YAYGIN EĞİTİM ALANINDA BİLECİK’TEN BÜYÜK BAŞARI

YAYGIN EĞİTİM ALANINDA BİLECİK’TEN BÜYÜK BAŞARI

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan İzleme ve Değerlendirme Raporu’na göre ilimiz Bilecik, il nüfusuna oranla en fazla kursiyere ulaşan iller arasında %21,5 ile ikinci sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

Raporda, Türkiye geneli nüfusa oranla açılan kurs ortalaması %8,9 iken; Giresun %23.0 ile birinci, Bilecik %21,5 ile ikinci ve Aydın 21,2 ile üçüncü sırada yer aldı. Bilecik’te açılan 1770 kursta 44.943 kursiyere ulaşıldı ve 33.806 kursiyere sertifika verildi.

Kursiyerlerin tercih ettikleri kurs alanları incelendiğinde en çok kişisel gelişim ve eğitim alanındaki kurslara yöneldikleri görülmektedir. Bunu sırasıyla sosyal hizmetler ve danışmanlık, el sanatları ve teknolojisi, spor, okuma yazma, müzik ve gösteri sanatları ile yabancı diller izlemekte.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Hayat Boyu Öğrenme” kavramının günümüz dünyasında çok daha iyi anlaşıldığını ve halkımızın da yediden yetmişe kendini geliştirmek ve çeşitli dallarda yeterliliklerini artırmak için Halk Eğitim Merkezlerimiz bünyesinde açılan bu kurslara rağbet gösterdiklerini ifade etti. Bilecik’te hayat boyu öğrenmeye dikkat çekmek ve bu kapsamda yapılan çalışmalarımızı tanıtmak amacıyla düzenlenen Öğrenme Şenlikleri ile “Bilecik Bilecek!” diyerek halkımızı kurslara katılmaya teşvik etiklerini ve bugün, il nüfusuna oranla en fazla kursiyere ulaşan iller arasında %21,5 ile ikinci olarak önemli bir başarıya imza attıklarını dile getirdi. Bilecik halkının açılan kurslara teveccüh göstererek geniş bir katılım sağladığını ve “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz.” düsturunun gereğini en güzel şekilde yerine getirdiğini söyledi.

Fazilet Durmuş, Yaygın Eğitim alanında Bilecik’te bu başarıya ulaşmada desteklerini esirgemeyen Bilecik Valiliğine, İŞKUR İl Müdürlüğüne, mesai arkadaşlarına, kurs eğitmenlerine, kursiyerlere ve en önemlisi de eğitim öğretim faaliyetlerinde her zaman yanlarında olan Bilecik halkına teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam