• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
VEKİL YAĞCI; “Belediye burada gereksiz bir alınganlık yapıyor”

VEKİL YAĞCI; “Belediye burada gereksiz bir alınganlık yapıyor”

Ak Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı,  Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan ve geçtiğimiz yıllarda Bilecik Belediyesine tahsis edilen Pelitözü Gölpark’taki yel değirmeni tesisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“O alanı kiralama dışına çıkardık”

Vekil Yağcı, bahsi geçen alanın kendilerine geçtiğinde bütün kayıtların incelendiğini incelemler sonucunda alanın ormanlık alana ait olduğunu öğrendiklerini ve alanın kiralama dışına çıkarıldığını dile getirdi. Vekil Yağcı, “ Göleti alan bir Belediye Başkanı olarak, biz daha öncesinde Göleti aldığımızda kiralanan alan, kiralanan şahısa bütün bir şekilde kiralı bir haldeydi. Biz aldığımızda alana ait olan bütün kayıtları inceledik. Bu yerin ormanlık alana ait olduğunu gördüğümüzde ise o alanı kiralama dışına çıkardık. İlgili şahısa o dönem bu durumu izah ederek alanı kiralama dışına çıkardığımızı söyledik. Yapılan bir yapı olduğu içinde bu alanın bir figür olarak kalmasını söyledik. Bizim dönemimizde o alan belediyeye geçtikten sonra hiç kullanılmadı ve kiraya da verilmedi. Restoran bölümünden de ayrıştırılmış bir alan haline getirdik” ifadelerine yer verdi.

“Yeni Belediye döneminde ise o alan müstakil olarak kiraya çıkarıldı”

Pelitözü Gölpark’taki yel değirmeninin, kalıcı olmayan ve gelir getirmeyen sadece figürsel bir iş olarak inşa edildiğini ifade eden Vekil Yağcı, “Başlangıçta da geçici bir nitelikte yapılan, kalıcı olmayan ve gelir getirmeyen sadece figürsel bir iş olduğu için o dönemlerde Orman İşletmeye verildi. Yeni Belediye döneminde ise o alan müstakil olarak kiraya çıkarıldı. O alanda geniş kapsamlı bir çalışma başlayınca ise Orman İşletme Müdürlüğü o alanın kendisine ait olduğunu ifade etti. Belediye ise o alanın muhatabının kendisi olduğunu iddia ediyor” şeklinde ifade etti.

“Mülkiyetin sahibi İl Özel İdaresidir”

Belediye ile İl Özel İdaresi arasındaki ilişkinin bir kira ilişkisi olmadığını bu durum bir tahsis işlemi olduğuna değinen Vekil Yağcı, “Belediye ile İl Özel İdaresi arasında ki ilişki bir kira ilişkisi değil, bir tahsis işlemedir. Nedir bu tahsis işlemi, kuralları ben belirlerim kullanımını sana bırakırım demek mülkiyetin sahibi İl Özel İdaresidir. Sözleşmemizde belirtildiği gibi İl Özel İdaresi’nin izni olmadan o alana yapı ve işlem yapılma hakkı yok. Belediye sözleşmeyi de okumuyor sanırım, Belediye orada  İl Özel İdaresi’nin tasarrufu ve yahut izni ile iş veya işlem yapabilir. Dolayısıyla o alanda Orman İşletme Müdürlüğü, İl Özel İdaresi’ne sizin buraya yıkmanız gerekiyor dediği an, o sorumluluk İl Özel İdaresi’ne geçer. Çıplak ve giydirilmiş mülkün sahibi İl Özel İdaresi olduğu için, İl Özel İdaresi orayı yıkar. Belediyenin o alanı, orman olan bir alanı mülkiyet edinme hakkı var mı? Gelir elde etme hakkı varmı? Yapısal bir işlem yaparak ruhsat alma hakkı var mı? Orman kanunu diye bir şey var. Belediye burada gereksiz bir alınganlık yapıyor” ifadelerini kullandı.

“Yetkisi olmayan kişiler o alana gidiyor”

Danışman denilen arkadaş hangi sıfat ile oraya gidiyor? Bir göstersinler bakalım, Belediye Başkan Yardımcısı mı? Müdür mü? Diyen Vekil Yağcı, “Yetkisi olmayan kişiler o alana gidiyor. Danışman denilen arkadaş hangi sıfat ile oraya gidiyor? Bir göstersinler bakalım, Belediye Başkan Yardımcısı mı? Müdür mü? Kendisi için şirket müdürü deniliyor fakat SGK kaydı görünmüyor. SGK’ya bizzat sordum kaydı yok. Eli cebinde, orada bulunan yetkililere afra tafra yapmasını ben anlayamadım” şeklinde konuştu.

 “Benim devlet memurumun karşısında duracak kişi yetkili adamdır”

Gölpark’ta yaşan olaylar hakkıında, benim devlet memurumun karşısında duracak kişi ancak yetkili adamdır ifadelerini kullanan Vekil Yağcı, “Devlet memurlarımızda ona göre işlem yaparlar herhalde, öyle bir şey olmaz. Başkan bey eğer o kişiye aşırı yetki veriyorsa ve ikinci adam o ise, Başkan Yardımcısı yapsın çıkarsın meydana. Sorumlu ne ise yetkide o olur, sorumsuz yetki diye bir makam yok burada. Burada yanlış bir yorum var, buna ilişkin olarak biz  bu alanın belediye uhdesinde olup hemşehrilerimize hizmet etmesini istedik. Geçen günlerde gittiğimde belediyenin o alana gerekli temizlik ve farklı yapılacak işlemleri yapmadığını gördüm. Onun için burada İl Özel İdaresi’nin izni olmadan, tahsis edilen kimsenin kendine özgü bir karar verip davranma yetkisi olamaz. Yapılan iştede alınganlık içinde olmasınlar. Yapılan işte bir kasıt ve yahut başka bir şey yok. Burada kuralları İl Özel İdaresi belirler, İl Özel İdaresi’nin belirlediği kurallara uyulursa ilişki devam eder.”  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam