YAĞCI: MALUMU İLAN ETMEYE İHTİYAÇ YOKTUR
admin • 30 Temmuz 2011 22:58:36 
YAĞCI: MALUMU İLAN ETMEYE İHTİYAÇ YOKTUR

 

HASAN GÜNER
 
Başkan Yağcı gazetemize yaptığı açıklamanın devamında şu cümleleri aktardı:
“Aslında bu konu tarihçilerin konusu. Tarihçilerin de yüz yıl yaşadıktan sonra bazı konulara vakıf olması ülkemiz açısından üzücüdür. Yani bizim okuduğumuz tüm tarih kitaplarında Osmanlı Devleti’nin 1299’da Söğüt’te kurulduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. Tabi Bilecik Belediye Başkanı olarak böyle bir konuda yarış yapılmasından Osmanlı torunu olarak gurur duyuyoruz.
 
“Yalova’da büyük yabancı güçlerle savaşlar olmuştur ama herhalde
Osmanlı Yalova’ya gidinceye kadar Söğüt’ten çelik çomak oynayarak da gitmemiştir.”
 
Osmanlı’yı sahiplenme olayı geçmişimizi sahiplenme demektir. Bu anlamda yarış yapılması güzel ama her şeyi de yerli yerine oturtmak lazım. Bazı olaylardan veya bazı noktalardan hareketle farklı yorumlara gitmemek gerekir.
Yalova’da büyük yabancı güçlerle savaşlar olmuştur ama herhalde Osmanlı Yalova’ya gidinceye kadar Söğüt’ten çelik çomak oynayarak da gitmemiştir. Tarihler diyor ki Bilecik’te Osman Gazi’nin evinin belirtileri var. Bir devlet liderinin evinin olduğu yer o devletin baş şehridir. Biz bu polemiklerin içerisine çok fazla girmek istemiyoruz. Yarışın bu alanda olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü Osmanlı bizim var oluş sebebimiz. Osmanlı’yı ne kadar anlarsak Türkiye’yi o kadar güçlü olur.
 
“Malumu ilan etmeye ihtiyaç yoktur”
 
Biz Yalova ya da bazı kesimler gibi telaş içerisinde de değiliz. Böyle bir açıklamada yapmıyoruz. Çünkü biz diyoruz ki malumu ilan etmeye gerek yoktur. Bilecik yıllardır Osmanlı Devleti’nin ilk baş şehri ve tarih kitapları bunu yazdı. Biz bu yüzden bu zamana kadar demeç vermeye gerek duymadık.
Bazı kesimler bizim belediyemiz ve yöneticilerimiz uyuyor mu diyor. Bunlar böyle hızlı koşarak gazetelerde üç beş sayfa yazı yazarak olacak şeyler değil. Tarihi bizim değiştirmeye gücümüz yok. Ama bizim bu zamana kadar bildiğimiz okuduğumuz, tarih kitaplarımızda yazan ve şu an hala geçerli olan görüş, Söğüt’ün ve Bilecik’in ilk baş şehri olması. Bu sene inşallah bir yenisini kutlayacağımız törenler burada yapılıyor.
Bazıları buna ilişkin olarak medyatik bir kazanım elde etmek istiyorlar ama böyle bir alana sahip çıkmaları her övgünün üzerinde. Çünkü Osmanlı’ya sahip çıkmamız lazım. Osmanlı bizim var oluş sebebimiz”
 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x