VEKİL YAĞCI VE BAŞKAN KARABIYIK’DA ÇETİN KAYA’YA DESTEK ÇIKTI

VEKİL YAĞCI VE BAŞKAN KARABIYIK’DA ÇETİN KAYA’YA DESTEK ÇIKTI

Bilecik Haziran ayı Belediye Meclisi’nde çıkan gerginlikte, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses’in, Ak Parti Grup Sözcüsü Çetin Kaya ithafen söylemiş olduğu “Elin Sinoplusu gelmiş burada ahkam kesiyor” sözleri sonrasında AK Parti kanadından Çetin Kaya’ya destek gelmeye devam ediyor.

AK Parti Bilecik Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk’ün basın açıklamasından sonra, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı ve AK Parti Bilecik İl Başkanı Fikret Karabıyık da, Çetin Kaya’ya yönelik yapılan ağır ithamları kınadı.

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı eski belediye çay bahçesi önünde bulunan AK Parti standında yapmış olduğu açıklamada, Çetin Kaya’ya yönelik olarak yapılan davranışın talihsizliğin ötesinde bir davranış olduğunu dile getirdi.

“Şehrin edebine, adabına hemşehrilik hukukumuza uymadığını düşünüyorum”

Çetin Kaya’ya yönelik yapılan ithamların şehrin edebine ve adabına uymadığını ifade eden Vekil Yağcı, “Bu şehirde de ter akıtıp her alanında da emeği olan gayreti olan bir siyasi partinin mensubuyuz onun için bizim bu fikirlerimiz ve düşüncelerimiz dikkate alınırsa kendileri hata yapmaktan daha az hata yaparlar. Gerek sayın başkanın gerek sayın başkan yardımcısının ben sayın diyorum orada ve dışarıdaki sevgili vatandaşlarımızın bu anlamda Çetin bey şahsında hemşehrilerimize ayrımcılık ifade eden tarz ve tavırlarını talihsizliğin ötesinde ayıp olarak telafi ediyorum. Şehrin edebine, adabına hemşehrilik hukukumuza uymadığını düşünüyorum. Biz takipteyiz doğru bildiğimizi söyleyeceğiz, yanlışları düzeltme gayreti içerisinde olacağız ama her zaman milletimizin verdiği karara da sonuna kadar saygı duyacağız” şeklinde ifade etti.

“Tabi ki en büyük hakem milletimiz sonuç itibarıyla biz milletimize bunları havale ediyoruz”

Vekil Yağcı, yaşanan olayları halkın taktir ettiğini en büyük hakemin millet olduğunu ifade ederek, “Sonuç itibarıyla biz milletimize bunları havale ediyoruz, milletimize duyuruyoruz. Siyasetinin de mizanı seçimlerdir. Seçimler geldiğinde milletimiz bu anlamda bu değerlendirmeyi sağduyulu şekilde yapacağını biz canı gönülden inanıyoruz ama birbirimizi kıracak birbirimizin performansını düşürecek tarz ve tavırlar doğru yaklaşımlar değil bunları hep birlikte düzeltelim Bilecik’in çok daha önemli gündemleri var bir olalım beraber olalım el ele gönül gönül gönüle olalım bu şehre zaman kaybettirmeyelim güzel hizmetler yapalım zaman hızlı geçiyor geçmiyecek bir zaman olsa 15 yıl belediye başkanlığı olarak benim sürem geçmezdi” dedi.

“Yarın o beğenmedikleri Sinopluların, Sivaslıların Erzurumluların ayrıştırdıkları kimselerin aralarında bulunacaklar”

Çetin Kaya’ya yönelik yapılan ayrımcı söylemin yanlışlığına değinen Vekil Yağcı, Belediye ve Belediye Meclisinde bulunan isimlerin görev süreleri dolduğunda ayrımcı cümleler kurdukları kişiler ile birlikte kalacaklarını dile getirerek“Başkan beyin ve bugün belediye meclis üyelerimizin de görevde olan arkadaşların süresi dolacak yarın o beğenmedikleri sinopluların, sivaslıların erzurumluların ayrıştırdıkları kimselerin aralarında bulunacaklar ve davranış hiç hoş değil meclis üyelerimizi mecliste görüştürme haklarını kimse alamaz. Buna ilişkin de gerekli suç duyurularını bundan sonra burada basın huzurunda duyuruyoruz. Böyle yaptıkları zaman içişleri bakanlığı bünyesinde gerekli suç duyurularında bulunacağız.  Meclisi temel özelliği muhalefetin konuşturulmasıdır. Dersin ki muhalefet her konu hakkında 5 dakika konuşacak dersin bir genelge oluşturursun, meclis çalışma yönetmeliği oluşturursun ama konuşturursun. Ona göre de konuşacak insanlar çalışmalarını hazırlarlar ve ona göre konuşurlar. Ama sen konuşma sus yeter mikrafonunu kapattım demek meclis başkanlığı ve belediye başkanlığına yakışmaz” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Selim Yağcı’nın ardından açıklamalarda bulunan, İl Başkanı Fikret Karabıyık, Belediye Meclis üyeleri Çetin Kaya’ya yönelik yapılan ağır ithamları şiddetle kınadığının altını çizerek, “Bilecik’imizde yaşayan tüm hemşehrilerimizi kardeş olarak kabul ediyoruz ve siyaseten yapılmış bu açıklamayı Belediye Başkan Yardımcısı’nın yapmış olduğu bu açıklamayı son derece talihsiz bir açıklama olarak görüyoruz zaten kamuoyunda ve sosyal medyada da yerel basında da tepkileri görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilecik Belediye Meclisinde yaşanan diyaloglarla alakalı açıklama yapma gereği duyduklarını ifade eden Başkan Karabıyık, “Dünde yine merkez ilçe başkanımız ve belediye meclisi grup sözcümüz Çetin Kaya bey de bu konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı bizde Milletvekilimizle birlikte bu açıklamaya destek mahiyetinde bir açıklama gereği duyduk. Canlı yayının kesilmesinin akabinde bir takım talihsiz diyaloglar yaşandı. Bu diyalogları bizim belediye meclis üyemizin Bilecikli olmadığına dair bir takım ağır eleştirilerde bulunuldu ve akabinde ayağa kalkıp üzerine yürümeye kadar gitti olaylar” dedi

“Siyaset burada bir fiziki güç gösterisi hiçbir zaman olmamıştır, olmayacaktır da”

Siyasetin bir fiziki güç gösteri olmadığını ve hiçbir zamanda olmayacağını ifade eden Başkan Karabıyık, “Öncelikle biz müslümanlar hadisimizde de geçer arabın aceme acemin araba üstünlüğü yoktur. Üstünlük takvadadır der Hadis-i şerifte biz genelde onu söyleriz yaradandan ötürü. Bu nedenle biz Bilecik’imizde yaşayan tüm hemşehrilerimizi kardeş olarak kabul ediyoruz ve siyaseten yapılmış bu açıklamayı Belediye Başkan Yardımcısı’nın yapmış olduğu bu açıklamayı son derece talihsiz bir açıklama olarak görüyoruz zaten kamuoyunda ve sosyal medyada da yerel basında da tepkileri görüyoruz. Siyaset burada bir fiziki güç gösterisi hiçbir zaman olmamıştır, olmayacaktır da. AK Parti’nin böyle bir tarzı hiçbir zaman yoktur. Siyaset demokrasi alanıdır. Mesele biz  bu siyaseti burada yaptığımızda, görevlerden ayrıldığımızda birbirimizin yüzüne bakabiliyorsak siyasi partiler arasındaki rekabeti sosyal ilişkimize yansıtmıyorsak işte en güzel kazanımımız bu. Biliyorsunuz biz siyasi parti il başkanları olarak son dönemde Valimiz Bilal Şentürk atandıktan sonra ve öncesinde de çok güzel birliktelik örneği gösterdik. Seçimde dahil rekabetin ve çekişmenin en yüksek olduğu sandıkta da biz tüm siyasi parti il başkanlarımız olarak güzel bir diyalog içerisinde kaldık ve hiçbir zaman birbirimizi rencide edici, kırıcı söylemlerde bulunmadık. O nedenle bu sözlerin Bilecik siyasetine yakışmadığını ben söylemek istiyorum. Biz bunları duyduktan sonra çok üzüldük ve bu üzüntümüzü de buradan kamuoyuna duyurmak istedik.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam