YILIN İLK BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

YILIN İLK BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri  ile İmar konuları görüşüldü.

Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın toplantı açılış konuşmasından sonra gündem maddelerine geçildi. Toplantı 8 maddelik gündem ile gerçekleştirildi.

1. maddedeki “5393 sayılı Belediye Kanununun 20. Maddesi gereğince Belediye Meclisinin toplantı günlerinin ve tatil yapacağı ayın belirlenmesi” konusu her ayın ilk Salı günü saat 17.30’da yapılması oy birliğiyle karar verildi. Toplantıda ayrıca yıllık izin ayı ise Ağustos olarak belirlendi.

 2. madde gereği Denetim Komisyonu üyelerinin seçildiği meclis oturumunda 5 kişilik komisyon üyeleri olarak AK Parti'den 3, Cumhuriyet Halk Partisi'nden 1, Milliyetçilik Hareket Partisi'nden de 1 üye seçildi. Gerçekleştirilen gizli oylama sonucunda AK Parti'den Nihat Can 24, Yücel Yerci 21 ve Aydın Çelebi 21 seçilirken, CHP'den Erdoğan Yeşil 25, MHP'den Soner Olgun 25 oy alarak komisyonda yer aldılar.

 3. maddede yer alan “Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapmakta olan Zabıta Müdürlüğü ve İtfaiye Müdürlüğü personelinin 2016 yılı aylık maktu fazla çalışma ücretlerinin 275,54 kuruş olarak arttırılmasına oy birliği ile karar verildi.

4. maddedeki “5393 sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesine istinaden 2016 yılında Belediyede çalıştırılacak sözleşmeli personele ödenecek ücretlerin”  Maliye Bakanlığının belirlediği en alt limitten ödenmesine CHP’li meclis üyelerinin çekimser diğer meclis üyelerinin kabul oyuyla kabul edildi.

 

ÖZGEN “KAÇ SÖZLEŞMELİ, KAÇ KADROLU PERSONEL VAR?”

Görüşülen madde hakkında söz hakkı alan CHP grubu sözcüsü Seyfi Özgen Başkanlık Divanına şu soruları yöneltti;  “2015 yılında kaç kişi sözleşmeli olarak işe başlamıştır? Şuanda Bilecik Belediyesinde kaç kişi sözleşmeli olarak çalışmaktadır? Geçmiş yıllarda sözleşmeli olarak işe başlayıp şuan kadrolu olarak çalışan kaç kişi bulunmaktadır?”

Sonrasında açıklama yapan Belediye Başkanı Selim Yağcı konuşmasında şunları ifade etti: “Belediyenin yıl çerisinde ihitiyacı olduğunda bu elemanları çalıştırma adına burada yılın ilk toplantısında bu ücretler tespit edilir. Benim bildiğim kadro gelmeden önce 31 kişi sözleşmeli personelimiz vardı. Kadro hakkı geldikten sonra bu 31 tane personelimiz kadrolu personelimiz haline geldi. Şuanda da 13 tane sözleşmeli personelimiz var. İhtiyaç olan noktalarda istenen arzu edilen nitelikte performans sergilenmesi durumunda, bu sözleşmeli personel çalıştırma mevzuatına uygun olarak oluşacak personellerle de ihtiyaç olan noktalarda da idari olarak zaman içerisinde takviye yapıp yenileme noktasında da olabiliyoruz.

5.maddede yer alan Belediyeve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin 24. maddesi gereğince Belediyede 2016 yılında kullanılacak geçici iş pozisyonlarının belirlenmesi konusu görüşülerek, karara bağlandı. 5 Ay 29 günü geçmemek üzere, 79 Personel geçici işçi çalıştırılabilmesiyle ilgili madde CHP’li meclis üyelerinin çekimser, diğer meclis üyelerinin kabul oyuyla kabul edildi.

REKTÖR ÖZCAN’A FAHRİ HEMŞEHRİLİK

6.madde de bulunan 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18. maddesinin birinci fıkrasının (r) bendine istinaden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Azmi ÖZCAN’a “Fahrî Hemşehrilik Payesi ve Beratı” verilmesi konusu mecliste görüşülerek, bütün partilerin oybirliği ile kabul edildi.

7.Madde de yer alan 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. maddesinin 1. fıkrasının (c) bendine istinaden İmar konuları görüşüldü.

8.Toplantının son gündem maddesi olan varsa Başkanlıkça ve meclis üyelerince getirilecek konular konusunda görüş bildiren bulunmadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam