• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YAĞCI:’’BENİM DÖKECEĞİM BİR BARDAK YAĞDAN BİRŞEY OLMAZ’’ DEMEYİN

YAĞCI:’’BENİM DÖKECEĞİM BİR BARDAK YAĞDAN BİRŞEY OLMAZ’’ DEMEYİN

 

Bilecik Belediyesi Kent Ormanı'nda gerçekleştirilen programa, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Polis Okulu Meslek Yüksek Okulu (POMEM) Müdürü Saadettin Aksoy, mahalle muhtarları ve özel sektör temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, çevrenin korunması ve bu noktada yapılması gereken çalışmaların önemi hakkında yaptığı konuşmada, Bilecik Belediyesi'nin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirtti.

Konuşmasında; ''Bugün özel ve güzel bir günü birlikte yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz'' ifadesine yer veren Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları söyledi:

''Gerçekten dünyanın anladığım şekliyle dünyanın iki temel meselesi var. Bunlardan birisi, insanoğlunun ulaştığı medeniyet seviyesini sürdürebilmesi için enerji kaynaklarına, ikincisi ise hayatiyetini sürdürebilmesi için ise temiz ve yaşanabilir bir çevreye ihtiyacı var. İşte insanoğlu olarak bizler medeniyetimizin devamı ile hayatiyetimizin devamı için bunlar arasında güzel bir bağlantı kurarsak insanoğlunun dünya üzerindeki yaşam süresi artar. Ama medeniyeti devam ettirmek için çevremizi korumazsak veya hayatiyet için medeniyetten yoksun kalırsak, yani iyi bir denge kurulamazsa insanoğlu için sıkıntılı bir dönem yaşanır. Ama en önemli şey, yeni enerji kaynaklarından ziyade mevcut kullanılabilir kaynaklardan yenilenebilir kaynaklardan olması son derece önemlidir. Bir taraftan kullanıyoruz ve atıyoruz. Böyle yapınca bunlar tekrar kullanımdan uzaklaşmış oluyor. İşte bitkisel atık yağların toplanması da böyle birşey.''

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

''ATILAN BİR DAMLA YAĞ TOPRAĞIMIZI VE SUYUMUZU KİRLETİYOR''
Sözlerine, ''Atılan her bir damla yağ, çevremizi, toprağımız ve suyumuzu kirletiyor'' ifadesi ile devam eden Belediye Başkanı Selim Yağcı, konuşmasına şöyle devam etti:

                ''Rastgele atılan her çöp ve lavabolara boşaltılan her damla yağ, toprağımızı, suyumuzu ve yaşamımızı doğrudan olumsuz etkiliyor. Belediyecilik noktasından bizleri ilgilendirdiği için söylüyorum. Emin olun, restoran ve lokantaların yoğun olduğu bölgelerdeki altyapı hatlarında yapılan çalışmalara baktığımızda tabakalar halinde yağ birikintilerine rastlıyoruz. Bu toplantıya katıldığınız için siz değerli kurum ve özel sektör temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Gerçekten bu çalışma üzerinde önemle durulması gereken bir konu. Gerek evlerde gerek diğer alanlarda bu tür çalışmalara hassasiyetle bakmamız gerekir.''

BELEDİYEMİZ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇALIŞMA İLE 23 BİN 500 KİLOGRAM ATIK YAĞ TOPLANDI

                Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışma ile 23 bin 500 kilogram atık yağ toplandığını hatırlatan Belediye Başkanı Selim Yağcı, konuşmasında ayrıca şunları söyledi:

                ''Göreve başladığımız günden itibaren birçok fiziki ve sosyal çalışmayı gerçekleştirmekle birlikte çevreci belediyecilik adına da birçok güzel çalışma gerçekleştirdik. Öncelikle ilimizi doğalgaz ile buluşturduk. Böylece çevremizin korunması noktasında büyük bir adım atmış olduk. Sağolsun Tugay Komutanımız askeriyemizin olduğu alanı doğalgaz ile buluşturarak, çevreyi koruma anlamında güzel bir çalışma yaptılar. Ben bu çalışmalara katkı veren Subaşı ve Kar Yemek fabrikaları temsilcilerimize, Petek Pastanesi, Tugay Komutanlığımıza, Kredi Yurtlar Kurumumuza, Doğanlar Kapı Kolları ile POMEM Müdürlüğü temsilcilerimize bu katkı ve hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.''

''BENİM DÖKECEĞİM BİR BARDAK YAĞDAN BİRŞEY OLMAZ'' DEMEYİN

                Konuşmasında; ''Benim lavaboya dökeceğim bir bardak yağdan birşey olmaz'' demeyin şeklindeki düşüncenin altını çizen Belediye Başkanı Selim Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı:

                ''Çevrenin korunması anlamında benim sık sık kullandığım bir sözüm var. Bu anlamda 'Çevreyi hor gören geleceği zor görür'' şeklinde bir düşünceye sahip olmamız gerekir. Ya benim attığım bir bardak atık yağdan ne olur diye düşünmeyelim. Gerçekten damlaya damlaya göl olur şeklinde düşünmemiz lazım. Herkes bir bardak yağını toplarsa bunlarla hem ekonomiye dönüşüm kazandırmış oluruz hem de çevrenin korunmasında büyük bir katkı vermiş oluruz. Ben bu noktada atık yağ toplama çalışmalarında katkı veren muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu yılın sonunda Entegre Katı Atık Yönetim Tesisimizin hizmete girmesiyle atık yağları ve çöpleri evlerimizden ayrıştırarak toplayacağız. Bu noktada her evimizde üçer adet torba bulunulacak ve bu konuda eğitimler verilecek. Bu noktada hemşerilerimizden anlayış ve destek bekliyoruz. Bu şehir ve bu dünya hepimizin. Burada üzerimize düşenleri yaparsak gelecek nesiller için de güzel bir davranışta bulunmuş oluruz. Ben bu çalışmada emeği geçen çalışma arkadaşlarım ve siz değerli temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Hep birlikte daha iyiye daha güzele ulaşmak temennisiyle saygılar sunuyorum'' ifadelerini kullandı.

                Gerçekleştirilen programda Bilecik Belediyesi Çevre Mühendisi Gürkan Akyurt, Bilecik Belediyesi tarafından son 4 yılda, çevrenin korunması yönünde yapılan çalışma ve etkinliklerin yanı sıra toplanan atık yağ, atık pil ve diğer atıkların miktarı hakkında sunum yaptı.

 2730 TON AMBALAJ ATIĞI, 600 KİLOGRAM ATIK PİL, 340 TON TIBBİ ATIK

                Akyurt, Bilecik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında elde edilen veriler hakkında şunları kaydetti:

– 2011 yılında başlatılan projeyle 2011 ve 2012 yıllarında toplamda 7 Ton bitkisel atık yağ toplandığını kaydeden Akyurt, son dört yılda 2 bin 730 ton ambalaj atığı topladıklarını belirterek;

                – 2013 yılı başıyla birlikte daha aktif olarak yürütülmeye başlanan proje “Bilecik Bitkisel Atık Yağlarını Topluyor Doğayı Koruyor” ismiyle okullarda çocuklarımızın çevre bilincini arttırmak ve küçük işletmelerde atık yağların kanalizasyona karışmasını önlemek amacıyla daha da yaygınlaştırılmıştır.

                – 2013 yılında 1,5 Tonu yalnızca okullarda düzenlenen yarışmalardan olmak üzere 7 Ton, 2014 yılında 1,2 Tonu yine okullarda düzenlenen yarışmalardan olmak üzere 9,5 Ton atık yağ toplanmıştır.

                – 2015 yılına gelindiğinde Proje hanelere yönelik olarak da faaliyete geçmiş ve ilk olarak pilot uygulama olarak mahalle konağı bulunan 5 adet Mahallemizde Toplama Noktaları oluşturulmuş ve ev hanımlarına yönelik eğitimler verilmiştir. 2015 yılının ilk 6 aylık döneminde toplamda 4.5 Ton atık yağ toplanmış ve doğaya gelişi güzel atılmasının önüne geçilmiştir.

                                Gerçekleştirilen programa katılan kurum ve özel sektör temsilcileri, Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmanın son derece önemli olduğunu belirterek, Belediye Başkanı Selim Yağcı ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.

                Programda daha sonra ''Bilecik Belediyesi Atık Yağlarını Ayrı Topluyor'' projesi kapsamında sürdürülen kampanyaya destek veren Subaşı ve Kar Yemek fabrikaları temsilcileri, Petek Pastanesi, Tugay Komutanlığımıza, Kredi Yurtlar Kurumumuza, Doğanlar Kapı Kolları ile POMEM Müdürü Aksoy'a teşekkür plaketi taktim etti.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam