• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YILDIRIM: “VAATLERİMİZ VATANDAŞA İNANDIRICI GELDİ”

YILDIRIM: “VAATLERİMİZ VATANDAŞA İNANDIRICI GELDİ”

“Halkımız istikrar dedi. Türkiye genelinde de Bilecik genelinde de %10'a yakın bir artışımız oldu. Bu da tabi bizleri memnun etti” diyen Yıldırım seçimden önce tahminleri olduğunu ama kimsenin buna inanmadığını ifade ederek halkın içinde sürekli olduklarını ve tahminlerinin tuttuğunu belirtti.

 

Bu artışı neye bağladığını, köylerdeki durumlarını da açıklayan Başkan Yıldırım7 Haziran’da vatandaş koalisyondan yana tavrını koydu. Koalisyon yapın bakın, AK Partiyle istikrarlı bir hükümet kurun dedi. Ama geldiğimiz noktada hem MHP'de hem CHP'de bununla ilgili bir tavırları olmadı. HDP ile kurulması zaten mümkün değildi o dönemde. Baktılar vatandaşımız en son verdiği kararda koalisyon kurulamadı ben tekrar oyumu AK Parti'ye veriyorum. Siz bu işi beceremediniz dedi diyelim.

“vaatlerimiz vatandaşa inandırıcı geldi”

Bizim 7 Haziran öncesi vaatlerimiz ufak tefek vardı ama bu asgari ücretin bin üçyüz olması Türkiye'ye bir takım kolaylıklar sağlanması yani bizim vaatlerimiz vatandaşa inandırıcı geldi. Diğerleri gibi biz fazla uçmadık diyelim. Abartmadık. Vatandaşta buna inandığı için bizlere oy verdi.

Bizim 7 Haziran öncesinde de hizmetlerimiz devam ediyordu. 30 Mart’tan sonra ki yapılan asfalt çalışmaları, çöp toplama işleri, köylerimizin yıkanması ilaçlanması yani birçok hizmete başladık. Bunlar oy olarak geri dönüyor tabi ki. Vatandaşlarımız yapılan hizmetleri de göz ardı etmiyor. Köylerdeki durum beklediğimizin üzerinde.

Yapılan hizmetlerin karşılığını aldık. Bizler her seçim öncesi sizler de farkındasınız daha önce ki seçimlerde de sadece AK Partililerin değil öncesinde de bir takım güçler diyelim bir takım arkada ki görünmeyen güçler bir takım olaylarla hep siyaseti etkilemeye çalışıyor ama vatandaşımız artık bunu gördü. Yani 17 Aralık gezi olayları, kapatma davaları, bunlar dikkat edin her seçim öncesi olan olaylar. Mesela 1999 seçim öncesinde de Abdullah Öcalan'ın yakalanıp seçim hediyesi gibi Türkiye'ye gönderilmesi var. Bunlar çok dikkat çekici. Bu seçimde de fark edersiniz Ankara Garı olayı, 102 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, bunlar AK Parti'nin tamamen oyunu değiştirmeye yönelik hareketler. Şükür halkımız da bundan yana tavrını koydu ve bunun da farkında. Mesela bir siyasi partinin önünde silah patladı ve o siyasi partinin mensubu çıktı. Vatandaşımız artık bu tip şeylere inanmıyor. Yapılan icraata bakıyor istikrara bakıyor. Genel seçim her zaman tüm illerde genel de böyle bir değişim olabiliyor. Yerelle genel farklı sonuçlar çıkabilir. Buna aldanmamak lazım. Çünkü 7 Haziran’da ve 30 Mart’taki seçim sonuçlarına baktığınızda çok değişim gösterebiliyor.

 

“Biraz göç aldı diyelim bu yerlerde, onların etkisi var tabi ki”

Vatandaş istediği tercihi kullanabiliyor.  Tabi köylerde artık ana yola da yakın olduğu için göçmen de çok dışarıdan gelen insanımız da fazla bunların tercihi demek ki başka partilerden de oy kullanabiliyor. Mesela Demirköy'ün tamamı sadece Demirköylü değil artık. Kendirli köyünde mesela artık Kendirlili olan insan kalmadı fazla. Dışarıdan gelen insanlarımız da var. Bunlar tercihlerini farklı partilerden yana kullanabiliyorlar. Biraz göç aldı diyelim bu yerlerde. Onların etkisi var tabi ki.

Dün televizyonlar da da seyrettik seçim sonuçlarını. MHP'nin en çok oy kaybettiği 3. vilayet Bilecik Türkiye genelinde. Bunlarda Bahattin Bey'in etkeni olduğunu seçimlerden önce de söyledik. Dediğimiz sonuçta ortaya çıktı. Gerçekten Bilecik genelinde Bahattin Bey'in etkisi var. Sevilen bir siyasi abimiz var diyelim. Onun etkisi olduğunu düşünüyorum ben.

 

“Çiftçi bizi her zaman eleştiriyor ama yaptıklarımızın da farkında”

Köylü AK Partiyi daha yakın hissediyor. Çiftçi bizi her zaman eleştiriyor ama yaptıklarımızın da farkında. Bizim bu yönde de çalışmalarımız daha da artacak. Biz çiftçi çok iyi durumda demiyoruz. Ama ülkenin nereden geldiğini nerelere geldiğini iyi biliyorlar farkındalar. Ciddi desteklemeler verildi. Tabi köylerimiz de eskisi gibi insan da kalmadı. Göç fazla oldu. Genelde de yaşlı kesim de 2002 öncesini de çok iyi bilen kesim. Bildikleri için AK Partiden başka bir çözüm olmadığını da biliyorlar. Gençler 2002 yılının öncesinde 8-10 yaşında olan gençler bunun farkında olmaya başladılar diyelim. Şu 5 aylık dönem de yaşananlar ülkenin nerelere geldiği ülkenin belirsizliği onlar da biraz işin farkında diyelim.”

 

-Seçim akşamının bu kadar kalabalık olmasını neye bağlıyorsunuz?

“Bu 5 aylık dönemin patlaması diyelim. Hakikaten değişik bir seçim atmosferi yaşadık. Tedirginlik vardı acaba koalisyon tekrar dan kurulur mu endişesi vardı vatandaşta. Bu sonuç çıkınca ani bir patlama oldu diyebiliriz. Ama o akşam herşey bitmiştir. Sabahleyin saat 8'de ''Tek Başına İş Başına'' sloganıyla iş başı yaptık ve kutlamalar da bitmiştir. Artık en kısa zaman da vatandaşımızın verdiği desteği hakkıyla yerine getirmek zorundayız. Bunun yükünün de ağırlığının farkındayız. Artık daha güzel işler olacağını da tahmin ediyorum.” dedi.

 

“Diğer illerde ki Büyükşehir Belediyelerine bakılarak son karar verilecek”

İl Genel Meclislerinin belediyelere aktarılması konusunda da bilgi veren Başkan Yıldırım “Bunla ilgili çalışmalar var. Ne olacağı şu an tam net değil ama İl Genel Meclislerin kapatılması bunların tüm belediyeler başkanlığı adı altında Büyükşehir Belediyesi gibi çalışması gündemde. Şu an çalışma aşamasında daha herhangi bir net birşey yok. Uygulamalara bakılıyor. Diğer illerde ki Büyükşehir Belediyelerine bakılarak son karar verilecek. Çok değişen birşey olacağını zannetmiyorum. Ama tüm belediyelerin mutlaka avantajı olur çünkü daha kolay karar alma aşamasına gelinebilir. Daha kolay karar alınabilir. Ben öyle düşünüyorum ama faydalı olacağını da tahmin ediyorum.”ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam