YAKILAN ÇÖPLER ÇEVREYİ KİRLETİYOR
admin • 26 Temmuz 2011 09:55:40 
YAKILAN ÇÖPLER ÇEVREYİ KİRLETİYOR

 

Çöpler öbekler halinde yakılıyor ve çevre kirletiliyor.

Bilecik çöp depolama alanında hava ve koku kirliliği had safhada.  Evlerden, işyerlerinden ve sanayi bölgesinden gelen çöpler çevresel önlem alınmadan depolanıyor. Çöp, plastik ya da yapraklar yakıldığında zehirli gazlar serbest kalınca insan sağlığı için tehlike oluşturuyor.

Bu hava kirleticilere maruz kalan insanlar da solunum zorluğu, öksürük, baş ağrısı, göz ve burun tahrişleri oluşuyor. Çevresindeki  yerleşim alanları is ve duman altında. Pis, kirli ve  keskin koku havası insanları hasta ediyor.  İlkel çöp depolama alanında çalışan insanlar da çok yüksek zehirli ve zararlı havayı soluyor. Yanan plastik, ahşap, ağır metaller  ve dioksin gibi toksik kimyasallar aynı zamanda hayvan bitki nesillerini ile ekolojik dengeyi bozarak küresel ısınmaya da neden oluşturuyor.

Evlerden, işyerlerinden ve sanayi artıklarından oluşan çöpler çevresel önlem alınmadan depolanıyor. Bilecik çöplüğü orman alanı bölgesinde olduğundan çöp yangını bölgede orman yangınlarına sebep oluyor.

Bilecik çöplüğüne yakın yerleşim alanında oturanlar, “İlkel depolama  alanında çöplerin içinde bulunan sızıntı suları her türlü mikropu barındırıyor. Sağlığımız tehlikede. Çevre ve Orman Müdürlükleri çöp depolama alanlarını daha sıkı denetim altında tutmaları istiyoruz. Yetkililer sesimize kulak versin” dediler.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x