YILDIZ; “KURBAN FİYATLARI UÇACAK GİBİ YAKLAŞIMLAR YANLIŞ”

YILDIZ; “KURBAN FİYATLARI UÇACAK GİBİ YAKLAŞIMLAR YANLIŞ”

. Yıldız; yeterli kurbanlık yok, kurban fiyatları uçacak gibi yaklaşımların yanlış olduğunu belirttiği  açıklamada şunları aktardı:

“Kurban bayramı yaklaşıyor. Bayramlar birlik, beraberlik, sevgi, paylaşma ve hoşgörüdür. Ama bizim bu kurban bayramı üreticimiz açısından da ayrı bir önemi var. Çünkü bir yıl boyunca beslediği kurbanlığını değerlendirmek için önemli bir bayram. Şuanda bizim ilimizde geçen sene küçükbaş kurbanlık hayvan varlığımız 13.316 iken bu sene 17. 260’a çıktı. Yani 4.000 küçükbaş havanımızda artış var. Büyükbaş’ta ise geçen seneye göre yaklaşık 1.000 civarında bir düşüş var. Geçen sene kurbanlık büyükbaş hayvanımız 4.795 iken bu sene 3.500 bunlar elimizdeki mevcut kayıtlı hayvanlar. Kayıtsız da olabilir. Dolayısıyla piyasada spekülasyon yapıp da, yeterli kurbanlık yok kurban fiyatları uçacak gibi yaklaşımlar yanlış.

“Sahada veteriner arkadaşlarımızı görevlendirdik.”

 Hayvanların sağlık durumu önemli mutlaka kulak küpeleri olması gerekir, pasaportları olması gerekir. Kulak küpesiyle pasaporttaki numaranın örtüşmesi gerekir. Herhangi bir hastalıktan şüphelenme halinde vatandaşımızın bize ulaşmaları gerekir. Hem bu ibadeti dini açıdan da önemseyerek sağlıklı hayvan kesmeleri gerekir. Mutlaka büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş olması gerekir. Küçükbaş hayvanların 1 yaşını doldurmuş olması gerekir. Belli uzuvlarının mutlaka olması gerekir. Bu konulara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bizim veteriner arkadaşlarımız sürekli sahada olacaktır.

“Herhangi bir sıkındı olduğunda da müdahale ediyoruz.”

 İlimizde herhangi bir bulaşıcı hastalık yok. Örneğin Beyce Köyü’nde bir hastalık çıkmıştı. Hemen tedbirler alındı. Ayın 9’u itibariyle de karantinayı kaldırdık. Gönül rahatlığıyla vatandaşımız hayvanını alıp kesebilir. Kestiklerinde iç organlarında özellikle ciğerlerinde kist dediğimiz su birikintisi olabilir bunları tüketmemelerini tavsiye ederiz.

Mutlaka kulak küpelerini biriktirip illerde il müdürlüklerine, ilçelerde ilçe müdürlüklerimize teslim etmeleri gerekir ki biz onları sistemden düşelim.20 küsür kesimhanemiz var. Bunun dışında 8 tane mezbanemiz var. Buralarda kesilen hayvanların kulak küpeleri biriktiriliyor ve bize teslim ediliyor. Vatandaşımız kendi evinin bahçesinde kesiyor olabilir. Onlarda mutlaka o küpeleri bize bildirmeli ki biz o hayvanları sistemden düşebilelim. “

MEHMET SELİM SAÇTI

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam