YILIN SON BELEDİYE MECLİSİ’NDE TANSİYON YÜKSELDİ

YILIN SON BELEDİYE MECLİSİ’NDE TANSİYON YÜKSELDİ

Bilecik Belediye Meclisi 2019 yılının son meclisi olan Aralık ayı toplantılarının 2’nci birleşiminde bir araya geldi.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen birleşime, Belediye Başkanı Semih Şahin’in, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen program nedeniyle  Brüksel’de olması nedeniyle, Başkanvekili Semih Tuzak başkanlık etti.

“Sizin meclise başkanlık etmeniz etik değil.”

3 gündem maddesinin görüşüldüğü Meclis’te birleşimin başında söz alan Mhp Belediye Meclis üyesi Hamdi Salt,  Başkanvekili Semih Tuzak’a, “Biz sizi seçmemişken sizin meclise başkanlık etmeniz etik değil” ifadelerinde bulunarak; “Biz nisan ayında toplantı yaptığımızda meclisi yönetsinler diye gizli oylama il 2 tane başkan vekili seçtik. Bu seçilmiş vekillerin arasında siz yoksunuz. Belediye Başkanı Meclisi yönetmesi için Meclis üyeleri arasından bir kişiyi vekil olarak seçebilir ama burada başkanlık etmesi gereken bizim seçmiş olduğumuz 2 kişiden birisidir. Biz sizi seçmemişken sizin başkanlık etmeniz etik değil. Bu hem bize saygısızlık oluyor hem de seçtiğimiz vekillere saygısızlık oluyor” dedi.

Hamdi Salt’ın bu tepkisi üzerine açıklamada bulunan Semih Tuzak; “Sayın Hamdi Salt, hiçbir şekilde size saygısızlık yapılmıyor” ifadesinde bulunarak, ilgili birim müdürüne belediye kanununu okuttu.

Beni buraya layık görmediğiniz için teşekkür ederim.”

İlgili birim müdürünü yaptığı açıklamada; “Belediye kanunun 40. Maddesi gereği belediye başkanının hastalık, izin alma ya da başka bir sebeple görevinin başında olmaması halinde, yerine bir başkan vekili bırakır. Belediye Başkanımız Semih Şahin ‘de yerine bir başkan vekili bırakmıştır. Ayrıca bu durum Bilecik Valiliğine de bildirilmiştir. Kanunda açıkça belirtildiği üzere Belediye Başkanı tarafından seçilen vekil belediye başkanının tüm yetkilerine sahiptir. Bunun dışında Marmara Belediyeler Birliğine de bu durumu sorduk. Onlarda bir problem olmadığını ve kendilerinin de aynı şekilde hareket ettiklerini söyledi. Ayrıca Danıştay kararı da bu yönde” dedi.

Açıklamanın ardından Semih Tuzak, Hamdi Salt’a “beni buraya layık görmediğiniz için de teşekkür ederim” dedi ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

İlk gündem maddesi olan İç Anadolu Belediyeler Birliği’ne üye olunması konusunda Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor görüşüldü. Komisyonun ek süre talebi oybirliği ile kabul edildi.

İkinci gündem maddesi olan geçtiğimiz birleşimde kurulmasına karar verilen Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ortaklık pay adedinin ve değerinin belirlenmesi hususunda Plan ve Bütçe Komisyonu’nun ek süre talebi yine oybirliğiyle meclisten geçti.

Üçüncü gündem maddesi olan Devlet Su İşleri (DSİ)’nin Hürriyet Mahallesi’nde kurmak istediği kampüs için gerekli imar planı değişikliği yapıldı. İmar Komisyonu’nun aldığı değişiklik kararı meclis üyelerince kabul edildi.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam