YELKEN İDDİALARININ ARKASINDA

YELKEN İDDİALARININ ARKASINDA

 

 
Bilecik Devlet Hastanesinin 28.09.2011 tarih ve 3342 sayılı inceleme kararı, Sendika Yönetimi ve üyelerimiz nezdindeki, şikayetlerimizi yeterince açığa kavuşturmadığından dolayı,  11.10.2011 tarihinde Sağlık-Sen Bilecik-Yalova Şubesi olarak değerli kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla basın bildirisi yapma ihtiyacını duyduk. Bahse geçen konularla müteallik; yapmış olduğumuz basın açıklamasına istinaden Bilecik Devlet Hastanesi Baştabibi tarafından yapılan cevabi basın açıklamasında, iddialarımızın asılsız ve mesnetsiz olduğu ifade edilmiştir. Bahsi geçen iddialarımızın arkasında olduğumuzu ve ilgili konularla ilgili daha aydınlatıcı bir şekilde tüm kamuoyuna tekrardan bilgi vermek istedik:
1-Hastanemiz ambulans ve binek araçlarına ait lastiklerin satılmasıyla ilgili şikayetimiz konuyla alakalı çalışanlarımızın bize ilettiği tutanakta ‘‘hiç kullanılmamış ve ekonomik ömrünü tamamlamamış lastiklerinde bulunduğu’’   ifadesiyle sabittir. Hepimizin vergileriyle alınan devlet malının yok fiyatına satılması suç sayılmıyor ve suçlusu bulunamıyorsa;  o zaman devlet malını korumaya çalışan bizler suçluyuz.  Tarafımıza iletilen tutanağı, kamuoyuyla paylaşıyor ve bu konunun yorumunu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.
2- Hastanemiz deposuna alınan peçetelerin sivil şahıslar yoluyla dışarı çıkarılıp yapılan bir şikayet üzerine Hastane Yönetiminin açıklamasına göre tekrar Hastane deposuna alınması hususu başlı başına bir suç unsuru olup; Adli mercilere haber verilmeden neden teslim alınmıştır. Sayın Baştabibin açıkladığı cezai işlem kime ve niçin uygulanmıştır. Konuyla ilgili değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz.
3- Hastane teknisyeninin raporlu olduğu dönemde yaptırılan boyama işiyle ilgili iddiamızın üzerine yaptığı basın açıklamasıyla hastane Yönetimi de kabul etmiştir. Yapılan bu işlem ile ilgili o tarihte Bilecik İlinde boya ustası bulunamadığı ifade edilerek o tarihteki ilgili Müdür Yardımcısının abisinin boyacı olması hasebiyle; Hastane Müdürünün bilgisi dahilinde çalıştırılması ne kadar etiktir? Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Hastane İdaresinin akraba, eş, dost ve ahbap-çavuş ilişkileriyle yönetildiği; asıl görevleri olan Sağlık Hizmetleri görevi yerine, başka işlerle uğraştıkları konusu kamuoyunun bilgisine arz olunur.   
4- Başta Sağlık-Sen üyeleri ve çalışanlarımıza yapılan mobbing(psikolosik baskı) ile ilgili Hastane Yönetiminin açıklamasında, böyle bir uygulamanın olmadığı belirtilmektedir. Ancak, üyelerimiz ve çalışanlarımızdan gelen şikayetlerin ardı arkası kesilmemektedir.
5- Hastanemizde dağıtılan ek ödemelerle ilgili açıklamada döner sermaye kurulunun görev alanına girdiğini söylemesine rağmen; döner sermaye komisyonunun dışında Hastane İdaresi uhdesinde yapılan ihale ve muayene komisyonlarında görev alanlara verilen ek ödeme farkı ile ilgili personeller arasında adaletsizler olmaktadır.  İhale ve muayene komisyonunda yer alan üyeler hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Hastanemizin ek ödeme gelirleri ile diğer illerin ek ödeme gelirleri arasındaki uçurum olduğundan, İdarenin ne gibi gelir artırıcı tasarrufları bulunmaktadır? Bilecik Devlet Hastanesi çalışanlarının gelirleri her geçen gün azalmasına rağmen; Hastane İdaresindeki yöneticilerin ek ödeme gelirleri neden düşmemektedir? Kamuoyunun değerlendirmelerine sunuyoruz. 
6-Hastane yatak sayısının düşürülmesinde Sağlık Bakanlığımız hangi kriterlere bakmaktadır? Yatak sayısının düşürülmesi işleminin tasarruf yetkisinin Hastane Yönetiminde olmadığı, Hastane Yönetimi tarafından ifade edilmiştir. Ancak, Hastane Yönetiminin başarısı hastanemizin yatak sayısının düşürülmesiyle, açıkça ortadadır. Bizim Sağlık-Sen Bilecik-Yalova Şube yönetimi olarak; hiç kimseye ve hiçbir kuruma çamur atma gibi ne niyetimiz ne de böyle bir tasarrufumuz olmuştur. Biz sadece gerçekleri kamuoyuyla paylaştık. Asli görevimiz olan Sendikacılığı, üye ve çalışanlarımızın talep ve istekleri doğrultusunda onların hak ve hukuklarını korumaya devam ederek inşallah sürdüreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam