YEREL HALK VE ÇEVRECİLER HAREKETE GEÇİYOR

YEREL HALK VE ÇEVRECİLER HAREKETE GEÇİYOR

Söğüt’te kurulması planlanan çimento fabrikası ÇED süreci başladı

Söğüt İlçesine Söğüt Toprak Madencilik San. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Entegre Çimento Fabrikası projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı 2 Aralık Perşembe günü Küre Köyü’nde gerçekleşecek. Çimento Fabrikası’nın yapılmasına karşı çevrecilerin ise şimdiden harekete geçtikleri ve örgütlendikleri gelen iddialar arasında yer aldı.

Daha önceleri Vezirhan Beldesi’nde kurulması planlanan 2.Çimento Fabrikası’na vatandaşlar ve çevreciler karşı çıkmış ardından yerel yöneticilerin yanı sıra şirket yöneticileri ile halk karşı karşıya gelmişti.

Belde sakinleri, ellerinde  ‘Kanser olmak istemiyoruz’,  ‘Para mı, sağlık mı?’, ‘Doğanın talanına ‘Dur’ de’ yazılı dövizler taşıyarak traktörle getirdikleri karpuzları toplantı salonunun karşısında yere atmışlardı.

Dönemin Belediye Başkanı Mehmet Duymuş ise, olaylarla ilgili “halkın kararına saygılıyız” demişti. ÇED yapılan protestolar sebebiyle gerçekleştirilememişti.

ÇED SÜRECİ SIKINTILI GEÇECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Söğüt İlçesi Küre Köyü merkez mevkii içerisine kurulması planlanan ve proje bedeli 1.544.750.000 TL olan Entegre Çimento Fabrikası için Söğüt İlçesi ve Küre Köyü sakinlerinin karşı çıktığı ve çevrecilerinde ÇED gününe ilişkin örgütlenmeye başladıkları iddia edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam