YENİPAZAR’DA İŞKUR’UN BİR HATASI YOK

YENİPAZAR’DA İŞKUR’UN BİR HATASI YOK

Bilecik’e bağlı Yenipazar ilçesinde Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Bilecik İl Müdürlüğü arasında yapılan proje kapsamında 6 aylık sözleşmeyle işe alınan mevsimlik işçiler, üçüncü ayı doldurmadan işten atılmalarını isyan ederek Kaymakamlığa çıkmışlardı.

Mevsimlik işçi olarak çalışan 19 kadın hakkında açıklama yapan İŞKUR Müdürü Tozan, İŞKUR la ilgili bir sıkıntı olmadığını belirterek, işverenin verecek işinin kalmadığından dolayı işçilerin gününün dolmamasına rağmen işten çıkartıldığını belirtti. Tozan, “19 kişinin iş haddinin fes edildiği doğru ama oradaki işveren açıklamayı yapmış. Diyor ki artık verecek işim kalmadı. Yani iş yoksa ne yapacağız? O onların sorunu bizim değil. Kurum ile ilgili bir sıkıntı yok.”dedi.

İşçilerin Toplum yararı kapsamında başlatılan istisnai bir projede çalıştıklarını belirten Tozan, başka bir iş alanına yönlendirilemeyeceğini kaydetti.Tozan ayrıca bir şefin iki ilçeye bakmasından dolayı iş öncesi tespitlerin yapılmasının da zor olduğunu  ifade etti.

Tozan,” İşveren kişi iş bitti dediyse  iş bitmiştir.            Bu anlamda kamu kaynaklarının da etkili kullanılması lazım. İşveren arkadaş elindeki işin bitmesiyle işçileri çıkartmakla doğrusunu yapmış çünkü kamu kaynaklarının etkin kullanılması lazım.İşi olmayan kişileri boş oturtamazsın.  O kaynak Bilecik için kullanılmayacak anlamına gelmez. Oradaki artan miktar okullarımızda kullanılır.”dedi.

İşten çıkartılan işçiler için de iş bulma konusunda herhangi bir öncelik tanınamayacağını belirten Tozan, “İşçilere müracaat konusunda herhangi bir öncelik tanıyamıyoruz. Zaten bu toplum yararı projesinde bir kişi aynı yıl içinde en fazla 9 ay faydalanabilir. Fakat işçi yeniden başvuru yapabilir. Bunda herhangi bir sıkıntı yok. yok. Eğer işçiler devamsızlık yapmış olsaydı  veya kendi kusurundan dolay işten atılsalardı o zaman 24 ay boyunca bu faaliyetlerimizden faydalanamayacaktı. Şu an böyle bir durum söz konusu değil. Eylül ayında toplum yararı projesi gelirse yine oraya müracaatlarını yapabilirler. Bizim mevzuatımız açısından herhangi bir sıkıntı yok.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam