• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YAŞAYAN ŞEHİR MÜZESİNDE GELENEKLERİMİZ SÜRDÜRÜLÜYOR

YAŞAYAN ŞEHİR MÜZESİNDE GELENEKLERİMİZ SÜRDÜRÜLÜYOR

Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen program kapsamında Yaşayan Şehir Müzesi’nde yöresel ürünlerimizden olan salça yapılarak, köy ekmeği ile birlikte misafirlere ikram edildi.

Bilecik Belediyesi tarafında şehre kazandırılan, şehir ve bölgenin  100 yıllık yakın tarihine ilişkin materyal ve görsellerin bulunduğu Yaşayan Şehir Müzesinde, yaşayan gelenekler sürdürülüyor. Belediye Başkanı Selim Yağcı, yöresel kıyafetler giyen ev hanımlarının odun ateşinde pişirdiği salçaları müze ziyaretine gelen konuklara ikram etti.

Bilecik Belediyesi tarafından kente kazandıran Yaşayan Şehir Müzesinde geçtiğimiz haftalarda aşure yapılıp konuklara ikram edilirken, bu hafta salça yapıldı ve misafirlere ikram edildi.

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”YAŞAYAN ŞEHİR MÜZEMİZDE GELENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ”

Müzeye gelen ziyaretçilere kendi elleriyle salçalı ekmek dağıtan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Yaşayan Şehir Müzemizde ‘Geleneklerimizi Yaşatıyoruz’ ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

”Bu haftaki etkinliğimiz Bilecik için çok önemli olan salça yapımı ve ikramı. Yaşayan Şehir Müzemizde her hafta mevsimsel olarak, şartlara göre bir etkinlik gerçekleştiriyoruz ve toplumumuzun gelenek, göreneklerini uygulamalı olarak gelen misafirlerimize aktarıyoruz. Önceki hafta aşure geleneğimizi gerçekleştirdik. Geçtiğimiz hafta aşureyi  müzemizin bahçesinde kaynatarak çalışma arkadaşlarımız başarılı bir şekilde uyguladılar. Bu hafta da Bilecik için çok önemli olan ve her ailenin eylül ve ekim ayları içerisinde yaptığı salçayı uyguladık. Domatesten ve biberden salça yapımına ilişkin olarak bugün de burada çalışma arkadaşlarımız akşamdan itibaren yapacakları salçanın malzemelerini bizzat hazırladılar. Burada gelen misafirlerimiz ile birlikte salçayı kaynatarak dönüşümünü sergilediledik. Misafirlerimizle birlikte bu salçanın sunumunu da gerçekleştiriyoruz. Gerçekten Bilecik’te ne kahvaltı sofraları ne de yemeklerimiz geleneksel salçamız olmadan tadını bulması mümkün değil. Onun için biz de bunu müzemize gelen misafirlerimize bu şekilde anlatıyoruz. Oldukça lezzetli ve tüm çocuklarımızın şevkle, keyifle yiyerek büyüdüğü, bizlerin de önem verdiği bir yiyecek.

Yaşayan Şehir Müzesi Görevlisi Yurdanur Kırlı ise salça yapımını tarif ederek; “Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi’nde geleneklerimizi yaşatıyoruz. Geçen hafta aşure ikram ettik. Bu hafta da müzeye gelen ziyaretçilerimize salçalı ekmek ikram edeceğiz. Dünden domateslerimizi aldık. Bu domateslerimiz uzun salçalık domates adında bilenen domates. Domateslerimizi akşamdan güzelce yıkayarak doğradık. Doğradığımız domatesleri bu sabah odun ateşinde kaynattık. Sonra domatesler kaynağınca kazanımızı ateşten indirerek, kevgirden geçirdik. Kevgirden geçirdiğimiz domatesleri kazanımıza tekrar alarak kaynatmaya başladık. Takriben 2 saat sonra salçamız hazır olacak. Bugün müzemize gelen ziyaretçilerimize salçalı ekmek ikram edeceğiz. Köylerimizde bir fırın ekmek yaptırdık. Onları güzelce keserek hazır hale getirdik. Salçamız da olunca üzerine sürerek, gelen misafirlerimize ikram edeceğiz” dedi.

Müzeyi ziyaret eden ve salça ikram eden konuklar ise gerçekleştirilen etkinlikten duydukları memnuniyeti belirterek, Belediye Başkanı Selim Yağcı ve belediye çalışanlarına teşekkür ettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam