Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
YENİŞEHİR YOLUNUN İNŞASINA YENİDEN BAŞLANACAK
Sosyal Medyada Paylaş
14 Ağustos 2015
admin

YENİŞEHİR YOLUNUN İNŞASINA YENİDEN BAŞLANACAK

“Koalisyon çalışmalarının yararı mutlaka görülecektir”

Bayrak, son süreçte devam eden koalisyon görüşmeleriyle ilgili olarak “7 Haziran genel seçimlerinden çıkan netice AK Parti’nin tek başına iktidar olmasına yetmemiş, 25. Dönem TBMM Başkanımızın seçilmesinin hemen akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Başbakanımıza tevdi ettiği vazife ile hükümet boşluğundan zuhur edebilecek kriz ve menfi durumlara meydan vermeden ortak hükümet kurmaya yönelik çalışmalara başlanmıştır. Seçim sonrası TBMM’de grubu bulunan üç parti ile görüşmeler yapılmış ve olumlu bir atmosfer yakalanmıştır. Bu ortak hükümet kurma zeminindeki çalışmalarımızın gelecekte önemli faydaları mutlaka görülecektir” ifadelerinde bulundu.

“Çözüm süreci istismar edilmiştir”

Ülke gündeminin en yoğun maddelerinden biri olan terör saldırılarına yönelik de bir açıklamada bulunan Bayrak, “Maalesef ülke gündemimizin en önemli gündem maddelerinden bir diğeri olan terörle mücadelede operasyonlar en etkili şekilde devam etmektedir. Mili Birlik ve Kardeşlik Projesi ve Çözüm Süreci, terörü ve şiddeti bitirmek ve demokratik siyaset içinde sorunları görüşmek için yürütülmüştür. Terörün istismar zeminini kurutmak için nice demokratik reformlar hayata geçirilmiş ancak terör örgütü ve irtibatlı siyasi parti bütün bu çalışmaları istismar etmiş hatta sabote etmiştir. Bu istismar ve sabotajlar ileri safhaya varmış ve devlet yeniden operasyonları başlatmak durumunda kalmıştır. Bu operasyonlar tamamen terör örgütünü hedef almıştır. Bu vesile ile vatanın bölünmez bütünlüğünü muhafaza adına can veren kahraman şehitlerimize Allah' tan rahmet, yakınlarına ve necip milletimize başsağlığı diliyoruz” dedi.

“Yenişehir Yolu’nun inşasına yeniden başlanacak”

Başkan Bayrak ülke gündemiyle ilgili yaptığı açıklamaların ardından Bilecik’in önemli gündem maddeleri hakkındaki gelişmeleri açıkladı. Bu gelişmelerin bir tanesi de Yenişehir Yolu ile ilgili oldu. Bilecik’in demirbaş sorunları arasında yer alan Bilecik-Yenişehir-Bursa Yolu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı ile görüşüldüğünü belirten Bayrak, bu görüşme sonucunda ihalenin yapılarak yolun inşasına yeniden başlanmasına karar verildiğini belirtti. Bayrak yol ile ilgili yaptığı açıklamalarsa şunları kaydetti:

“2007 yılından bu yana inşaatı devam eden Bilecik- Yenişehir- Bursa yolu, malumunuz olduğu üzere mütaahitlerin birbirleri ile olan davaları sebebiyle durdurulmuştu. Bu süreçte, yapılan ihaleler mahkemelere taşınmış ve yargı sürecinin tamamlanamamasına bağlı olarak söz konusu inşaata başlanamamıştı. Temmuz ayı sonunda Danıştay bütün ihalelerin iptaline yönelik karar alarak ihalenin yeniden yapılabilmesinin önünü açmıştır. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarımız ile 5 Ağustos 2015 tarihinde Milletvekilimiz, İl Belediye Başkanımız ve İl Genel Meclis Başkanımızın da yer aldığı bir heyetle görüşme yapılmıştır. Bu görüşmede ivedilikle söz konusu yolun ihalesinin yapılarak inşasına yeniden başlanması noktasında mutabakata varılmıştır.

“Tozman’da çalışmalar tamamlandı”

Bayrak ilimizle ilgili olarak da şu gelişmeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu:

“Malumunuz olduğu üzere 7 Haziran Seçimlerinin hemen sonrasında 16 Haziran 2015 tarihinde İnhisar ilçemizin Tozman Köyü'nde hepimizi üzen bir sel felaketi yaşadık. Köyümüzün bütün bir altyapısını yerle yeksan eden, vatandaşlarımızın tarım arazilerini kullanılamaz hale getiren, mahsullerini yok eden, evlerini ve araçlarını kullanılamaz hale getiren söz konusu afetin zararlarını ber taraf etmek adına, İl Özel İdare, DSİ, AFAD ve Tarım İl Müdürlüğü ekiplerimiz en kısa sürede ilk müdahaleyi gerçekleştirmiştir. Afetten kısa bir süre sonra Orman ve Su İşleri Müsteşar Yardımcımız, DSİ Genel Müdürümüz ve beraberindeki teknik heyet köyümüze bir ziyaret gerçekleştirerek incelemelerde bulunmuş ve taşkın koruma projesinin yapımı için çalışmalarını başlatmış ve bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması adına gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik çalışmalarını tamamlamıştır. Ayrıca içme suyu ve kanalizasyon şebekeleri ile ilgili çalışmalar İl Özel idaremizce yürütülmektedir.

“Bozüyük Lojistik Merkezi Kamulaştırmanın ardından hizmete girecek”

İlimizde çözüm bekleyen bir başka meselemiz Bozüyük Lojistik Merkezimizdi. Kamulaştırmadan kaynaklanan sıkıntılar sebebi ile inşaat çalışmalarına bir türlü başlanamayan Bozüyük Lojistik Merkezinin yerleşeceği alan için Bakanlar Kurulu Kararı alınmış ve projenin gerçekleşeceği arazi için TCDD Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırma kararı alınarak 24 Haziran 2015 tarihinde resmi gazetede yayımlanmıştır. Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından lojistik merkezimiz sanayicilerimizin hizmetine sunulacaktır.

“Toprak Mahsülleri Ofisi’nin açılması sağlandı”

Değerli Basın Mensupları ve Kıymetli Hemşehrilerim

Bilecik'te çiftçilerimizin ürünlerinin değerinde alınması, kötü niyetli tacirlerin istismarına engel olunabilmesi adına 28 Temmuz 2015 tarihinden itibaren Bilecik'te Toprak Mahsulleri Alım Ofisinin açılması sağlanmış ve ofis Bilecik Pelitözü Köyü mevkiinde alımlara başlamıştır.

 “BEBKA başvuruları kabul edildi”

BEBKA 2015 yılı Mali Destek Programına 15 Mayıs 2015 tarihine kadar başvurular kabul edilmiştir. Bu kapsamda başvuru yapılan 121 projeden 48 adeti Bursa ilinden 45 adeti Eskişehir ilinden 28 adedi de Bilecik ilindendir. Bahse konu ilimizden yapılan 28 adet başvurunun 20 tanesi başarılı bulunarak desteklenmiştir. 20 adet projemize yapılacak olan toplam mali destek tutarı 4 Milyon 353 Bin 556 TL'dir. Bu da toplam destek tutarının %30'una tekabül etmektedir.( Bursa 48/23, Eskişehir 45/18 olarak gerçekleşmiştir. BEBKA'nın kuruluşundan bugüne dek alınan en yüksek oran ve en yüksek sayıda projedir)

Kanalizayon Kolektör çalışmaları

Değerli Basın Mensupları;

İlimizin kanalizasyon kolektörleri bu yıl oluşan yoğun yağış ve sellerden kaynaklanan heyelan sebebiyle zarar görmüş ve kolektör hattımızın geçtiği yol kaymıştır. Bunun neticesinde kanalizasyon hattımız patlayarak mezarlık yanından dışarıya akmakta bu durum çevre ve görüntü kirliliğine sebep olmaktadır. Söz konusu hattın yeniden inşası için gerekli projeler ve kazık projeleri yapılmış ve meydana gelen hasarla ilgili de AFAD tarafından hasar tespit raporu düzenlenmiştir. AFAD'ın bağlı bulunduğu Başbakan Yardımcımız Prof. Dr. Sn. Numan Kurtulmuş ile görüşülerek destek istenmiştir. Sayın Başbakan Yardımcımızın talimatı ile AFAD Başkanımız ve heyetimiz bir toplantı tertip etmiş, bu toplantıda başta kanalizasyon kolektör hattımız olmak üzere Tozman Köyümüzün afet yardımı ve AFAD İl Müdürlüğümüzün ihtiyaç duyduğu araç ve ekipman konuları ele alınmıştır.

Bozüyük’te şehir stadyumu

12 Ağustos 2015 tarihinde Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız Metin Yılmaz ile yapılan görüşme neticesinde Bozüyük ilçemizin ihtiyacı olan Spor Salonunun yapımına bir an önce başlanması hususunda mütabakata varılmıştır. Ayrıca geçtiğimiz kış döneminde hasar gören Bilecik Şehir Stadyumunun hasar gören kısımlarının onarılması konuları da görüşülmüştür.

Değerli Basın Mensupları

Yukarıda yer alan ve Bilecik'imizi ilgilendiren problemlerin halli noktasında Başta Milletvekilimiz olmak üzere İl Belediye Başkanımız, İlçe ve Belde Belediye Başkanlarımız, il Genel ve Belediye Meclis Üyelerimiz ve İl ve ilçe teşkilatlarımızla tam bir istişare halindeyiz. Ak Parti ailesi olarak şehrimizi ilgilendiren her türlü meselenin çözümüne yönelik gayretlerimize, başta siz değerli basın mensuplarımız olmak üzere ilimiz kamuoyunun da azami düzeyde hassasiyet göstereceğine olan inancımız tamdır. Bu vesile ile davetimize icabet eden her bir basın mensubumuza şükranlarımı sunuyor sîzlerin vesilesi ile kıymetli hemşehrilerimizi saygıyla selamlıyorum.”

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım