Yağcı, Marka Şehir Bilecik için 16 projesini görücüye çıkardı

Yağcı, Marka Şehir Bilecik için 16 projesini görücüye çıkardı

Yağcı projeyle ilgili görüşlerini aktırırken şu ifadeleri kullandı:

“Bizim Bilecik açısından 3 aşamalı planımız var dedik. Birinci aşamada Bilecik’in altyapı, şehirciliğin olmazsa olmaz problemlerini bitirdik. 2.dönemimizde şehrin kentsel dokusunu güçlendirecek şehir vizyonunu güçlendirecek sosyal statümüzü güçlendirecek ve insanımızı rahatlatacak projeler gerçekleştirdik. Artık Bilecik’i dış dünyayla buluşturacak ve bizi marka şehir haline getirecek ayrıcalıklarımızı ortaya koyacak, estetik değerleri olan özelikle şehrimizde hanım kardeşlerimize, engelli kardeşlerimize, genç kardeşlerimize imkânlar hazırlayan projeleri ortaya koyacağız. Bu akşam açıklayacağımız projeler bizim projelerimizin hepsi değil. Büyük vizyon projelerimiz önümüzdeki günlerde bizi izlemeye devam ettiğinizde esas büyük projelerimiz önümüzdeki günlerde de onları açılayacağız.

 Bu akşam açıklayacağımız ilk 16 proje:

Bölgesel katlı otopark alanlar

“Bilecik’te 2009 yılı programımızda bizim otopark yoktu. Çünkü otopark kullanımı noktasında sıkıntılarımız vardı. Mevcut otogarımızın olduğu yere otopark yaparsak orada kaç kişi arabasını park ederek Ziraat Bankası’nın olduğu yere işini görmeye gider, Tevfikbey Caddesi’ndeki işini görmeye gider veya valiliğin olduğu yere işini görmeye gider?  Bilecik’e özgü bir sistem kurmalıyız. Her yerde otopark yapacak yer yok. O zaman dedik ki, onun yerine önce bölgesel otoparklar yapalım ve insanımızın Ziraat Bankası’nda işi olduğunda onun yanında otoparkı hazır olsun, vilayette işi varsa orada olsun, Vakıflar Bankasının oralarda işi olduğunda oraya yönelik bir otopark projesi oluşturalım.  Çok özel yaptığımız araştırmalarda portatif ve istenildiği zamanda taşınabilen bölgesel otoparkları öngördük ve en kısa süre içerisinde bunları yapmaya başlayacağız.Bu otoparklar 25 metrekare alan üzerinde 12 tane aracı dönme dolap şeklinde değerlendirilebilen, özellikle de arsa bulamadığımız İsmetpaşa Mahallesi gibi ara sokaklara yapmayı düşündüğümüz ticaret alanlarımızın ve şehir merkezine küçük alanlara yapmayı planlıyoruz. Bilecik’in hem coğrafyasına hem otopark kullanım alanı alışkanlığına hem de ekonomik olarak uygun olan bir sistem ilk aşamada büyük otopark projemizi gerçekleştirinceye kadar bunları bölgesel otoparklarımız gerçekleştireceğiz ve önümüzdeki günlerde bu anlamda da ciddi bir rahatlığı da halkımıza sunacağız.

Çocuk Eğitim ve Bilim Merkezi

Şehrimizin kentsel ihtiyaçlarını belirgin bir oranda giderdik. O zaman gelecek neslimize güzel hizmetler sunmalıyız. 2. Projemiz Çocuk Eğitim ve Bilim Merkezi. Bu da Bilecik’imizin çok özel noktalarından biri olacak ve karşıdan bakıldığında Bilecik açısından ilk görülen noktalardan birisi olacak. Çocuklarımız geleceğe buradan emin adımlarla hazırlanacaklar ve gökyüzü bilimi dâhil buralara ilişkin olarak bu çalışmayı Hürriyet Mahallesi’ndeki Zirve Kentin olduğu bölgeye yapacağız.

Hamsu Vadisi 3. Etap 2. köprü

Kentsel Dönüşüm çerçevesinde Hamsu Köprüsüne mahkûm olmama adına Bilecik’e 2.köprü yapacağız. Kentsel dönüşüm olmasa dahi valiliğin oradan giden yolu Bilecik’in gelimi açısından özellikle Beykoz bağları dediğimiz bölümlerin değerlendirilmesi, yeniden imara açılması açısından, şehir coğrafyasının düzene girmesi açısından bu köprünün yapılmasında 2. Etapta Hamsu Vadisi projesi içerisinde bu köprünün tüm görkemiyle birlikte yapılması gerekiyor ve bunu da el birlik gerçekleştireceğiz.

 Botanik parkı

Bilecik’imizde içinde şifalı bitkilerin olduğu Bilecik yöresinde yetişen tüm bitkilerin yer aldığı özel bir botanik park yapacağız. Bunu koruma imar projesinin içerisinde de aldırdık, Bilecik’te kullanamadığımız Emirler ve Karacalar Camileri var, kuruldan bu karaları da çıkardık. O alanı güzel bir botanik park yaparak her çeşit meyvenin, sebzenin çiçeğin olduğu güzel bir park yaparak bu alanı sizlerin hizmetine sunacağız.

Yeni Spor Salonu

Bilecik’te spor alanları noktasında güzergâhı değiştiriyoruz. Karasu’nun olduğu bölgede 200 dönüm alanı kamulaştırıyoruz, şu anda 90 dönümün kamulaştırması bitti kalanları da kamulaştırmaya devam ediyoruz. Buraya Kapalı Spor Salonu yaptık, gençlik adası yaptık, Karasu gençlik adasının inşallah açılışını yapacağız, belediye stadyumun8u da önümüzdeki dönem onaracağız ve hizmete sokacağız. Ama esas olan bu 10 bin kişilik stadı önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde genel idare yerel idare işbirliği içerisinde değerli gençlere kazandıracağız.

Sağlık ve Terapi Merkezi

Bilecik’te bir Osmanlı Hamamı yok, bir sağlık merkezi yok. Hemşehrileirmiz için günlük olarak kullanılacak, hem de engelli kardeşlerimize yönelik olarak terapi merkezi olarak kullanılacak.   İçerisinde Osmanlı hamamları, yüzme havuzları, terapi merkezlerinin olduğu güzel bir çalışmayı hazırladık 

Hanımlar Kahvesi

Bilecik’imiz açısından yeni bir proje türümüzde Hanımlar Kahvesi. Hanım kardeşlerimiz bizler için son derece kıymetli, onların rahatça etkinliklerini yapacağı, bir araya gelecekleri onlar gibi zarif ve bakıldığı zaman içiyle dışıyla,  zarafetin sergilendiği alanlar yapalım. Hanımlarımıza toplanacakları mekânlar yapalım dedik ve böyle bir projeyi ortaya koyduk.

 Çocuk Trafik ve Eğitim Pisti

Birçok kaza oluyor ve bunları çocukluktan eğitilmediğimiz için maalesef bu kazalarla karşılaşıyoruz.  Çocuklarımız için hem bir eğlence alanı hem bir park hem de bir eğitim pisti Projemiz bu anlamda hazır. Bunu Kayıboyu Camii’nin önüne, gençlik merkezi’nin önüne çocuklar için yolun kenarına güzel bir çocuk eğitim pisti yaptık.

 Mevcut Otogar Sahası kent Meydanı

Mevcut otogarımız 5 dönüm, biz buraya şeker fabrikalarından 3,5 dönüm yer aldık, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da 6,5 dönüm ilave ettik, oradaki vatandaşlarımızın yerlerini de kamulaştırarak burada Bilecik’in en geniş arsalarından birisi belediye ait oldu. Bugün yapmış olduğumuz değerlendirmelere baktığımızda Bilecik açısından güzel bir yatırımı gerçekleştirdik ve otogarın olduğu yere bir Kent Meydanı Projesi düşünüyoruz. Bu alanda da hem ticaretimizin hem sosyal hayatımıza hizmet edecek, halkımızın vizyonuna uygun yapılarla inşa edilerek hem ticari alışveriş merkezleri olacak, hem dinlenme merkezleri olacak hem de mevcut otogar altta aynen kalacak. Mevcut otogarımızı belirli seviyelere kadar düzelteceğiz ve gezi alanlarını o noktada tutacağız. Mevcut otogarımız yeni otogar aşağı gittiğinde minibüslerin ve ilçelerimizden gelen minibüslerin de otopark alanı olarak kullanılmaya devam edecek. Üzerine de sert zeminleri ticaret alanı yaparak yeni otogar alanımıza yeni kent meydanımızı oluşturacağız

Osmanlı padişahları şeridi

Bizim bu dönemde esas vizyonlarımızdan birisi tarihi özelliklerimiz tanıtmak ve bu dönemde bizim en önemli referansımız Osmanlı. Ama şunu kabul edelim türbe ve çadır dışında fotoğraf karesi oluşturulacak çok fazla alan yok, tarihimiz bize anlatacak mekânlar yok. O zaman Osmanlı padişahlarını Şeyh Edebali dedeleriyle buluşturalım dedik ve 36 padişahın hayat hikâyesinin anlatıldığı bir proje hazırladık, bunun sanat eselerinin büyük bölümü tamamlandı. Buralar 1. Derece sit bölgesi, buraları 3. Derece site aldırdık, yapı yapılabilir iznini aldık. Önümüzdeki günlerde bunun da ihalesi var. Bu bir mensubiyet projesi, bu geleceğe emin adımlarla yürüme projesi.

Vizyon Kent 2023

Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bulunan Edebali Stadı’nın yıkılması sonrası bölge gökdelenleri olan bir ticaret merkezi haline gelecek. Projenin 2023 yılına kadar tamamlanmasını plamlıyoruz 

Kent Müzesi

Bilecik geçmişi çok uzun yıllara dayanan bir şehir, ama geçmişimizi anlatacak, gelecek nesillere aktaracak müzelerimiz çok fazla yok. Bizim dediğimiz kent müzesi diğer müzeler gibi değil, Bilecik’in geriye dönük 100 yıllık hayat hikayesinin anlatılacağı, çiftçilik nasıl yapılır, bahçecilik nasıl yapılır, geçmişte ipek böcekçiliği nasıl yapılır? 3 boyutlu Bilecik görsellerinin içinde olacağı ve şu anda ihalesinin bitmiş bir taraftan da yapılacak olan bir proje.

Yeni otogar

Daha önce söz verdiğimiz fakat çevre yolu düzenlemesi sebebiyle yapamadığımızı da açık yüreklilikle söylediğimiz otogara geçiş için kavşağın yapılmasının daha önce çalışmasının yapılması gerektiğinden ve o çalışmaların da yapılması geciktiğinden otogarımızı yapamadık. Kavşak projemiz de otogarı yapacağımız yerde hazır. Eskişehir’den, İstanbul’dan gelen insanlarımız da rahatlıkla girebileceği kavşaklar düzenlendi. Şu anda ihale aşamasında seçimden sonra da ilk bitireceğimiz eserlerden birisi de Bilecik’in yeni otogarı şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Beşiktaş Mahallesi Spor Kompleksi

Hep gençlik diyoruz. Birisine rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun ismini verdik spor ve yaşam alanımızın. Bir tane de Beşiktaş Mahallesi’ne bir spor alanı yapacağız dedik. 2013’te Bilecik belediyesi yaptığı spor sahasıyla 2015’te yaptığı parkları da olsun dedik ve gençlerimiz için tam ideal bir stadyum, yanında basketbol, voleybol, tenis sahalarıyla birlikte tam 40 dönümlük bir spor tesisi yapacağız dedik. Beşiktaş Mahallesi’nin Bilecik’in en uç mahallelerinden birisi, geldiğimiz günden itibaren güzel hizmetleri oralara götürdük, götürmeye de devam edeceğiz.  Okullarımızın olduğu bu bölge inşallah spor tesisleriyle de daha büyük bir güzellik, güç ve anlam katacağız.

Yöresel ürünler ticaret merkezi

Otogarı aşağıya indirdikten sonra ticaret erbabımızı yoldan geçen enerjiyle buluşturmamız lazım.  Çünkü yoldan günde 30 bin araç geçiyor, orada o araçlar geçerken biz burada oturup bakarsak modern şehirleşme anlayışına, ticaret anlayışına bu uymaz. Otogarı yaptık, otogarın içerisinde ticaret mekânları var, orada Bilecik’e özgü öyle bir pazar oluşturmamız lazım ki herkes Bilecik’ten geçerken Bilecik’in karpuzunu almaya, Bilecik’in domatesini almaya, Bilecik’in üzümünü almaya veya Bilecik bezini almaya orada dursun.

Hal ve soğuk hava deposu

Yeni hal yasasıyla birlikte ziraatle uğraşan kardeşlerimize de altyapıyı oluşturmamız lazım. 300 dönüm alanı kamulaştırdık dedik, projesini hazırladık, kalkınma ajansıyla önümüzdeki süreç içerisinde Bilecik’te maalesef bir soğuk havası yok, onun yanında da hemen güzel bir şekilde soğuk hava deposunu hazırlıyoruz inşallah en kısa zamanda da bunu gerçekleştireceğiz.” BETÜL SÖNMEZER

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç