merkezimizde ‘’ Vefakâr Gençlik, Fedakâr Ecdadını Unutmayacak’’ sloganıyla aziz şehitlerimizi anma yürüyüşü düzenlenmektedir.

Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Sarıkamış Harekâtının 101. yıl dönümünde Aziz Şehitlerimizi Anma Yürüyüşüne hoş geldiniz şeref verdiniz.

Bugün tarihimizin en dramatik savaşlarından birinin anma günüdür.

 

 

Bizim tarihimizde zaferler kadar acılarda büyük yer tutar. Yemen kızgın çöllerde, Çanakkale derin sularda, Sarıkamış’ta dondurucu soğukta şehit olan Anadolu çocuklarının destansı mücadelesini anlatır.

 

Şairin de dediği gibi:

‘’ Bayrakları Bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır ‘’

Anlayışı doğrultusunda Anadolu toprakları kadar vatan tanımına uyan başka bir toprak parçası yoktur.

Bu vatanımız kolay kazanılmadı bunu çok iyi bilmeliyiz. Eğer bugün rahat bir şekilde özgürce nefes alabiliyorsak, birilerinin bizler için verdiği nefeslerin sayesindedir. İşte buda gençlik olarak bizim görev ve sorumluluğumuzu kat kat arttırmaktadır.

Bir ülkede her alanda vatan ve milleti için kendini feda etmeye hazır gençlere sahip olduğu müddetçe o ülke batmaz ve yıkılmaz.

 

 

Sevgili gençler;

O zaman Sarıkamış başta olmak üzere bu topraklar için şehit olmuş tüm şehitlerimize yakışır bir evlat olmamız için buradan şu mesajları iyi almamız gerekir.

-Hepimiz görev düştüğünde vatanımız için milletimiz için her türlü fedakârlığı yaparak gerektiğinde şehit olmaya hazır olmalıyız.

-Ancak bunun yanında yapmamız gereken başka fedakârlıklar ve görevlerde vardır.

-Bir kere hepimiz işlerimizi ve görevlerimizi, hiçbir mazerete sığınmadan en iyi ve başarılı bir şekilde -yerine getirerek ülkemize ve milletimize faydalı olmalıyız.

-Ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını kendi kişisel çıkarlarımızın üstünde tutmalıyız.

-Ne iş yapıyorsak yapalım o işi en iyi şekilde yapmalıyız.

 

Örneğin;

-Öğrenci isek en başarılı öğrenci biz olmalıyız.

-Sporcu isek en başarılı sporcu biz olmalıyız.

-Eğer şu alanın temizliğinden sorumlu isek burayı en güzel şekilde temizlemeliyiz.

 

 

Çünkü sevgili gençler Mehmetçiklerimiz ve aziz şehitlerimiz görevlerini en iyi şekilde yapmışlardır. Gözlerini kırpmadan bu cennet vatanımız için bizler için canlarını feda etmişlerdir.

Sevgili gençler sizlerinde aziz şehitlerimizin mirasına sahip çıkarak onlara hayırlı bir evlat olacağınıza inancımız tamdır.

 

Sözlerime istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy un şu dizeleri ile son vermek istiyorum.

‘’Bastığın Yerleri Toprak Diyerek Geçme Tanı!

Düşün Altındaki Binlerce Kefensiz Yatanı

Sen Şehit Oğlusun, İncitme, Yazıktır Atanı

Verme, Dünyaları Alsanda Bu Cennet Vatanı’’

 

 

Sarıkamış Destanı’nın 101. yıl dönümünde başta Türkiye Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum…”

MEHMET SELİM SAÇTI

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam