Yörük Kurultay’ı Söğüt’te Toplandı

Yörük Kurultay’ı Söğüt’te Toplandı

 

Ertuğrul Gazi Obası Restaurant'ta yapılan Yörük Kurultayı'na, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Söğüt Kaymakamı Vural Karagül, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Söğüt Belediye Başkanı Osman Güneş, konfederasyon ve federasyon üyeleri, dernek üyeleri ve yörükler katıldı.
Açılış konuşmasını Yörükler adına Marmara Yörük Federasyonu Başkanı Mehmet Özer yaptı. Özer yaptığı konuşmada 16 senedir Söğüt'e geldiğini, şenliklerin güzel geçtiğini, gelecek yıllarda daha da güzel geçeceğini ifade etti.
Söğüt Belediye Başkanı Osman Güneş, derneklerin ana amaçlarının Müslüman Türk Milletinin karakterini oluşturan değerlerin gelecek nesillere aktarılması ve Ertuğrul Gazi'yi en güzel şekilde anmak olduğunu söyledi. Güneş şöyle devam etti: ”Kurultaylar sayesinde Yörükler bir araya geliyor, şenliklerin gerçek sahibi Yörüklerdir. Biz önceki kurultaylarımızda alınan kararla artık Yörük Bayramı ifadesini kullanıyoruz” dedi.
Söğüt Kaymakamı ve Ertuğrulgazi Vakfı Başkanı Vural Karagül konuşmasında, her geçen yıl şenliklerin daha iyi şekilde yapıldığını, organizasyonun daha mükemmele yakın şekilde organize edildiğini ifade etti. 
Vali Akpınar ise şenliklerin en güzel şekilde geçmesi için yoğun çalışmalar yapıldığını belirterek bu yıl da en güzel şekilde şenlikleri kutlamak istediklerini söyledi. Akpınar, Türkiye çapında bilinen, duyulan bir etkinlik olduğunu ve her yıl yapılmakta olan bu etkinlikteki hatalardan ders çıkartarak, her yıl daha iyisini yapma gayreti içerisinde olduklarını kaydetti. Akpınar, bu yıl yapılacak şenliklerle ilgili düşünceleri, yapılması gerekenleri birlikte bilgi alışverişi yaparak kurultayda çözeceklerini bildirdi.
Belediye Başkanı Selim Yağcı da yaptığı konuşmada Yörüklerin birlik ve beraberliğin çimentosu olduğunu, gelecek yıllarda daha güzel şenlikler olacağını söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından geçen sene şenliklerde kurulan çadırlarda en güzel, en donanımlı çadır yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Ödül alanlar arasında, Oğuz Boyları Konfederasyon Başkanı Niyazi Çapa, Bilecik Ertuğrul Gazi Derneği Bozüyük Başkanı Oğuz Sertler, Pazaryeri Günyurdu Köyü Muhtarı İbrahim Gül yer aldı.
Ödül töreni sonrasında katılımcılar arasında şenliklerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Şenliklerde yapılması gerekenler, önceki şenliklerde oluşan eksiklikler kurultayda görüşüldü. 
Emekli Müze Müdürü İbrahim Ayrancı, şenliklerde Yörüklere çok fazla ilgi gösterilmediğini ve bu sebeple katılımın her geçen gün daha da azaldığını söyledi. Vali Akpınar da bunun üzerine, katılımın az olmasının devlet liderlerinin şenliklere katılmamasına bağladı. Akpınar: “Yörüklere ilgi konusunda kaymakamlık ve belediye başkanlığının ciddi çalışmaları var bunu göz ardı edemeyiz” dedi.
Söğüt Belediye Başkanı Osman Güneş İbrahim Ayrancı'nın tespitlerine katılmadığını belirterek, şenliklerde tüm bürokratların çalıştığını, her gelen gurubun karşılanıp ilgilenildiğini söyledi.
Kaymakam Karagül de organizasyonun devlet tarafından düzenlendiği için, şenliklere ilginin azaldığını belirtti. Karagül ayrıca, şenliklere halkın yeterince katkı sağlamadığını belirtti. Karagül son olarak Yörük Bayramının halkın bayramı olduğunu devletin sadece asayişi sağlayarak şenliklerin güzel geçmesi yönünde görevi olduğunu kaydetti.
Eskişehir Gölpazarı Tanıtma Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı ve Osmangazi Kültür Derneği Federasyonu Başkan Yardımcısı Hicran Çınar Söğüt'te iz bırakanlar köşesi açılmasını talep etti. Bu köşede, her sene şenliklere ve kurultaya katılan kişilerin isimlerinin yer almasını istedi. Çınar ayrıca, şenliklerin dokusuna daha uygun sanatçı getirilmesini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Söğüt Kurultayı – İştirak ettiği her etkinlik ve toplantılarda, izlediğim kadarıyla Gölpazarını ve dolayısıyla Şeyh Edebalı diyarı Bilecik’i etkinlikleriyle katkı sağlayıcı önerileriyle temsil etmesinden dolayı Gölpazarlılar Derneğini kutluyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam