YÖK’TEN BİLECİK ÖNERİSİ

YÖK’TEN BİLECİK ÖNERİSİ

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), engelli öğrencilerin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihlerini yaparken mekanda, sosyokültürel faaliyetlerde ve eğitimde erişilebilirlik konularında öne çıkan üniversiteleri takip etmeleri önerisi yapıldı. Bu öneriler arasında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi de yerini aldı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç önderliğinde başlatılan çalışma kapsamında, YÖK’te “engelsiz üniversiteler” için son iki yıldır “engelsiz erişim” ve “engelsiz eğitim” konularında faaliyetler yürütülüyor.
YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Engelli Öğrenciler Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK’ün bu çalışmalarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı kategorilerde engelliler için yükseköğretimi erişilebilir kılan üniversitelere mayıs ayında “engelsiz üniversite bayrakları” ve “engelsiz program nişanları” verildiğini hatırlattı.
Tufan, engelsiz üniversite ödüllerinin, mekanda, sosyokültürel faaliyetlerde ve eğitimde erişilebilirliği kapsayan üç alanda verildiğine değinerek, “Ödüller, bu üniversitelerin tamamen engelsiz olduğu anlamına gelmiyor ancak belli kriterlere göre üniversitenin engelsiz olmak için çaba sarf ettiği ve düzenlemeler yaptığını gösteriyor.” dedi.
Tufan, üniversitelere, engellilere yönelik yaptıkları çalışmalar sonucunda, “mekanda erişilebilirlik”, “sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilirlik” ve “eğitimde erişilebilirlik” alanlarında bayrak ödülleri verildiğine değindi.
Farklı kampüs, fakülte ve yerleşkelerini engelliler için çeşitli fiziki düzenlemelerle erişilebilir kılan “mekanda erişilebilirlik” ödüllü  diğer bir değişle turuncu bayraklı üniversiteler şöyle: “Aksaray Üniversitesi Merkez Kampüsü, Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsü, Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Osmaneli Meslek Yüksekokulu, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İstinye Üniversitesi Kampüs Topkapı Yerleşkesi, İzmir Bakırçay Üniversitesi Seyrek Yerleşkesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Mimarlık, Orman, Tıp ve Ziraat Fakülteleri ile Pazarcık Meslek Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu, Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat, Eğitim, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler ve Mühendislik Fakülteleri ile Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Zihni Derin Yerleşkesi, Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, İşletme, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri ile Meslek, Yabancı Diller ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulları, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam