• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YİĞİTLER BOZÜYÜK’TE ER MEYDANINA ÇIKTI

YİĞİTLER BOZÜYÜK’TE ER MEYDANINA ÇIKTI

Bozüyük’te ilk kez düzenlenen güreş festivali izleyenler tarafından tam not alırken yiğitler Bozüyük’te er meydanına çıktı. Festival boyunca olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlarını ağırlayan Bozüyük Belediyesi bir ilke daha imza attı.

Festivalin ardından festivali değerlendiren Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı “1. Karakucak Güreş Festivalimiz Er Meydanını dolduran yiğitlerimizle renkli görüntülere sahne oldu.

Ata Sporumuz Güreşi ve onun yiğit 500 güreşçisini ilçemizde ağırlamak bizlere nasip oldu. Güreş Ağamız Mehmet Bayram’a, müsabakalarımıza katılan tüm sporcularımıza, bizleri yalnız bırakmayan tüm protokol üyelerimize ve büyük bir özveri ile çalışan belediye personelime bu güzel organizasyon için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Dün kortej yürüyüşü, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan program ile başlayan Bozüyük Belediyesi 1. Karakucak Güreş Festivali bu gün de kapalı spor salonunun önündeki çim sahada düzenlenen güreş müsabakaları ile devam etti.

Dünyaca ünlü milli güreşçilerin katıldığı festivalde Bozüyüklüler gün boyu ata sporumuz güreşi ustalarından izleme fırsatı buldu. Türkiye Karakucak Yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan festivalde müsabakalar toplam üç kategoride düzenlendi. Er meydanında ilk olarak minik güreşçiler hünerlerini sergilerken ardından yıldızlar kategorisi ile devam eden festival büyüklerin gösterileri ve sonrasında düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden festival programına Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı M. Kemal Özgün, Bilecik AK Parti Milletvekili Halil Eldemir, Kaymakam Hasan Yaman, Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, AK Parti 22,23 ve 24. Dönem Milletvekili Fahrettin Poyraz, Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin, Bilecik İl Müdürleri ve Bozüyük ilçe Müdürleri, Şeref Konukları Milli Güreşçiler Mahmut Demir, Harun Doğan, Soner Demirtaş, Rıza Yıldırım, Mustafa Kaya ve çeşitli illerden gelen güreş federasyonu temsilcileri, Bozüyük TSO Başkanı Buğra Levent, Güreş Ağası Mehmet Bayram, Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve güreş severler katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, ilklerin belediyesi olarak pek çok şeyi vatandaşların desteği ve katılımı ile gerçekleştirdiklerini belirterek “Güreş bizim ata sporumuzdur. Bütün dünya da bilinen Türk gibi kuvvetli sözü atalarımızın tarih boyunca gösterdikleri kahramanlıkların yanı sıra dünyaca meşhur pehlivanlarımızın bir eseridir. Tarih boyunca Türk denilince akla zekâ, yiğitlik, cengâverlik, mertlik ve güreş gelir. Dünya Avrupa ve Olimpiyat şampiyonlarında en çok madalya kazandığımız spor olan güreş, Türk sporunun her zaman lokomotifi olmuştur.

Ülkemizde karakucak ve yağlı güreş meydanları, dünyaca ünlü pehlivanlarımızın yetiştiği er meydanlarıdır. Uluslararası alanda dünya meydanlarında bayrağımızı spor adına ilk defa pehlivanlarımız dalgalandırdı. Bugünde yine uluslararası alanda olimpiyatlarda en fazla yüzümüzü güldüren spor dalı güreştir” dedi.

Konuşmasının devamında “Aziz milletimizin geleceğe daha güçlü adımlarla yürümesi için, çocuklarımızın sağlam bedenleri olması için Bozüyük Belediyesi olarak spora büyük bir önem veriyoruz” diyen Başkan Bakıcı spor faaliyetleri hakkında bilgi verdi. “Biz kahraman ecdadın torunlarıyız, her zaman dimdik durmalıyız” diyen Başkan Bakıcı “Çünkü memleketimize saldırılar hiç bitmiyor.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki geçen yıl 15 Temmuz da bir darbe girişimi vardı. Bu milletin irade merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisine kasettiler bombaladılar. Saygı değer Cumhurbaşkanımızı öldürmeye çalıştılar. Bunları lanetliyoruz. İşte bu tür saldırılara karşı uyanık olacağız, hep zinde ve dinamik olacağız. Bileğimizi kimse bükemeyecek” dedi.

Başkan Bakıcı’nın konuşmasının ardından söz alan Bilecik Valisi Büyükakın güreşin tarihi bir mirasımız olduğunu belirterek “Milletler ancak tarihleri ile güçlü bağlar kurduğu ölçüde millet olabiliyor. Geçmişi ile köklü bağları olursa geleceğe uzanabiliyor. Güçlü ağaçların nasıl güçlü kökleri varsa güçlü milletlerin de güçlü kökleri oluyor. Bu kökler bizi tarihe bağlayan kökler.

Ata sporumuz olan güreşte aynı şekilde bizi tarihi mirasımızla güçlü bir şekilde bağlayan bir spor dalı ve son derece önemli bir spor. Sayın Belediye Başkanımıza ata sporumuza vermiş olduğu bu katkıdan dolayı özellikle bir kez daha teşekkür ediyorum. Güreşlerimizin hayırlı olmasını diliyorum. Güreşçilerimize Rabbimizden güç kuvvet vermesini diliyorum. Bu alanda çok daha başarılı dereceler almalarını, Türk’ün gücünü dünyaya tanıtacak başarılı sporcular çıkmasını bu organizasyonun vesile olmasını Yüce Allah’tan temenni ediyorum” dedi.

Programın devamında konuşan Bilecik AK Parti Milletvekili Halil Eldemir Anadolu topraklarının hiçbir zaman namerde geçit vermediğini belirterek “Anadolu toprakları er meydanıdır. Anadolu toprakları mert olan insanlara her zaman kucak açmıştır. Ama şu da unutulmamalıdır, Anadolu toprakları hiçbir zaman namerde de geçit vermemiştir. Kurtuluş savaşında geçit vermemiştir, Çanakkale Savaşında geçit vermemiştir, 15 Temmuzda da namerde geçit vermemiştir.

İşte böyle önemli, böyle Dünya’nın en güzel coğrafyasında Anadolu da yaşarken ecdadımızdan devraldığımız bu emaneti gelecek nesillere aktarırken milli ve manevi değerlerimizden uzaklaşmadan bunu yapmamız gerekiyor. Eğer biz bu topraklarda kalıcıysak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak bu işi başaracağız.

İşte bizim milli değerlerimizden bir tanesi de Ata sporumuz güreş, ben böyle bir noktada böyle bir tarih bilinci ile böyle bir milli hassasiyetle, milli şuurla bu organizasyonu düzenlediği için tüm Bozüyüklü hemşerilerim adına Belediye Başkanımız Sayın Fatih Bakıcı’ya çok teşekkür ediyorum” dedi. Kaymakam Hasan Yaman ise “Güreş sporu Türk milletinin gönlünde özel bir yere sahip ata sporumuz.

Güreş sporu, geleneğinden, göreneğinden kaynaklanan sorunları, kuralları ve teamüller ile adeta bir yaşam felsefesi. Güreş sporu; saygı, sevgi ilişkisi içerisinde, usta çırak ilişkisi çerçevesinde endamlı yaşamı esas alan bir spor dalımız. Ben bugün er meydanında güreşecek olan sporcularımıza başarılar dilerken, bu yoğun gününde zaman ayırarak festivalimize katılan başta Sayın Valimiz, Sayın Vekilimiz olmak üzere yine bu güreş festivalini düzenleyen Bozüyük Belediyesine ve Belediye Başkanı Sayın Fatih Bakıcı’ya ve çalışanlarına, İl İlçe Gençlik Spor Müdürlüklerimize ve Dünya ölçeğinde başarılar göstermiş Milli güreşçilerimize teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından başlayan müsabakalarda  50 kiloda Hafızcan Hasdemir, 54 kiloda Tahsin Çetin, 58 kiloda Oğuzhan Çavdar, 63 kiloda Yunus Bayram, 69 kiloda Ömer Faruk Çayır, 76 kiloda Medet Serhat Bilicitürk, 85 kiloda 1. Süleyman Dur, 100 kiloda Ömer Faruk Zencir 1. olurken Büyükler Kategorisinde  55 kiloda Ahmet Peker, 60 kiloda Sezgin Pişmişoğlu, 66 kiloda Yusuf Benekli, 74 kiloda Haydar Yavuz, 86 kiloda Ender Coşkun, 96 kiloda Samet Özaslan, Baş Pehlivanlık müsabakalarında da Kenan Gör 1. oldu.

İzleyenlerin büyük keyif aldığı müsabakalarda Bozüyük Belediyesi tarafından alanda bulunanlara pilav ve ayran ikramında bulunuldu. Programın sonunda güreş federasyonu temsilcileri; festivalin Bozüyük’te ilk kez düzenlenmesine rağmen oldukça profesyonel ve güzel bir organizasyon olduğunu belirterek Başkan Bakıcı’ya teşekkür ettiler. Bozüyük’te ilk kez düzenlenen ve yoğun ilgi gören festival yapılan ödül töreninin ardından sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam