“Yenişehir Yolu 2 yıla bitiyor”

“Yenişehir Yolu 2 yıla bitiyor”

Başkan Yağcı, yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan aksaklıklar, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile görüşmeleri, Hamsu Vadisi yürüyüş yolundaki düzelmeyen sorunlar, Milletvekilliği aday adaylığı düşünceleri, ve devam eden Ak Parti Kongreleri hakkındaki görüşlerini gazetemize açıkladı.

"Olağanüstü  duruma olağanüstü tedbirler alıyoruz"

Başkan Yağcı daha sonra ise gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı. Devam eden yoğun kar yağışının hayatı felç etmesini ve bir türlü önüne geçilemeyen aksaklıkları açıklayan Yağcı, "Olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Bazen bu olağanüstülüklere olağanüstü gayret ve tedbirler de olmasına rağmen, yine açık kalan alanlar oldu. Burada gerek genel idare, karayolları anlamında baktığımızda gerek yerel idare il özel idaresi ve belediye olarak baktığımızda yüzde 100 bir memnuniyet sağladık dememiz mümkün değil."dedi. Karayollarının özelleştirilmesi sonucu çalışmaların aksadığı iddialarına da yanıt veren Yağcı, " İlk kar yağışında şirketin belirgin bir beklenmedik durum anlayışıyla karşı karşıya olduğunu hep birlikte gördük. Şu anda şirket pratik bir çözümle piyasadaki tüm makineleri topladı. Tüm bu noktadaki makine şoförlerini topladı. Piyasada olabilecek tüm ekipmanları bünyesi içerisinde olduğunu görüyoruz."ifadelerinde bulundu.

Milletvekilliği aday adaylığı konusunda bu sene genel merkezin de talimatı olursa talebi olduğunu belirten Yağcı, "10 Şubat akşamı Allah sağlık verirse bilin ki ben başkanlık görevinden ayrılırsam, genel merkezden bana bu anlamda bir talimat veya söz verildiği için ayrılmış olurum. Ayrılmazsak da zaten seçimin diğer seyrini hep birlikte yaşayacağız" dedi. Başkan Yağcı şöyle konuştu:

"Aday olmak istediğimizi partinin yetkili organlarına ilettik"

"Biliyorsunuz YSK 10 Şubat 2015 saat 17.00'a kadar kamu görevlilerinin içerisinde belediye başkanlarının da olduğu istifa süreçlerini açıkladı. Milletvekili aday adayı olmak isteyen adayların istifa etmeleri süreci. Bizim daha önceden beri söylediğimiz bir söz vardı. Sonuçta biz bir partinin mensubuyuz ve 11 yıldır da gururla, şerefle, şanla bu bayrağın altında hizmet ediyoruz. Bizim bir silsilemiz var. Liderimiz var. Teşkilatımız var. Geçmiş dönemlerde bize yine bu yakıştırmalar oldu o zaman da açık yüreklilikle dedik. 2004-2009 yıları arasında kesinlikle aday değiliz. Teklif edilse de belediye başkanlığından ayrılmayı düşünmüyoruz dedik. 2009-2014 yılları aranda teklif edilirse milletvekilliği noktasında düşünebiliriz dedik. Ama bu dönem içerisinde kendimizin aday olmak isteyeceğimizi partimizin yetkili organlarına ilettik. Yetkili organlarımız tarafından bu noktada milletvekili adayımızsınız sözü verilirse aday olacağımızı, aday olmadığımız takdirde de zaten halkımızın teveccühüyle gelmiş olduğumuz bir görev var. "

"Projelerimiz hakkında bakanımızdan olumlu görüşler aldık"

Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve  Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Ankara'da bir araya gelen başkan Yağcı, Bakan Kılıç ile yeni stadyumun yapılması hakkında yaptığı görüşme hakkında "Bakanımıza projelerimizden bahsettik. Yeni yapmayı düşündüğümüz spor kompleksi ve mevcut spor salonunu değerlendirme projelerimizi konuştuk. O da bu projeleri oldukça beğendiğini, şehirde yeni bir yapılaşma olması noktasında kendisinin de bizlere yardımcı olacağını belirtti. 

Başkan Yağcı, "Yüzeme havuzu yapacağız aynı bölgeye. Yeniden tenis kortlarıyla düzenli bir şekilde orayı düzenleyeceğiz ve plazalar oluşturacağız. Bilecik'in yeni gelişen vizyon kent 2023 derken de özellikle söylediğimiz bir çalışma onu da orada gerçekleştireceğiz. Yine Gençlik Spor Bakanlığımıza girmeden önce bizim biliyorsunuz aşağıda belediye stadımız vardı ve amatör maçlar burada oynanıyordu. Tabi çok güzel spor salonu yapıldı. Onun yanında artık belediye stadımız çok kötü bir durumda kaldı. Ben 2015 yatırım programı içerisine alınması noktasında bürokrasi kademesinden girişimde bulunmuştum. Onları kendilerine aktardım. 2015 yatırım programı içerisinde Bilecik Belediye stadı da yazılı olarak yer aldı ve inşallah 2015'in de içerisinde Gençlik Spor Bakanlığımız ile el birliği içerisinde aşağıdaki belediye stadımızı da tribünüyle, sentetik saha olarak, alt yapısıyla diğer şeyleriyle bitireceğiz"dedi.

"Yürüyüş yoluna girilmesini uygun bulmuyoruz"

Kentsel projeler içerisinde yer alan Hamsu Vadisi'ndeki yürüyüş alanında yaşanan aksaklıkların giderilmesi için çalışmalar olup olmadığını açıklayan Yağcı, "Hamsu Vadisi bizim 3 aşamalı bir projemizdi. Burada öngöremediğimiz bir atık tahliye sorunuyla karşılaştık. Birleri de böyle çok bağırıyorlar. Oraya bir ton para gitti diyorlar. Evet oraya 1 buçuk milyon para gitti. Ama Türkiye şartlarında, Bilecik şartlarında orada bir fotoğraf çekmek için bile değer. Biz orayı keşfettik. Bilecik'in bir değerini ortaya çıkarttık. Bu değeri kullanmanın yollarını arıyoruz. Eğer biz oraya hiç o yolu yapmasaydık Bilecik yıllarca oradan habersiz olarak kalırdı. Yine Bilecik'in kanalizasyonu oraya da gitsek kimse bunun derdinde olmaz."dedi.anda bu gelişen öngöremediğimiz sebepler nedeniyle şu anda o projeyi belirgin bir süre durdurduk.

"Biz Bilecik'in atıl bir alanını şehre kazandırdık"

Önümüzdeki yıl içerisinde kanalizasyon projesine ilişkin olarak proje çalışmalarımız devam ediyor. Şehrin tüm kanalizasyon projesini bu anlamda yeniden yeniliyoruz bu kapsam içerisinde. Bu projenin en önemli şeyi orasının ana iskelesini kurmaktı. Birleri de böyle çok bağırıyorlar. Oraya bir ton para gitti diyorlar. Evet oraya 1 buçuk milyon para gitti. Ama Türkiye şartlarında, Bilecik şartlarında orada bir fotoğraf çekmek için bile değer. Biz orayı keşfettik. Bilecik'in bir değerini ortaya çıkarttık. Bu değeri kullanmanın yollarını arıyoruz. Eğer biz oraya hiç o yolu yapmasaydık Bilecik yıllarca oradan habersiz olarak kalırdı. Yine Bilecik'in kanalizasyonu oraya da gitsek kimse bunun derdinde olmaz. Biz kendimizi de zora soksak atıl bir alanı şehre kazandırdık. Harcadığımız paranın hepsi o derenin içine gitmedi. Orada SSK'nın altında yaptığımız o teraslar, o alanlar var. Şimdi oraya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi yapacağız. Terasların olduğu alana Hanımlar Çarşısı yağacağız. O alanlar da aktif alanlar. Orada atıl olan, boşa giden hiçbir şey yok. Sadece öngörülemeyen, beklenmeyen bir olayın tezahürü var. Onu da giderme noktasında çaba harcıyoruz. Eğer o kanalizasyon sistemini halledebilirsek de nasip olursa düzenleyeceğiz yeniden. Bilecik'te ben iddia ediyorum orasını tam manasıyla 3 aşamalı projemiz

bitirildiğinde Bilecik'in en gözde yerlerinden birisi haline gelecek."

 

"Yenişehir yolu 2 yıla bitecek"

Yaklaşık 7 yıldır Bilecik'in dört gözle beklediği Yenişehir Yolu hakkında açıklama yapan Yağcı,"Çok büyük bir sıkıntı çıkmazsa yol bahar ayında başlayıp yaklaşık 2 yıl içerisinde de bitecek" dedi.

Yenişehir Yolu'nun tamamlanmasının  Bilecik halkıyla beraber kendilerinin de  ve kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Yağcı şöyle konuştu:"Bazı işler vardır hakikaten dokunursun hızlıca gider, bu idareci şansıdır. Bazen de çekersin çekersin ip kopar. Bizim Yenişehir yolu böyle işlerden bir tanesi. Siyaset ve idare olarak yapmamız gerekenleri yapıyoruz.Ama her defasında bir olay çıkıyor ve biz maalesef buna başlayamıyoruz. Başlamayınca da biz ne desek boş. Çünkü ortada 7 yıl geçmiş. 2007'de ilk ihalesi yapılmış. 2007'de ihaleyi aldırmak için bizzat olan kimselerden bir tanesiyim. Seçim öncesi mutlaka almamız lazım dedik. Aldık. Aldıktan sonra da ihalesi yapıldı. Bir daha açıldı 2 yıl kaybettik. 2009 seçimleri öncesinde başlandı. Projeyi bir yapmaya başladık baktık ki proje tek yönlü bir proje. Duble yol değil. Tekrar müracaat ettik sayın Cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın talimatlarıyla duble yola çevrilmesi kararı alındı. İlk ihale miktarı düşük olduğu için Yenişehir sınırı bitimine kadar duble yol yapıldı. Bizden taraf için yapılmadı.

"Yenişehir Yolu davası bugünlerde belli olur"

Belki de bu kadar Bilecik için sorun yaşamama adına o dönemde duble yolu yapacaksanız öbürkünü ayrıyetten yapın, bize kadar da mevcut yolu düzeltin demek belki de daha doğru olabilirdi. İdare anlamında o zaman onu diyebilirdik ama denilmedi. O irade karayollarına bırakıldı. Karayolları da Yenişehir tarafı kolay olduğu için duble yolu o bölgede yaptı. Ondan sonra duble  yol ihalelileri yapılmaya çalışıldı,yapıldı. Dava konusu oldu. O davanın sonucu gecikince bu 2. ihale yapıldı. Şimdi benim aldığım bilgiye göre hem dava sonuçlanmış hem de 2. ihale sonuçlanmış. İdare buradan ikisi arasında karar verecek. Davanın sonucuna göre hareket edip o müteahhide ver edebilir. Müteahhitleri farklı . İdare orada tasarrufta serbest. Veya sonraki ihale sonucuna göre bir davranış içerisinde olabilir. Ona ilişkin bir karar bana gelmedi.

Ona ilişkin tam bir sonuç gelmedi. Bugünlerde belli olur. Artık bizde yönetici olarak, şehrin siyasetçileri olarak istiyoruz. Halkımızın bu talebi son derece haklı.

"Yolun şu ana kadar 10 kere yapılması gerekiyordu"

Türkiye'de çok büyük yollar yaptık. Yol konusunda Ak Parti iktidarını kimse eleştiremez. Bu kadar yollar yapılırken Bilecik gibi bir şehirde Türkiye'nin merkezinde Bursa, Bilecik arasında bu kadar yolun şu anda 10 kere yapılması lazım. Halkımızın bu arzusunu ben şahsen anlayışla karşılıyorum ve temenni ediyorum, istiyorum. Kendimiz de talep ettik. Bilecikli hemşehrilerimizin de inanmasını istiyorsanız dedik Ulaştırma Bakan yardımcımıza bu çalışma Bilecik'ten başlasın dedik. Çünkü Yenişehir'den başlanırsa buraya gelinceye kadar başına ne geleceğini bilemiyoruz. Bilecik'ten başlasın ve Bilecik'ten nasip olursa hareket etsin dedik. Nasip olursa onlar da buna dikkat edeceklerini söylediler. Zannedersem çok büyük bir terslik olmazsa bu baharla birlikte bu yol çalışması başlar. Şu anki çalışmalar yeni dönem içerisinde başlar. Zannedersem 2 yıl içerisinde de yollarımız biter diye düşünüyorum.

"Kurtulmuş'un aday olacağını düşünmüyorum"

Ak Parti'nin devam eden kongre süreçleri hakkında konuşan başkan Yağcı, kongre süreçlerinin bir yenilenme, tazelenme süreçleri olduğunu belirtirken, genel merkezden gelen kararla da tek aday üzerinden kongre sürecinin yürütülmesi talimatı geldiğini belirtti. 31 Ocak'ta yapılacak il başkanlığı kongresi hakkında görüşlerini açıklayan Yağcı," Ben şahsen Ramazan Bey'in devam edeceğini düşünmüyorum. Ramazan Bey'in de Milletvekilliği aday adaylığı noktasında düşüncelerinin olduğunu duyuyorum. Kendiyle bu konuda bir görüşmemiz olmadı. Ama buna ilişkin olarak da bu yeni süreç içerisinde de benim gördüğüm kadarıyla aday olacağını düşünmüyorum. Ama buna ilişkin olarak yeni süreçte ne olur, ne şekilde olur, nasıl gelişmeler olur onu da bilemiyorum."dedi.

Başkan Yağcı şunları aktardı:

"Siyaset kendi süreçlerini i kendi içerisinde yaşıyor, yaşatıyor. Ak parti olarak biz de kongre süreçlerimizle yeni bir tazelenme içerisine giriyoruz. her kongre siyasi partilerin yenilenmesi, organların yenilenmesi anlamına geliyor. Bilecik'te ve Türkiye'nin bir çok yerinde de Ak Parti olarak biz ilçe kongrelerimizi, belde, ilçe kongrelerimiz bitti. Şu anda il kongrelerimizi yapıyoruz. Bu arada da kadın ve gençlik kollarının kongre çalışmaları devam ediyor. Bilecik merkezde ilçe kongrelerimiz bitti. İl kongremizde nasip olursa 31 Ocak'ta yapılacak. Genel merkezimiz buna ilişkin genel araştırmaları yapacak. Biz de genel merkezimizin bu dönem uygulaması tek aday etrafında kongreye gidilmesi noktasında oluşacak. İlgili birimlerden, partimizin dinamiklerinden, gerekli araştırmaları, bilgiler alındıktan  sonra bir başkan adayımız noktasında genel merkezimiz bir isim ortaya koyacak. O isim etrafında da kongre çalışmaları yapılacak. Parti yeni yönetimleri diğer şeyleri oluşacak. Şu anda önümüzdeki hafta içerisinde bu çalışmaların başlayacağını ben düşünüyorum. Şu anda özel olarak düşünülen bir isim yok ama bu aday adayları noktasında bir havuz oluşturdu. Bizlerden, ilgili birimlerden, il genel meclis başkanımızdan, partimizi,n il başkanından, milletvekilinden sorulabilecek kimselerden ilçe başkanlarımızdan kimler il bakanı olabilir noktasında bir isim listesi alıyor. Onlarla görüşmeler araştırmalar konuşmalar yapılıyor  ve bunlara ilişkin olarak da uygun olan arkadaşımız noktasında mütabakat çerçevesinde bir isim üzerinde anlaşılır diye düşünüyorum. 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam