• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
VEKİL YAĞCI “MEDENİYETİMİZE YAPILMIŞ BİR HAKSIZLIKTIR”

VEKİL YAĞCI “MEDENİYETİMİZE YAPILMIŞ BİR HAKSIZLIKTIR”

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ise Bilecik’i, “Dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği” olarak nitelendirdi.
Bilecik’i yıllarca böyle tarif ettiklerini belirten Yağcı, kendisinin belediye başkanlığı döneminde, metruk halde bulunan 2. Abdülhamid döneminden kalma belediye hizmet binasını restore ederek halkın hizmetine sunduklarını hatırlattı.
Halkın 31 Mart’ta verdiği karara saygılı olduklarını anlatan Yağcı, şu ifadeleri kullandı:
“Bilecik’imizde yapılması gereken daha birçok olay varken ilk icraat olarak bir ideolojik saplantıyla bir medeniyet düşmanlığı anlayışı içinde ve Abdülhamid zamanında yapılan bir binanın içinde o dönemi çağrıştıran bazı figürlerin, minyatürlerin öncelikli olarak işgalci bir anlayışla hiçbir yerden izin almadan kaldırılması gerçekten üzüntü verici. Böyle bir faaliyeti gerçekleştiren yönetimi üzüntüyle kınıyorum. Şehrimizde paylaşacağımız ve birlikte yapacağımız birçok iş var.”
Yağcı, belediyenin yeni yönetimine, göreve başlar başlamaz, tarihi bir binanın misyonuna uygun, medeniyeti anımsatan minyatürleri kaldırma girişimini yakıştıramadığını ifade etti.
“Bir taraftan Abdülhamid’in yaptığı tarihi binalarda oturmaktan gocunmayacaksınız, diğer taraftan o dönemi çağrıştıran minyatürlerden rahatsızlık duyacaksınız. Bu, gerçekten medeniyetimize yapılmış bir haksızlıktır.” ifadelerini kullanan Yağcı, geleceği kucaklamak, bunu yaparken de geçmişi asla unutmamak gerektiğini anlattı.
Bu olayı hem medeniyete hakaret hem de ideolojik saplantı olarak gördüğünü dile getiren Yağcı, şunları kaydetti:
“Osmanlı dönemine ait minyatür, bugünün insanına ne zarar verebilir? Tarihimizin içinde güzide bir parça. ‘Geleceği kapatalım, Cumhuriyet dönemi olmasın’ demiyoruz, ‘Diriliş, kuruluş ve kurtuluş beşiği’ diyoruz. Bilecik aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet Paşa’ya ‘Siz orada sadece düşmanı değil, Türk ulusunun makus talihini de yendiniz’ dediği topraklar. Birileri inatla bu anlamda bazı değerleri önlerine perde yaparak, özellikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü önlerine perde yaparak, arkadan bizim medeniyet değerlerimize, sinir uçlarına dokunma noktasında ciddi bir gayret içindeler. Biz buna karşıyız. Bu memlekette tarihimiz de Selçuklu da Osmanlı da Cumhuriyet dönemi de bizlere aittir. Abdülhamid de bizim gönlümüzdedir, Mustafa Kemal Atatürk de gönlümüzdedir. Bunu birbirinden ayırt etmek, farklı görmek mümkün değil.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Sayın yağcı siz o minyatürleri kimden izin alarak yaptırdınız.
    Sanki binanın orijinal parçaları sökülüyor gibi yaygara yapmayın.
    Sanattan, şehircilikten gram anlıyor olsaydınız ucube kuleler ve nizam düzen olmayan bir Bilecik birakmazdiniz ardinizda.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam