• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“YAŞASIN İŞÇİLERİN, EMEKÇİLERİN BİRLİĞİ!”

“YAŞASIN İŞÇİLERİN, EMEKÇİLERİN BİRLİĞİ!”

Kutlamalar, Bilecik Edebalı Stadyumu önünde başlayıp atılan sloganlar ve müzik eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na gelinmesiyle devam etti. Yürüyüş esnasında, “Zafer Yine de Emekçinin Olacak, İnadına Sendika İnadına Disk, Her yer Taksim Her Yer 1 Mayıs” gibi sloganlar atıldı. Cumhuriyet Meydanı’na gelen katılımcılar polisler tarafından tek tek arandıktan sonra alana alındı.

                1 Mayıs 1977’deki kutlamalar sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Enternasyonal Marşı ve 1 Mayıs Marşı okundu. DİSK ve KESK’e bağlı tertip komisyonları katılımcıları selamladıktan sonra Tertip Komitesi adına DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Sekreteri Ünal Akkaya bir konuşma yaptı. Akkaya katılımcıların bayramını kutladıktan sonra şöyle devam etti:

                “Bundan tam 126 yıl önce 8 saatlik çalışma süresi için on binlerce işçinin yaktığı mücadele ateşi şimdi burada bizlerle daha da büyüyor. Chicago kentindeki on binlerce işçi 8 saatlik çalışma süresi için genel grev ilan etti, hakları için meydanları doldurdu.

                İşverenler ise günde 14-15 saat çalıştırdıkları işçilerin bu taleplerini görmezden geldiler. Çeşitli tuzaklarla işçileri ve sendikalarını engellemeye çalıştılar. Grevdeki işçilerin üzerine ateş açıtlar, yetmedi, liderlerini idam ettirdiler.

                Sermaye ve onların sözünden çıkmayan siyasi iktidarlar bugün de aynı biçimde haklarımıza saldırıp emekçileri sendikasızlığa, açlığa ve yoksulluğa mahkum etmek istiyor

                Ey hükümet, değiştiremediğiniz yasa kalmadı; Medeni Kanun değişti, Ceza Kanunu değişti, Ticaret Kanunu, Çek Senet Yasası, Usul Kanunları değişti ama her nedense emekçileri bir cendere gibi sıkan bu yasalar bir türlü değişmedi. Değiştirmiyorlar, çünkü korkuyorlar. İşçilerin, emekçilerin sendikalarda örgütlenmesinden, hakları için, insanca yaşamak için verecekleri örgütlü mücadeleden korkuyorlar.

Sermaye biz emekçileri esnek ve güvencesiz koşullarda, daha ucuza daha uzun süre çalıştırmak istiyor, hiç düşünmeden bununla ilgili yasal değişiklikler hazırlanıyor.

                Bizi ezenlere, haklarımızı gasp etmeye çalışanlara karşı, 1 Mayıs Marşı’nda olduğu gibi hep bir ağızdan ‘ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez’ demeliyiz.”

                Akkaya’nın konuşmasının ardından Eğitim – Sen Bilecik İl Temsilcisi Ahmet Serdar Birsen şunları aktardı:

                “Yıllardır özelleştirme ve taşeronlaştırma ile örgütsüzlüğü dayatanlar, yeni iş cinayetlerini arttırmaya devam ediyor. Resmi rakamlara göre geçtiğimiz yıl 1543 işçi kardeşimiz sermayenin kar hırsına kurban verildi. Çok basit önlemler alınmadığı için sadece bu ay içerisinde 57 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. İş kazalarında Türkiye’yi Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sıraya yükselttiler. Buna rağmen utanmadan çıkıp Çin’den sonra en hızlı büyüyen ekonomiye sahip olmakla övünüyorlar.

                AKP Hükümeti’nin ‘ileri demokrasi’ adı altında başlattığı tasfiye hamlesi neredeyse bütün toplumsal muhalefet kesimlerini kapsayarak sürüyor. AKP baskı düzenini dayatıyor. Haklarını arayan tüm kesimlere karşı polis şiddeti artıyor.

                Bugün tüm ülkede sesini dünyadaki sınıf kardeşleriyle birleştirmek için alanlarda olan, işgale, savaşa, işsizliğe ve sömürüye karşı; barışı, kardeşliği ve yaşamını savunan; açlığı, yoksulluğu, sömürüyü, savaşı, acı ve gözyaşlarını yenmek için mücadele eden milyonların birleşik gücü bu kirli hesabı bozacaktır.”

                Konuşmaların ardından Grup Yoldaşlar tarafından katılımcılara konser verildi. Kutlamalara 7’den 70’e birçok vatandaş katıldı.

ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam