“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

“Sosyal Güvenlik Reformuyla 3 kurumu tek çatı altında buluşturduk”

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak Türkiye genelinde 577 merkez açma kararı aldıklarını söyledi. 466 ve 467’nci merkezlerin açılışını Bilecik’te gerçekleştirmekte oldukları için mutlu olduğunu söyledi. Gökalp İlhan konuşmasında şunları aktardı:

“Sosyal Güvenlik Reformunu gerçekleştirdik. 100 yılımızın en önemli reformlarından bir tanesi olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Yıllarca Bağkur, Emekli Sandığı, SSK gibi 3 farklı kuruluş altında Türkiye olarak sosyal güvenlik hizmetlerini vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalıştık. Reformdan sonra bu 3 kurumu tek çatı altında birleştirdik. Onun en önemli sebeplerinden bir tanesi de sosyal güvenliğin yarınını ve geleceğini de bir anlamda garanti altına alabilmek ve mali açıdan sürdürülebilirliğini sağlayabilmek ama aynı zamanda da tüm vatandaşlarımıza eşit fırsat sağlayabilmek ve eşit şartlarda aynı norm ve standartlarda hizmet sunabilmekti.

 

‘Yapacak çok İşimiz Var’

 

5 yıl gibi bir zaman geçti Sosyal Güvenlik Reformundan sonra ve hedeflerimizi önemli oranda gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Yapacak çok işimiz var. Çok hızlı ilerliyor zaman ve yapacak işlerimizi gerçekleştirebilmek, yetiştirebilmek vatandaşımıza daha iyi hizmetler sunabilmek adına daha çok daha hızlı bir biçimde çalışmak zorundayız. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 26 bin personeline özellikle teşekkür etmek istiyorum. Çünkü 76 milyonluk bir nüfusa 26 bin personelimizle tüm sosyal güvenlik hizmetlerini ulaştırmaya çalışıyoruz. Sosyal güvenlik reformuyla birlikte genel sağlık sigortası alanında da önemli bir reformu Türkiye olarak gerçekleştirdik ve uygulamaya geçirdik. Bütün bunları eş zamanlı olarak yapabilmek gerçekten çok da kolay değildi. Ama personelimizle birlikte zaman ve mesai mefhumu gözetmeden bunu gerçekleştirmeye çalıştık. Bugün itibariyle baktığımızda prim gelirlerimizin arttığını, giderlerimizin azalan durumda olduğunu,  sağlık paketi açısından Avrupa ülkelerinden bile daha ileri noktalarda daha gelişmiş bir teminat paketine sahip olduğumuzu tüm nüfusumuzun sağlık kapsamı altında olduğumuzu, 0-18 yaş arasındaki çocuklarımızın gelirleri ne olursa olsun ailelerinin gelirleri olsun ya da olmasın sağlık sigortası kapsamına alındığına baktığımızda Türkiye olarak sosyal güvenlik alanında nereye geldiğimizi az çok görebiliyoruz. Bunlar son derece gururlandırıcı konular bizler açısından.

 

‘Kayıt dışılıkla mücadele etmemiz gerekiyor’

 

Bundan sonraki hedeflerimize baktığımızda Sosyal Güvenlik Kurumu olarak tüm diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte ve tüm vatandaşlarımızla birlikte mücadele etmemiz gereken iki alan önümüzde gözükmektedir. Bunlardan bir tanesi kayıt dışılık ikincisi de prim tahsilatlarımızın daha hızlı bir şekilde artırılabilmesi.  Bu amaçla yaptığımız son derece önemli çalışmalar var. Bunlardan bir tanesi ALO 170, Karaman’da ve Şanlıurfa’da hizmete girdi. Hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Sivas’ta üçüncüsünün açılışını yapacağız inşallah.

Yine geçtiğimiz günlerde 100 adet denetim aracını tüm illerimize gönderdik. Kayıt dışılıkla mücadele konusunda önemli bir adım atmış olduk. Yine yeni bir projemiz, İnsansız SGM dediğimiz, uzaktan ama yüz yüze bu da son derece ileri teknolojiyle Sosyal Güvenlik Kurumu olarak önümüzdeki iki yıl içerisinde 250 adet İnsansız SGM’yi faaliyete geçireceğiz. Sosyal Güvenlik Merkez binalarımızı götüremediğimiz, hizmetlerimizi vatandaşımızın ayağına götüremediğimiz merkezlerde kuracağımız hizmet noktalarında vatandaşlarımız nüfus cüzdanlarıyla birlikte giderek buralardan sosyal güvenliğe ilişkin bütün işlemlerini yaptırabilecek, prim borçlarını ödeyebilecek, istedikleri raporları bu hizmet noktalarından alabilecekler.

Bu ana kadar açmış olduğumuz sosyal güvenlik merkezleriyle temel amacımız hizmet yelpazemiz çok geniş ama hizmet kalitesine de çok önem veriyoruz. Vatandaşımızın ayağına hizmet götürmeye çok önem veriyoruz. Bu hedefimizi de büyük oranda gerçekleştirebildiğimize inanıyorum. Bu vesile ile Sosyal Güvenlik Merkezlerimizin açılışında, arsaların temininde, yapımında emeği geçen tabi ki il yetkilileri Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımıza çok teşekkür etmek istiyorum.”

SGK Bilecik İl Müdürü Niyazi Gökçe de yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Bozüyük Sosyal Güvenlik Merkezimizin hizmet binasının da tamamlanmasıyla beraber her iki binanın açılışını birlikte gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. İlimizin manevi sahibi Şeyh Edebalı’nın ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ prensibi gereği ve vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla çalışırken böylesine modern, çağdaş, ferah binalarda kaliteli hizmet vermek için çalışanlarımızın motivasyonunu arttırmaktadır. İl Müdürlüğümüze gelen konuklarımız, işveren ve sigortalılarımız hizmet binamızın Bilecik’in en güzel hizmet binalarından biri olduğunu söylemektedirler. Bu da bizler için gurur ve mutluluk kaynağı olmaktadır.

Bu yeni binalarda 82 çalışanımızla birlikte aktif olarak çalışan 59 bin 435 sigortalı ve il nüfusumuzun % 90,43’üne eskisinden çok daha etkin bir şekilde hizmet vermekteyiz. Bize bu çalışma ortamını sağlayan Sayın Bakanımız, Sayın Kurum Başkanımız ve tüm yöneticilerimize ayrıca her zaman yanımızda olan Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor. Hizmet binamızın Bilecik ve Bozüyük halkına hayırlı ve uğurlu olması dileklerimle saygılar sunuyorum.”

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Necati Akkuş tarafından bir dua yapıldı ve kurdele kesilerek kurumun açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrasında Bakan Çelik ve beraberindekiler kurumu gezerek çalışan personelle görüştü. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam