• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YENİ OTOGARA ÖZEL MİMARİ

YENİ OTOGARA ÖZEL MİMARİ

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik otogar esnafıyla beraber  yapımı devam eden otogar alanında incelemelerde bulundu.

HEDEF TARİH MAYIS AYI

Otogar çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirten Başkan Yağcı, bitiş tarihi ile ilgili olarak da Mayıs ayını beklediklerini ifade etti. Mevcut otogar esnafıyla beraber otogarda incelemelerde bulunan Başkan Yağcı, yeni otogarda yapılması gereken ayrıntılarla ilgili istişare yapmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Bilecik’in tarihi özelliklerine yakışır bir otogar yapmayı amaçladıklarını vurgulayan Başkan Yağcı, “Biz burada sadece araba ve yolcuların gelip gittiği alelade bir mekân yapmak istemiyoruz. Otogarlar o şehrin ruhunu yansıtan, kimliğini yansıtan kurumlardır.”dedi.

BAŞKAN YAĞCI’DAN AÇILIŞ SÜRPRİZİ

Otogarın açılışıyla ilgili sürpriz bir açıklamada bulunan Başkan Yağcı, “Şu ana kadar Bilecik’te pek çok proje gerçekleştirdik. Kültür Kongre Merkezimizi, Şehir Müzemizi kullanıyoruz ama resmi açılışlarını gerçekleştirmedik. Belediye tarafından açılışı yapılmamış 30’a yakın eserimiz var. Eğer Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın programları uygun olur ve büyük bir terslik çıkmazsa işletmelerimizin açılışını yapacağız. Olumsuz bir durumda ise resmi bir açılış olmasa bile otogarımızı işletmeye açacağız”dedi.

“MÜTEAHHİD CEZAİ SÜREYE GİRDİ”

 Normal şartlar altında yeni otogar alanının tamamlanması gerektiğini de belirten Yağcı konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Müteahhidimiz de şu anda cezai sürece girdi. Normal şartlar altında otogarımızın şu ana kadar bitmesi gerekiyordu. Biz buna ilişkin olarak müteahhidimiz bir taraftan çalışıyor, ama her gün de geciktirdiği için kanunlar çerçevesinde zarar ödüyor. Onu sonradan da halledeceğiz. İnşaat işleri bazen planladığımız gibi gelişmiyor. Ama şu an kadar iyi gidiyor. Ana işler bitti. Son hazırlıklar yapılıyor. İnşallah hepimizin yüzünü güldürecek bir çalışma olacak burada.”

OTOGARA ULAŞIM NASIL OLACAK?

Otogara ulaşım noktasında sorulan bir soruya cevap veren Yağcı, “ Yeni otogarımıza ulaşımı sağlamak için elimizden gelen her imkânı kullanacağız. Burası için servisler konulacak, belediye otobüsleri, minibüslerimiz hatlar yapılacak. Bunun için firmalar ve diğer yetkililerle görüşeceğiz. Amacımız bu otogarı canlı tutmak. Bunlara ilişkin yasal haklar ne gerektiriyorsa bunları değerlendireceğiz. Tabi ki yolcuyu açıkta bırakmayacağız. Herkesin istediği saatte otogara ulaşabileceği şekilde düzenlemeleri ayarlayacağız. Buraya ulaşım için yaptığımız alternatif yol da var. TOKİ’nin orası da kullanılabilir, likör fabrikasının orası da kullanılabilir ama bizim burada esas projemiz nihai olarak buradan yukarıya viyadükle bir bağlantı projemiz var. Onun üzerinde çalışıyoruz. Bizim esas imar planımız mevcut hızlı trenle kesişmeden, yanından giden bir likör fabrikasına doğru bir yol projemiz var. Bunu da gerçekleştirdiğimizde likör fabrikasının oradan çıkacak. “ ifadelerinde bulundu.

YENİ OTOGARA ÖZEL MİMARİ

Otogarın alt katı yazıhaneler ve yolcu bekleme noktaları olurken, üst katı ise Bilecik’in marka değerlerinin satışının yapılabileceği, ayrıca cafe tarzı noktalar olarak planlanıyor. Yeni otogarın özel bir mimarisi olduğuna da dikkat çeken Yağcı “ Otogarımız Abdülhamit Han’ın Medine Garı’nın mimarisinden esinlenerek yapıldı. 7 bin 500 metrekarenin 5000 metrekaresini de kullanılacak alanlar yapardık ama buradaki bir mimari tarzı da ortaya koymak ve insanların da ortak alanlarda rahat olması için yapıldı.” Dedi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam