YENİPAZAR’DA ŞEKER TOPLAMA GELENEĞİ
admin • 2 Eylül 2011 10:08:28 
YENİPAZAR’DA ŞEKER TOPLAMA GELENEĞİ

 

Önceki yıllarda cami önünde toplanan çocuklara, büyükleri tarafından şeker yerine kavrulmuş nohut, ceviz, kuru üzüm dağıtılırken, bugünlerde şeker ve çikolata dağıtılıyor. 
Çocuklar, şeker toplamak için bayramlık elbiselerini giyip, poşet alarak cami önünde bekliyor. Camiden çıkan vatandaşlar ve halk meydanda tek sıra haline gelen çocuklara, tek tek önlerine açtıkları poşetlere şeker bırakıyor. Belli bir yaşa gelen çocuklar kendilerini büyümüş hissettiklerinden şeker toplama sırasına girmezken, ayakta zor durabilecek kadar küçük kardeşlerinin elinden tutup şeker toplamasına yardımcı oluyor. 
Gençler, yaşlı dedesinin elinden şeker torbasını alıp, yüzlerce yıldır süregelen geleneğe katkıda bulunuyor. Kaymakam Ali Türk de, eşi ile birlikte sırada bekleyen çocuklara şeker dağıttı. 
Türk, bu güzel geleneğin yaşatılması gerektiğini belirterek, kentte yaşayan her çocuğun bu safhalardan geçmiş olmasının geleneğin uzun süreler devam edeceğinin simgesi olduğunu kaydetti. 
Belediye Başkanı Cengiz Arıkan da, kendisinin de bir zamanlar geleneği yaşatan ve sıraya geçen çocuklardan olduğunu ifade ederek, bu kez, şeker toplayan değil, şeker dağıtan olarak geleneği yaşattığını bildirdi. AA
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x