VEKİLLER 26. DÖNEM İÇİN YEMİN ETTİ
admin • 17 Kasım 2015 17:23:43 
VEKİLLER 26. DÖNEM İÇİN YEMİN ETTİ

BİLECİK VEKİLLERİ DE BU HEYECANA KATILDI

Yemin töreninde Bilecik Milletvekilleri Halil Eldemir ve Yaşar Tüzün de mecliste yemin etme heyecanını yaşadı. Eldemir meclisteki ikinci yemini ederken, 22, 23 ve 25. Dönemde milletvekilliği yapmış olan Tüzün ise bu heyecanı dördüncü kez yaşadı.

AK Parti'nin 317, CHP'nin 134, MHP’nin 40 ve HDP'nin 59'ar sandalyeye sahip olduğu Meclis, 2 ayrı törenle açıldı. İlk tören saat 14.00’da gerçekleştirildi. İsmet Yılmaz, Meclis Başkanlığı görevini, en yaşlı üye olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a devretti. Daha sonra Baykal ve milletvekilleri heyeti, Meclis'teki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir müddet izlediği yemin töreninde Ak Parti Konya Milletvekili Başbakan Ahmet Davutoğlu’na öncelik tanınarak yemin etmesi sağlandı.

İLK YEMİN BAYKAL’DAN GELDİ

Geçici Başkan Baykal'ın yemininin ardından, milletvekilleri, seçim çevresine ve alfabetik sıraya göre yemin etti. Yemin törenini yeni seçilen milletvekillerinin aileleri de izleyici locasından takip etti. Tören geçici başkan Baykal’ın açılış konuşmasını gerçekleştirmesinin ardından ilk yemini etmesiyle başladı.

Meclis Genel Kurulu’nda gerçekleşen törende vekiller şu yemini etti:

“"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

 MECLİS'İN İLK GÖREVİ BAŞKAN SEÇİMİ

Yeminin ardından Meclis'in ilk işi TBMM Başkanı'nı seçmek olacak. İlk birleşimden itibaren 5 gün içinde adaylar TBMM Başkanlık Divanı'na başvuracak. Onu takip eden 5 günde de Genel Kurul'da seçimler yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak.

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x