“Veremeyecek Hesabımız Yok”

“Veremeyecek Hesabımız Yok”

 

Bozüyük Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kahvaltı etkinliğine AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, Bozüyük Belediye Başkan Vekili Fatih Bakıcı, Yardımcıları Mustafa Yürükcü ile Oğuz Sertler, AK Parti Bozüyük İlçe Başkanı Nizamettin  Çam, İl Genel Meclisi Üyeleri Nail Dağlı ile Erol Dugan, Belediye Meclis Üyeleri  katıldı.

 

“Halka hizmet üretmeyi şiar edindik”

 

Gerçekleşen kahvaltı sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, uzun zamandır kamuoyunda konuşulan, tartışılan, merak edilen konular nedeniyle böyle bir toplantıyı düzenlemeyi planladıklarını ve sonunda gerçekleştirebildiklerini ifade etti. “Biz birlikte çalışmak ve bir sinerji oluşturarak halkımıza hizmet üretmeyi kendimize şiar edinmiş bir ekibiz, kadroyuz. Dolayısıyla dersimize iyi çalışıp, görev paylaşımını iyi yaparak sorunların zamanında, doğru bir şekilde tespitini yaparak, bir an önce sırasına koyarak çözmek bizim bundan önceki çalışma yöntemimizdi. Tabi bunu Bozüyük’te ne kadar başardık geçtiğimiz dönemlerde? Belli noktalarda belli sorunlarımız olduğu için açıkçası çok da muvaffak olduğumuzu söyleyemeyiz. Ancak gönül rahatlığıyla şunu söyleyebiliriz. Özellikle 2013 yılı için söylüyoruz. 2013 yılının Bozüyük için kesinlikle bir kalkınma bir hamle yılı olacağını şimdiden ifade etmek istiyorum.” diyen Poyraz konuşmasına şöyle devam etti:

“Bozüyük’te pek çok sorunlar yaşandı. Biz tabi geri dönüp, geriye takılıp da işlerimizi engelleyecek veya aksatacak değiliz. Önümüze bakmamız lazım. Önümüzde bizi bekleyen hizmetler var. Dolayısıyla da ‘Milletvekili olarak, belediye başkanı olarak, il genel meclisi üyesi arkadaşlarımız olarak ne yapabiliriz?’in sürekli istişaresini yapıp planlarımızı, projelerimizi yapıp uygulama gayreti içerisindeyiz. Bu anlamda da burada yapılması gerekenler varsa burada, Bilecik’te yapılması gerekenler varsa Valilikle, İl Özel İdaresi’yle koordineli yapılması gerekenler varsa oralarla görüşüp, bölge teşkilatlarıyla Karayolları olsun, Devlet Su İşleri olsun, Vakıflar Genel Müdürlüğü olsun, Orman Genel Müdürlüğü gibi bölge noktasında çalışmalarımız varsa oralarla, nihayetinde tabi Ankara’da başta Başbakanımız olmak üzere bakanlarımızla istişare etmemiz, kararlaştırmamız gereken hususlarımız varsa onları da hep birlikte oturup konuşup, belli bir plan dahilinde uygulamaya çalışıyoruz.

Bozüyükte tabi belki farkındayız belki değiliz ama hakikaten güzel gelişmeler de oldu. Benim Milletvekilliğim döneminde belki ‘Bozüyük için en faydalı iş nedir?’ diye sorarsanız belki söyleyebileceğim listenin başına oturacak şey Bozüyük Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan çalışmalardır. Şu ana kadar altyapı noktasında ciddi hamleler yaptık ve sağ olsun Valimiz, Kaymakamımız, önceki Kaymakam arkadaşlarımız ve diğer bürokrat arkadaşlarımızla organize sanayi bölgemizin en ihtiyacı konumunda olan gerek doğalgaz gerekse elektrik enerjisi noktasında ciddi çalışmalar, yatırımlar yaptık ki rakamlar milyonlarla ifade edilen rakamlar. Yüksek gerilim hattı problemimiz vardı onu da hallettik. Şu anda 2 ayrı trafo biçiminde orada trafo inşaatı bitmek üzere. Şu ana kadar 82 adet sanayi parselimiz var Bozüyük OSB’de. 82 parselin 36 parseli de 26 firmaya tahsis etmiş. 2 milyon m2ye yakın tutardan bahsediyoruz. 46 adet parselimizde tahsise hazır. Şu anda parseldeki doluluk oranımız %50’yi geçti %56’ya geldi. 12 firma üretim yapıyor ve bin civarında da bu firmaların istihdam ettiği kişiler var.

 

‘Lojistik merkezi kuruluyor’

 

Bozüyük OSB’de biz güzel bir şey daha yaptık. Bozüyük halkı bunun sonuçların özellikle bu yaz görecek. Malı üretmek için bir altyapı lazım ama malı pazara ulaştırmak için ayrıca bir altyapı oluşması gerekiyor. Devlet Demiryollarımızın (TCDD) mal nakliyesi noktasındaki belli pilot bölgelerde lojistik merkezleri kurma çalışması vardı. Biz geçtiğimiz yıllarda özellikle Bozüyük’e bir lojistik merkezinin kurulması gerektiğini TCDD Genel Müdürüyle görüştüğümüzde onların planlaması Kütahya kavşağının civarındaydı. Fakat biz özellikle bunu OSB civarına uzatmamız gerektiğini dolayısıyla da lojistik merkezini OSB’nin hemen dibine, bitişiğine yaptığımız zaman daha verimli kullanabileceğimiz noktasındaki görüşmelerimiz sonrası sağ olsun TCDD bizim bu görüşümüzü destekledi, kabul etti. Ocak ayının sonunda lojistik merkezinin ihalesi yapıldı ve yaklaşık 23 milyon TL bedelli bir ihale yapılıp sonuçlandı. İnşallah bugün yarın lojistik merkezimizin hafriyatı başlayacak. Bu bizim için çok önemli. Çünkü hakikaten bugün gerek iş piyasasında olsun gerek uluslar arası piyasada olsun rekabet gücünü etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi nakliye. Maliyetleri dolayısıyla bizim özellikle ihracat çalışan firmalarımızın mallarını koyternırla demiryolunu kullanarak nakletmesi müthiş bir maliyet avantajı sağlayacak. Sadece bu da bizim Bozüyük OSB’yi daha cazip hale gelecek. Lojistik merkezi buraya geliyor diye bir firma gelerek Bozüyük OSB’den yer alma uğraşına girdi. Güzel bir şey. Bize aktardıklarına göre yaklaşık 300 kişilik bir istihdamdan bahsediyorlar. Lojistik merkezinin inşaatı başladı süresi de 540 gün. 2 yıldan daha az sürecek bir zaman diliminde inşallah bu lojistik merkezini tamamlayacağız.

 

‘İstasyonlar küçük sorun teşkil eden hususlar’

 

Devam eden hızlı tren çalışmalarımız var. Bakanımızda her ay buraya gelerek çalışmaları inceliyor. Zaman zaman Bozüyük’te, Bilecik’te ve diğer ilçelerde sorgulanıyor. Deniyor ki, ‘Tamam bu çalışmalar yapılıyor, biz bu çalışmaların maliyetlerine de katlanıyoruz. Biz hızlı tren imkanından yararlanacak mıyız?’ Tabi ki yararlanacaklar. Şu anda Bozüyük, Bilecik inşallah Osmaneli hat üzerindeki ilçelerimizde istasyonlarımız yapılacak ve Bozüyük İstasyonumuz TCDD’nin bize vermiş olduğu bilgiye göre inşallah bu ay sonunda en geç Mayıs ayı içinde de ihalesi yapılarak inşaatına başlanacak. Bizim şu anda yapmaya çalıştığımız TCDD olarak, ivedilikle hattı bitirmek. İstasyonlar projenin içinde çok küçük sorun teşkil eden hususlar. Yeniden tüneller açıyoruz, yeniden viyadükler yapıyoruz. Yaklaşık 3 ay gibi bir süre zarfında bunlar bitecek. Eskiden olsa Türkiye’de mümkün değildi. Biz tablonun bütününü görmeye çalışalım. Şu anda Bilecik genel anlamda baktığımız zaman hızlı tren ulaşımında kavşak noktasında. Bursa güzergahı da buradan ayrılıyor. İnşallah bu yıl 30 Eylül itibariyle deneme sürüşlerine başlayacaklar. 29 Ekim’de de normal İstanbul-Eskişehir arasında başlayacağını ifade ettiler. Sonuçta birkaç ay gecikmeli de olsa biz bundan sonra torunlarımızın torunlarına kadar sürecek şekilde burayı tamamlayıp insanımızı hızlı tren imkanlarından da bu anlamda faydalandıracağız. Bunun mutluluğu bize yeter. Ama Bilecik’ten, Bozüyük’ten yolcu aktarımlarının birkaç ay gecikmeli olacak olmasının bizim canımızı sıkmaması gerekir. Burada şu ana kadar yaklaşık yapılan yatırım yine kesin  rakam olmamakla beraber 5 milyar dolar gibi bir rakamı da geçti. Yani böyle milyar dolarların konuşulduğu bir ortamda çok kısa sürede çok büyük işlerin yapıldığı bir ortamda özellikle yolcu taşımacılığı anlamında birkaç gecikmenin olmuş olmasını çok abartılacak bir konu olarak görmüyorum. Evet yani tren geçer belki biz birkaç ay el sallarız ama birkaç ay sonra Bozüyük olarak da Bilecik olarak da hızlı trenin imkanlarından istifade edeceğimizi ifade ediyorum.”

 

“Fakülte, Bozüyük için önemli bir potansiyel”

 

Bozüyük’te fakülte açılması konusunda görüşmeler yaptıklarını söyleyen Poyraz, “ Rektör hocamızla da görüştüğümüzde yer konusuyla ilgili olarak ‘Bize geçiş aşamasında bir imkan sağlanırsa biz fazla beklemeden burada 4 yıllık bir okul açarız.’ görüşünü ifade ettiler. Biz burada ‘Çıraklık Eğitim Merkezi’nin binasını geçici olarak üniversiteye açabilir miyiz?’ diye altyapı çalışmasını yaptık. İlk yıl 1. sınıf öğrencileri alınacağı için de ilk yıl fazla bir öğrenci talebimiz olmayabilir. Yani 200-300 rakamlardan bahsediyoruz ama Rektörümüzün bize ifadesine göre önümüzdeki birkaç yıllık dönem sonunda Bozüyük olarak bin 500 civarında 4 yıllık öğrenci kapasitesine sahip olacağız ki bu Bozüyük için önemli bir potansiyel. İnşallah hızlı bir şekilde burada oturup konuşalım. Bozüyük gibi bir potansiyele sahip bir ilçemizin diğer illerde örneklerini gördümğümüz şekliyle bir fakülte yapabileceği kanaatindeyim. Bu potansiyele sahibiz diye düşünüyorum.” dedi.

 

“Biz önümüze bakacağız”

 

İktidar sorumluluğunu aldıklarını, yerelde de temsilcisi olan Türkiye’nin en büyük partisi ve o partinin Bozüyük’teki temsilcileri olarak bir arada olduklarını belirten Poyraz, işlerinin millete hizmet olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Şu anda Bozüyük’te ben inanıyorum ki bu hizmeti üretmek için güçlü bir sinerji oluştu bunu zaten Bozüyük de hissediyor, görüyor ve önümüzdeki aylarda, yıl demiyorum zaten bunun farkını da hızlı bir şekilde Bozüyük görecek. Burada kısır çekişmelerle, geriye takılıp da bir takım polemiklerle bizim zaman geçirecek durumumuz yok. Biz önümüze bakacağız. Bir takım şeyler çıkıp konuşulabilir. Bir takım polemik malzemesi sorunlar varmış gibi ortaya konabilir. Ama burası hukuk devleti. Sonuçta benimle ilgili olabilir, diğer arkadaşlarımızla ilgili olabilir veya bürokratlarla ilgili olabilir hiç fark etmez. Elinde kimin ne belgesi varsa, sağda solda konuşmak yerine lütfen gereğini yapsın, götürsün. Savcılar görevlerinin başında, savcılığa belgerini versinler her Türk vatandaşı zaten kanunen de konusu suç teşkil eden bir olaya şahit olursa bunu da götürüp savcılığa bildirme mecburiyeti var. Çıkıpta sağda solda bir takım köşelerde polemik yapmaya gerek yok. Bizim gocunacak bir durumumuz yok. Neticede ben bu ilde 11 yıldır Milletvekiliyim. Bir takım şeylerin de farkındayım. Bu yeni de olmadı. Geçmişte de zaman zaman bunlarla karşılaştık. Yani sadece benim değil 7 sülalemin araştırılıp da ‘Bu vekil 11 yıldır burada milletvekili, mutlaka bu kadar katrilyonluk yatırımlar yapılırken bir yerlerden bir yerlere ulaşmıştır.’ diyen hesap kitap içinde, düşünce içinde olanlar geçmişte de oldu şu anda da var. Bizim veremeyecek hesabımız yok. Sonuçta karşılıklı polemiklere girmeyeceğiz. Ama bu şu anlama da gelmiyor. Yani birilerinin yaptığı yanlışlıklar, geçmişteki hataları korunacak anlamına da gelmiyor. Hepimiz halkımız tarafından belli makamlara getirilmiş, sorumluluk sahibi insanlarız. Hata yapılabilir ona bir şey demiyorum ama kasten, bilerek vatandaşın hakkını, hukukunu çiğneme noktasında tutum ve davranış içinde olan arkadaşlarımız varsa ve olacaksa da bunlar bizden dün himaye görmediği gibi yarın da himaye görmeyecektir. Bunu biz her zaman söylüyoruz.

Bir söz var, ‘Dinime küfreden bari Müslüman olsa.’ diye. Biz açıkçası ona da üzülüyoruz. Sürekli Belediye Meclis Üyeleri üzerinden bir takım polemikler üretilmeye çalışılıyor. Benim bildiğim, belediyenin başı, icranın başı Belediye Başkanıdır. Belediye Başkanının haberi, talimatı olmaksızın belediyede kuş uçmaz. Yani bir belediye meclis üyesinin gidip bırakın müdüre bir memura bile talimat vermesi söz konusu değil. Sapla samanı karıştırmayalım. Belediye meclisleri belediyelerin karar organıdır, icra organları belediye başkanlarıdır. Sadece Bozüyük’te böyle de başka yerlerde farklı mı? Hayır. Türkiye gerçeğinde böyle. Türkiye gerçeğinde eğer bir belediye meclis üyesi belediye başkanını aşarak iş yapıyorsa, yaptırıyorsa o zaman bilin ki orada belediye başkanı yoktur.  Eğer bir takım bir şey yapıldıysa o zaman orada belediye başkanının da haberi vardır, talimatı vardır. Detaya girmeye gerek yok.

 

‘Bize ahlak dersi verenler önce kendilerine çeki düzen versin’

 

Bozüyük de düne kadar belediye nasıl yönetildi, kimin neden haberinin olduğu ‘Uçan kuştan bile haberim olmadan burada iş yapılmaz.’ dendiği bir ortamda açıkçası bir takım hususların nasıl genişletilmeye çalışıldığını, belediye meclis üyelerinin işin içine katılmaya çalışıldığını anlamakta güçlük çekiyordum ama dediğim gibi veremeyeceğimiz hesabımız yok. Sonuçta gelir müfettiş arkadaşlar incelemelerini yaparlar. Elinde bilgisi, belgesi olanlar gider savcılığa verir. Savcılıkta soruşturmaları yaparlar. Ak koyun kara koyun hepsi ortaya çıkar. Ama işi kuralına göre yapmak lazım, ilkeli yapmak lazım, ahlaklı yapmak lazım. Yani bize ahlak dersi verecek olan kişiler bir kere önce kendilerine bir çeki düzen vermeleri lazım özel hayatlarından başlamak üzere. Kamuoyunda öyle insanlar var ki, ahlak abidesi olarak görülürler ama Türk toplumunun en temel öğesi olan aile mefhumunu korumaktan bile uzak olan insanların çıkıp da ahlak dersi vermesi kadar abes bir şey olamaz.

 

‘Bozüyük hak ettiği hizmete ulaşacak’

 

Biz önümüze bakacağız. Sorunlarımız var, Bozüyük’ün bekleyen sorunları var. Hızlı bir şekilde çözümlenmesi gereken sorunları var. Bizim daha fazla kaybedecek zamanımız yok. Ekibimiz burada inşallah bir takım polemiklerle zaman kaybetmektense mahkeme işini yapsın. Müfettişler işini yapsın, buradaki arkadaşlar işlerini yapacaklar. Sonuçtada Bozüyük’ün hak ettiği hizmet Bozüyük halkına inşallah ulaşacak.”

Poyraz’ın konuşmasının ardından Bozüyük Belediye Başkan Vekili Fatih Bakıcı Bozüyük Belediyesi’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam