YÖRÜK VE TÜRKMEN DERNEKLERİ BİRLİK KURUYOR

YÖRÜK VE TÜRKMEN DERNEKLERİ BİRLİK KURUYOR

3 konfederasyon, 23 federasyon ve 210 derneği bir çatıda altında toplanıyor. Yörük ve Türkmen derneklerinin yöneticileri , Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatloğlu’nun ev sahipliğinde bir araya geldi. Bursa İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen’in mevcut kanuni düzenlemelere göre “birlik” oluşturulmasının esasları ile ilgili verdiği bilgiden sonra derneklerin sıkıntılarına  çözüm arandı. Genel Başkan İrfan Tatloğlu’nun kuruluş sürecini yönetmesi ve kurumsallaşmayı sağlaması oy birliği ile kabul edildi.

  Çalıştaya doğu ve güneydoğudan gelen Yörük ve Türkmen derneklerinin temsilcilerinin konuşmaları damga vurdu. Çalıştayın ikinci gününde Yörük-Türkmen kültürüne dair akademik değerlendirmeler yapıldı. Dr. Ayşe H.T. Horzumlu, Sarıkeçili Yörüklerinin bugünkü hayat tarzı ile ilgili tespitlerini aktardı. Uludağ Üniversitesi Rektörü Kâmil Dilek, Yörük-Türkmen kültür ve tarihi ile ilgili çalışmaları artıracaklarını ifade etti.

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, üniversitelerinde Yörük-Türkmen araştırmalarını yapacak bir merkez oluşturduklarını bildirdi.

  Genel başkanlığı sürdürmekle görevlendirilen İrfan Tatloğlu, kapanış konuşmasında, çalıştayda alınan bu kararlarla tüzel kişiliğine kavuşacak Türkiye Yörük Türkmen Birliği çatısı altında, ‘ben’den ‘biz’e geçişi tamamlayacaklarını, daha disiplinli ve sistematik çalışmalar yapacaklarını söyledi.İHA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam