YILIN RÖPORTAJ DİZİSİ

YILIN RÖPORTAJ DİZİSİ

 

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

M.Tekelioğlu:Sayın Başkan, 29 Mart 2009 yılında yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerinde Halkımızın teveccühleri ile Adalet ve Kalkınma Partisinden(AK PARTİ) Belediye Başkanı Seçildiniz. İlimizdeki  Belediye Başkanları içinde en genç Belediye Başkanı olarak göreve başladınız.Belediye Başkanlığı göreviniz 1,5 yıl yani 18 ay oldu.

 

            Müsaade ederseniz ben belediye çalışmalarınızı aktarmadan önce 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Referandum sonuçlarını kısaca değerlendirebilir misiniz?


M.Yalçın:1982 Anayasası, içerdiği antidemokratik unsurlar ve çağın ihtiyaçlarını karşılamayan bakış açısıyla  Türkiye’nin istikrar ve güven zeminindeki  kararlı yürüyüşünü motive etmediği;  milli birliği, kardeşliği ve vatandaşlık şuurunu yeterince pekiştirici bir rol üstlenmediği, bireysel hak ve özgürlükleri modern standartlara eriştirecek bir bakış açısı ihtiva etmediği gerekçesiyle toplumun farklı kesimlerince  eleştirilmektedir. Bu yüzden toplumun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla şimdiye kadar en köklü değişiklik paketini T.B.M.M. aldığı kararla referanduma götürmüş ve 12 Eylül 2010 tarihinde vatandaşlarımız yaşanabilir bir Türkiye için sandık başına gitmişlerdir.  Halkımız  Türkiye genelinde  %58   Evet – %42  Hayır,  İlçemiz de %53 Evet %47  hayır oranıyla   anayasa değişiklik paketini  onaylamıştır.  Başta hemşerilerim olmak  üzere tüm Türkiye ye  teşekkür ederim. Anayasa değişikliğinden sonra  Türkiye’nin daha demokratik bir ülke konumuna geleceği kanaatindeyim.

 

M.Tekelioğlu:29 Mart 2009 yılında Belediyeyi devraldığınızda belediyenin durumunu kısaca açıklar mısınız?

 

M.Yalçın:Belediyecilik deyince akla üç temel öğe gelir;  Parayı yönetmek, İnsanı yönetmek ve bilgiyi yönetmek. Pazaryeri  belediyesinin mali durumu, yıllık bütçesi  2.000.000 TL  ve borç miktarı 3.000.000 TL. idi  kamu borçlarından ziyade mal alınıp faturası kesilmiş, 60 adet esnafımıza 300.000 TL gibi acil ödenmesi gereken borcumuz bulunmakta idi. Prensip olarak sorunlardan kaçmadan karşılıklı diyalog ile sorunların üzerine gitmeyi ve sorunları çözmeyi temel ilke edindiğimizden  dolayı esnaflarımızla görüşüp  borçlarımızı ödeyebileceğimiz şekilde  bir ödeme takvimi yaptık  Bu gün itibariyle  hiçbir esnafımıza borcumuz kalmamıştır. Kamu borçlarımızı   İller  Bankası payımızdan %40 oranında  rutin bir şekilde kesintilerimiz devam etmektedir. Aynı zamanda gelirimizi de çeşitli projelerle  arttırarak giderlerimizi kısarak  halkımıza daha çok hizmet için  var gücümüzle çalışıyoruz.

 Örnek vermek gerekirse  ; 2007 yılı gider bütçemiz 1.729.652,85 TL , 2008 yılı gider bütçemiz 2.350.003,96 TL. olmasına karşılık 2009 yılındaki gider bütçemiz ise 1.691.592,21 TL  dir.  2 yılı  karşılaştırdığımızda  gider bütçemiz  658.411,75 TL azalma göstermiştir. Gelir bütçesine baktığımızda  2008 yılı 1.719.844,01 TL ilen , 2009 yılında 1.899.000,54 TL  olmuştur. Bu rakamların başarımızı ifade ettiği  görüşündeyim. Bu mali politikayla 2011 yılında halkımıza büyük hizmetler verip   ihtiyaçlarını karşılama düşüncesindeyiz.

 

M.Tekelioğlu:18 aylık Belediye Başkanlığı görevi süresi içinde basından, Belediye sitesinden ve Pazaryeri Belediyesi bültenlerinden takip ettiğimiz kadarı ile güzel çalışmalara imza atıyorsunuz. Bunları sıralayacak olursak bu zamana kadar Pazaryeri Belediyesi olarak belediyeye kazandırdığınız araç ve gereçler hakkında bilgi verebilir misiniz?

           

M.Yalçın:Araç bakımından 1995  ve 2009 yılları arasında Belediyemize  1 makam aracı, 1 cenaze nakil aracı  ( hibe ) 82  model Mercedes 302 otobüs alınmış durumda idi. 18 aylık dönemimizde  araç filomuza : 1987 Model  Mercedes 302 otobüs, Isızu  kamyonet ( Hibe ), Katı atık toplama aracı ( hibe ) ve tam donanımlı, itfaiye aracı kazandırdık. Özetle : 15 yılda Pazaryeri Belediyesi toplam  3 araca sahip olurken  biz  18 aylık  dönemimizde 4 aracı Belediyemize kazandırmış bulunmaktayız.

 

M.Tekelioğlu:Geleceğimizin teminatı olarak kabul ettiğimiz çocuklarımıza ve gençlerimize kısacası gelecek nesillerimize yaşanabilir bir Pazaryeri bırakabilmek için neler yapıyorsunuz?


M.Yalçın:Çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerine örnek olabilmek için  onlara süt dağıttık. Yine çocuklarımıza sosyal ve kültürel anlamda katkıda bulunması amacı ile tiyatro getirdik. Eğitim öğretim dönemi başlangıcında  kitaplar dağıttık. Okullarımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında  belediyemizin yapabileceği her türlü çalışmayı yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Gençlerimizi spora teşvik etmek ve vücutlarının gelişimine katkı sağlamak  için kapalı  spor salonumuzu halı  saha konumunda gençlerimizin hizmetine açtık. Havuzumuzu tamir ettik, ilçe stadımızı yeniden çimle yeşillendirdik. Türübünlerini tamir edip sahayı çevreleyen duvarlarını boyayarak stadımızda güzel bir görünüm sağladık.

 

M.Tekelioğlu:Bilecik Belediyemizin Kent Ormanı projesi tamamlandı. İnsanlarımız yürüyerek bile kent ormanına ailece gidip, hoşça vakit geçiriyor. Sizin de  “Kent Ormanı” projeniz var. Şu anda ne durumda?

           

M.Yalçın:Orman Genel  Müdürlüğü ve Belediyemizin ortak projesi olan kent ormanı çalışmalarımıza başladık. Bu sene içinde bozuk ormanı canlandırmak için kesim çalışması  yapıldı ve çoğunluğu çalı olan dallar  halkımızın kışlık ihtiyaçlarını karşılamak üzere dağıtıldı.Dikenli tel,çit,ihata çalışması da  bu yıl içinde yapıldı.Mevcut alanın  Sürme çalışması için ihale yapıldı ve sürme  işine dozerle başlandı. Daha sonra sırasıyla iç taksimat  şebekesi yapılacak, yollar açılacak 2011 ilkbaharında kent ormanımıza fidan dikimi yapılacak. bu fidanların bakımları 5 yıl boyunca devam edecek ve 5 yıldan sonra da  2016 yılında kent ormanı olarak  Belediyemize tahsis edilecektir. Çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra  da projemiz tamamlanmış olacaktır. Kent Ormanının toplam alanı  1000 dekarlık bir alanı kapsamaktadır. Dikeceğimiz fidanlar ıhlamur, akasya, sedir,ceviz,karaçam ve meşe ağaçlarından oluşacak . Bizim görev süremiz 2014 yılında doluyor. Ancak bu proje  2016 yılında tamamlanacak bir  projedir.

 

M.Tekelioğlu:Atık maddelerin tekrar değerlendirilmesi ekonomimize büyük katkılar sağlamaktadır. Pazaryeri Belediyesi olarak “Geri Dönüşüm Projesi”ni başlattınız. Bu proje devam ediyor mu?


M.Yalçın:Günümüzde çöp diye nitelendirdiğimiz çoğu madde geri dönüştürülerek hem ekonomik  anlamda katkı sağlıyor hem de  çevre kirliliği önlenmiş oluyor. Biz de Pazaryeri Belediyesi olarak bu anlayış ile ambalaj atıklarını, kağıt, karton, cam  ve metal olarak  ayrıştırıyoruz. Bu sayede hem ülke ekonomisine katkımız  hem de çevre kirliliğini önlemede  payımız olacak. Bu  çalışmamıza  lisanslı INPLAST LTD.ŞTİ firmasıyla sözleşme yaparak başladık. Halkımızda bu konuda  gün geçtikçe duyarlılığını gösteriyor ve her gün daha iyi bir konuma geliyoruz.


M.Tekelioğlu:Pazaryeri çevresinde birkaç göletimiz var. Bu göletlerden insanlarımız doğa güzelliği nedeniyle istifade ediyor. Esere Göletinden yağmurlama ve sulama projesi ile yararlanmak istiyorsunuz. Bu proje hangi aşamada açıklar mısınız?


M.Yalçın:Esere Göleti yağmurlama sulama sistemi projemiz artık son aşamada . Projemiz tamamlandıktan sonra  1300 dekar     alanda  sulama yapmak üzere   kullanıma açılacaktır. Yeri gelmişken diğer göletlerimizden de bahsetmek istiyorum. Pazaryeri ilçemizde  esere göletiyle birlikte 5 tane göletimiz 1 barajımız ve Dülgeroğlu köyünde D.S.İ tarafından yapılan sulama kanalımız bulunmaktadır. Gerek biz yerel yönetimler, gerekse kamu idareleri halkımızın üretmesini sağlamak için gerekli ortamı hazırlamakla  sorumluyuz diye düşünüyorum. Bu düşünce ile gerek il genel meclisi üyeliğimde, gerekse belediye başkanlığımda bu hedeflere gelmek için çalışmalar yaptım.

            Günyurdu Mustafa Eldemir barajı günümüz şartlarına uygun bir şekilde sulu tarım yapılacak konumda olup kapalı kanaletler ve vana sistemiyle vatandaşımızın 8000 dekar alan sulanmaktadır . Aynı şekilde Bozcaarmut Göletinde  kapalı kanalet ve vana sistemiyle tarımsal sulama yapılmaktadır.Bu yatırımı da DSİ 3. Bölge Müdürlüğü yapmıştır. Küçükelmalı Göletimizin projeleri çizilmiş ve 2011 yılında kapalı kanalete DSİ tarafından geçirilecektir.

             Şunu belirtmek istiyorum, biz yerel yöneticiler ve bürokratlar halkımızın üretmesini sağlamak onlara istihdam oluşturmak için maddi bakımdan şartların yetersiz olduğu durumlarda önder olmamız gerekir. Pazaryerinin tarımsal alt  yapısını hazırlamada biz Pazaryeri seçilmişleri ve bürokratları  bunu başarmış durumda olduğumuzu sizlerin aracılığıyla belirtmek isterim.

           

M.Tekelioğlu:Yukarıda açıklamaya çalıştığınız çalışmaların dışında ne gibi çalışmalarınız oldu?


M.Yalçın:Ben kendimi sadece Pazaryeri Belediyesinin sınırları içinde sorumluluk sahibi olan  bir Belediye Başkanı olarak görmüyorum. Bana düşen ne görev varsa, bu Pazaryeri merkez olur , Pazaryerinin köyleri olur Pazaryerinin değişimi ve gelişimi noktasında elimden gelen çabayı gösteriyorum. Bundan sonra da göstereceğim.

Örnek vermek gerekirse;

Pazaryeri ilçe kavşağında  Pazaryeri  dönüş  levhaları  yoktu. O dönem Bilecik Valisi olan sayın Musa Çolak'ın çok duyarlı davranışları ile dönüş tabelalarını Karayolları 14. Bölge müdürlüğü vasıtasıyla taktırdık. Yine Pazaryeri dönüşündeki hızlı tren köprüsü bize yakışmıyordu. Yaptığımız yazışmalarla  mevcut köprünün yanına aynı ebatlarda 2. köprünün  yapılması konusunda müracaatımızı  yaptık  Devlet Demir Yolları  yapım işleri Daire Başkanlığınca onaylandı.

            İlçemiz Akgün Seramik Fabrikası altında yolun yüksekliğinden dolayı tehlike arz etmekte ve can kaybına neden olan kazalara sebebiyet vermekteydi.

Bu nedenle yaptığımız müracaatlar neticesinde sağ ve sol tarafa  Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü tarafından çelik bariyerler takıldı.

Çalışmalarımız esnasında sadece Karayolları 14. Bölge Müdürlüğünden yardım almadık.Sayın Müsteşarımız  Mustafa Eldemir’in  katkılarıyla Çevre ve Orman Bakanlığı Şehir imar planı içinde kalan çevreyi ve insan sağlığını tehtid eden 3 tane mahallemizin kanalizasyonunun açık olarak aktığı güzergahı projemizi onaylayarak 89.000 TL. hibe verdi ve bu kanalizasyon dereciğinin 250 metrelik kısmını kapatarak bu sorunu da ortadan kaldırdık.

            1974 tarihinden buyana yapılmayan ilçenin halihazır haritasının oluşturulması için İller Bankasından hibe alınması için başvurularda bulunduk. ,Yine Sayın Milletvekilimiz Dr.Fahrettin Poyraz ‘ın katkıları ile  Projemiz onaylandı. Keşif maliyetinin 375.000 TL olduğu projemiz yüzde 75' i  Hibe ile  Halihazır yapımı için İller Bankasından  destek aldık

            İtfaiye alımımız Maliye Bakanlığından verilen itfaiye alımı için yapılan hibe ile gerçekleştirildi. 18 aylık dönemimizde halkımıza hizmet için gerek kendi imkanlarımızı gerekse hükümetimizin imkanlarını kullandığımızı düşünüyorum.

            İlçe stadının çimlenmesinde Bozüyük  Belediye Başkanı Ağabeyim  araç desteği   ile bu oluşumda yardımcı oldu.

            Zübeyde hanım caddesi  yol yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmasında Bilecik Belediye Başkanımız  değerli ağabeyim  Selim Yağcı’ ya  araç parkımızda olmayan ekskavatör gibi araçların temininde yardımcı oldular.


M.Tekelioğlu:İlçelerde en fazla ihtiyaç duyulan şey alt yapı çalışmalarıdır. Mali yönden de en masraflı yatırım yine alt yapı çalışmalarıdır. Bu konuda 18 aylık dönemde neler yapabildiniz?


M.Yalçın:Tabi alt yapı denince aklımıza Yol, kanalizasyon ve  su işleri gelmektedir. Yollarımızı yaparken  dikkat ettiğimiz en önemli unsur kanalizasyonda ve içme suyu hattında problem olup olmadığını yağmur suyu hattı varsa o güzergahı nasıl devam ettirebiliriz  diye düşünüyoruz. Daha sonra kilitli parke veya asfalt çalışması yapıyoruz. çalışma yaptığımız güzergahlarda  gelecek yıllarda sorun olmaması için

buna çok dikkat ediyoruz.  18 aylık dönemimizde;


2009 yılında

10.300 m2 kilitli parke taşı

300 m2 kaldırım taşı

500 m. Kanalizasyon

200 m  yağmur suyu kanalı

 

2010 yılında

13.700 m2 kilitli parke taşı

1200 m. kanalizasyon

1000 ton sathi asfalt kaplama


2009 yılında altyapı hizmetlerini kendi imkanlarımızdan başka  ilçemizin girişi ve çıkışı arası mesafesi 2400 metredir. Bu mesafeye karayolları 14. bölge Müdürlüğünün katkıları ile  4600 ton bitter sıcak asfalt kaplama yapıldı. Ayrıca Prf.Dr.Güner Önce caddesine , Akgün seramik altına yine karayolları 14. Bölge Müdürlüğünün katkılarıyla sathi asfalt kaplama yapıldı.


M.Tekelioğlu:Kardeşlik bağlarımızın ve yardımlaşma duygularımızın en uygun yaşandığı Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ne gibi hizmetler yaptınız?


M.Yalçın:Ramazan ayında  82 aileye iftarlarını açmak üzere ramazan boyunca  yemeklerini mutfaklarına  kadar götürdük. Bu çalışmamızı sadece ekonomik yönden ihtiyacı olanlar için değil  yaşlı ve yemek yapmaya gücü olmayan  vatandaşlarımız için de düşündük.


M.Tekelioğlu:Yılın Belediye Başkanı seçildiniz. Bu da gösteriyor ki Belediye olarak diğer belediyelerden farklı çalışmalarınız var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?


M.Yalçın:Evet 3 Temmuz 2010 tarihinde Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi  tarafından düzenlenen yılın yerel   yöneticisi ödül töreninde Yılın Belediye Başkanı ödülünü  Kayseri de yapılan törenle aldım.  En sevindiğim nokta halkımızın oylarıyla verilen bir ödülü Pazaryerine getirmem oldu.  Aldığım ödülün kategorisi  spora destek alanında idi ve projemiz de spor kompleksi ve futbol eğitimi dalındadır . Bizi ağırlayan  ev sahibi  Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç ‘ a  misafirperverliğinden ötürü  teşekkür ederim.


M.Tekelioğlu:Önümüzde Allah Nasip ederse 3,5 yıllık bir döneminiz var. Bu dönemde yapmayı planladığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

M.Yalçın:Önümüzdeki 2 yıl içinde Pazaryerinde yolu yapılmayan sokağımız kalmayacaktır. Bunun içinde maliyet hesabını çıkardık. Toplam 35.000 m2 yolumuzun yapılması gerekiyor. Bunu da önümüzdeki 2011 -2012 yıllarında yapmayı planlıyoruz.  Pazaryerinin en büyük sorunu yol sorunu. Bu nedenle ilçemize dönüşte yeni bir köprü onayı aldığımızı belirtmiştik. Pazaryeri- Bilecik yol ayırımı ile Bilecik  dönüşü arasındaki 2 km lik mesafede çalışma yapıyoruz. Hazırlıklarımızı tamamladığımızda sayın milletvekilimiz Dr Fahrettin Poyraz'ın önderliğinde yolun genişliğini  20 m ye çıkarıp  Pazaryeri – Bilecik arasında yol sorunumuzu kısa vadede çözmek istiyoruz.

            Karayolları 14. Bölgeye kör noktalar için müracaatlarımız oldu. Bunların yapılması için takiplerimiz devam etmektedir. Kent orman projesine daha önce değinmiştik. Projenin gerçekleşmesi için  var gücümüzle çalışacağız.

            Sorgun deresi  temizlik çalışmasının DSİ 3. Bölge Müdürlüğünden destek alarak başladık. Sorgun deresinin kıyı şeridi boyunca mesire ve oturma yerleri yapmayı düşünüyoruz.

            Gençlerimizi spora teşvik etmek  bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak için çalışmalarımızı devam edecektir.Örnek vermek gerekirse kapalı  çim saha ve spor tesisimizi 2011 yılında hayata geçirmek istiyoruz.

Çocukların kent yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi ve yönetime aktif olarak katılabilmeleri amacıyla  demokratik bir platform olan  Çocuk Meclisi   kurmak için çalışmalarımıza  başladık. Çocuk meclisi oluşturarak  21. yüzyıla girerken çocukların demokratik platformlarda hoşgörü, saygı ve uzlaşmacı bir çerçevede fikir üretmeleri ve kendi eylem planlarını oluşturarak sosyal hayattaki rollerini güçlendirmelerini  sağlamak Çocukların insan hak ve özgürlüklerine saygılı, araştıran, üreten, girişimci, topluma, ülkesine ve dünyaya yararlı bireyler olmalarını sağlamak, Çocukların ortaklık bilinci içinde, dayanışma ve paylaşma duygularının gelişmesini sağlamak, Çocukların dinamizmini ve enerjisini kanalize edebileceği uğraş ve ilgi alanları yaratılması, bu konuda çocukları da içine alan eylem planları düzenlenmesi. için katkıda bulunmak istiyoruz. Kanunlar çerçevesinde  çocuk meclisi oluşturulması için gereken çalışmalarımız başlamıştır.  Yakın zamanda   çocuk meclisimizi oluşturacağız.         

Planlarımızda gençlerimize sinema, konferans salonu ve  sosyal yönden hizmet için tiyatro , bu yıl olduğu gibi futbol okulu gibi etkinliklere devam edeceğiz.Önümüzdeki 2 ay içinde Eski Devlet Bakanı Sayın Bahattin Şeker sponsorluğunda  ilçe hamamını yetiştirmeyi düşünüyoruz.

            M.Tekelioğlu:Yapılan hizmetlerin tek başına yapılamayacağının bilincindesiniz. Kısa sürede yapılan çalışmalarda sizlere kimle destek veriyor? Bu desteği verenlere söylemek istedikleriniz nelerdir?

           

M.Yalçın:Tabi biz bunları hiç bir zaman için tek başımıza yaptık demedik ve bundan sonra da demeyeceğiz. Çünkü yapılan her hizmet , bir ekip çalışmasıdır.Başta sayın Milletvekilimiz Dr. Fahrettin Poyraz, Pazaryerini seven ve desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz İl Belediye Başkanımız Sayın Selim Yağcı tecrübeleri ve imkanlarıyla bize her zaman yardımcı oldu.

Aynı zamanda Belediye Başkanı diğer arkadaşlarıma da teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Pazaryeri İl genel meclisi Üyelerimiz sayın Nazmi Ceyhan ve Hüseyin Ünal’ ı da  her zaman yanımızda görmek bize gurur vermektedir. kısacası başta valimiz olmak üzere tüm bürokrat arkadaşlarımız bizlere yardımcı oldular.

            Pazaryeri Belediye  meclisi üyelerimiz aynı düşünce ve hizmet aşkıyla  olduğu için onların gücünü yanımda hissettim.

            Bence en önemlisi Pazaryerili hemşerilerim artık değişen ve gelişen bir  Pazaryeri düşüncesiyle desteklerini esirgemediler. Hepsinin  bu oluşumda çok büyük katkıları vardır.

            Tabi burada projelerimize sponsor olan  Kamil Koç camiasına ,  Devlet Eski Bakanımız  Sayın Bahattin Şeker'e ve yine Pazaryerinde yetişen  sayın Müsteşar Yardımcısı  Mustafa Eldemir Bey'e teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemizin gelişimine katkısı olan  sayamadığım tüm  şahıs ve kurumlara  bu ekip çalışmasından dolayı hepsine ayrı ayrı  teşekkür ediyorum.

            Bu kadar potansiyeli olan bir ilçenin  Belediye Başkanı olduğum için Allah’ı telalaya şükrediyorum.İnşallah bu 3,5 yıllık dönemde Allah kafamızdaki Pazaryerini oluşturmak için yar ve yardımcımız olur.

 

Sayın Başkan, bizleri kırmadınız. Sorularıma samimi ve gerçekçi bir şekilde cevap verdiniz. Yıllarca Pazaryerinin havasını teneffüs etmiş, suyunu içmiş, ekmeğini yemiş biri olarak sizlere sonsuz teşekkürler ve başarılar dilerim. Güzel Pazaryeri’mize yapacağınız her hizmette yanınızda olacağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

  1. GENÇ VE DİNAMİK BAŞKAN – Gerçekten pazaryeri halkı tercihinde yanılmamış.Adeta bir tüccar gibi pazaryeri belediyesini nasıl kalkındırırım diye hareket eden bir başkan var.İlçenin ve belediyenin yararına olabilecek her işte baştan kazanmasını biliyor.Hani derler ya Başkan Yalçın böyle biri halkın çıkarları için elinden gelen gayreti gösteriyor.Ah birde ona tam destek olabilecek bir meclisi olsaydı.Maalesef pazaryeri ilçesine çivi çakmaya kalsa karşısında bir kaçtane meclis üyesi engel çıkarıyor.Tabiki halk her şeyi görüyor.Yıllarca geri kalmışliğimız zaten böyle insanlar yüzünden değilmi.Gelecek vaat eden yegane bir ilçeyiz bunun kadrini kıymetini bilmek lazım.Allah yolunuzu açık etsin

  2. SANAYİ – İLÇEYE YAPILAN HİZMETLER GÜZEL AMA SANAYİ ALANINDA HİZMET EDERSEK PAZARYERİ DAHADA ÖN PLANA ÇIKAR GELİŞİR YUKARIDA YAPILAN HERŞEY HALK İÇİN AMA GENÇLERİMİZN ÇALIŞABİLECEĞİ DAHA ÇOK FABRİKA OLSA PAZARYERİ DAHADA CANLANABİLİR.

  3. SABREDİN GENÇLER – Bildiğim kadarıyla önümüzdeki yıl arzuladığınız iş sahalarına kavuşacaksınız.Siyasiler sanayi alanında çok sıkı çalışıyorlar.Kim ne derse desin pazaryeri çok kısa bir zamanda bambaşka bir ilçe konumuna gelecek.Yeterki bakarken bardağın boş tarafından değilde dolu kısmından bakın.Duygularınızla değil Mantığınızla eleştiriler yapın yıkıcı ve engelleyici değil yapıcı ve yol gösterici olun.Fanatiklikten kurtulun.Ancak bu şekilde kalkınırız.Deneyin denemekle bir şey kaybetmezsiniz….

  4. Röportaj – pazaryeri belediye başkanı ile yapılan röportaj güzel olmuş.Pazaryerinde olup bitenleri öğrenmiş oşduk.Röportajı yapan m.Tekelioğluı soruları güzel hazırlamış.Pazaryerinde olup bitenlere hakşm. Halkımızı biliçlendirmek için bu röportajların 2 ayda bir yapılması lazım…

  5. Teşekkürler – Sayın Başkan Muzaffer Beye ve bütün belediye çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

  6. AH KEŞKE – Bırakın kanalızasyonu, yolu,kent ormanını boş yere şakşakçılık yapmayı kardeşim biraz gerçekçi olun.size basit bir kaç madde yazyım.1-pazaryeri nerede nasıl ulaşılır?sorusuna cvpbilecik bozüyük karayolunda kücük bir köy sapağı gibi görünüyor her an kaza yaşanma ve ölümle sonuçlanabilecek,riski yüksek bir yol ayırımı ve yalnızca 2 km lik bölümü 60 yıllık olan bir yol.nerde baskan calışmış yol çok kötü.ilk önce buradan başlayın.2-Genç çalışkan verimli nüfus nerede?YOK KALMADI…. 1970-80 LERDE NÜFUS KACTI ŞİMDİ KAÇ?HATTA 2000 E KADAR GENÇ TE VARDI ŞİMDİ GENÇLER NERDE.3-Seçimlerden önce vaat edilen hemen kurulacak olan büyük işletmelerden bir tanesi nerde?4- iki tane fabrika var calısanların cogu hergün nereden pyerıne calısmaya gelıyor?5-pazaryerinde 5 sene oncesıne kadar kac tane futbol takımı vardı şimdi kac tane var ne yardımı yapılmış ve şu an nerede mücadele ediyorlar?BUNLAR sadece bir kaç tane madde DAHA NELER VAR NELER.Yazdıklarımla ilgili bir olumlu açıklama yapılmış mı hala göç veriyoruz hala üretemiyoruz her geçen gün viraneleşiyoruz,yoksul kalıyoruz işsiz kalıyoruz.biraz gerçekçi olalım pazaryeri hepimizin.özlemle hasretle ah keşke diyorum….

  • YORUM
reklam