YÖRÜKLER SÖĞÜT’E AYAK BASTI

YÖRÜKLER SÖĞÜT’E AYAK BASTI

Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen “738. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”, kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle devam etti.

Şenlikler kapsamında, halk oyunları ekipleri hükümet konağı önünde gösterilerini sundu, Yörükler ve protokol törenle karşılandı.

Küre Mehteran Takımı eşliğinde hükümet konağı önünden başlayan kortej yürüyüşü, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Söğüt Kaymakamı Murat Öztürk, Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öteki ilgililerin katılımıyla Ertuğrul Gazi Türbesi’nde sona erdi.

Vali Şentürk ve beraberindekiler, Ertuğrul Gazi’nin kabri başında dua etti.

Vali Şentürk, burada yaptığı konuşmada:”Ol deyince olduran, gönülleri iman ile dolduran, Yüce Allah’ın doksan dokuz adıyla;

Altın yaydan çıkan gümüş üç ok ’un, on altı yıldızlı kutlu yurdumun yirmi dört boy yetiştiren gövdenin mübarek Oğuz’un kutlu beyleri.

Beylerbeyi,  sultan atası, Kayının direği, yağız Osman’ın görklü babası Ertuğrul Gazi Han Hazretleri’nin ocağı, Vilayet-i Ertuğrul’un sancak makamı Söğüt’e hoş geldiniz.

Ulu kocalar, aksakallılar, alplar, erenler, serden geçtiler. Eli öpülesi mübarek analar, kadife yürekli yiğit hatunlar, ufku büyük kendi küçük balalar, ata yurdu Söğüt’e hoş geldiniz.

Sadrettin Konevi gösterdi yolu, Şeyh Edebali buldu dostunu, Ahi Evran’ın mektepli soyu, pir makamına sâfa geldiniz.

Türkmen dağında duman tüttüren, cihat denince kılıç bileyen, 700 yıl Türk’ün töresini koruyan, Yörük Türkmen aşiretinin şanlı beyleri, her yıl hasretinizle kavrulan sıla yurdu Söğüt’e kutlu geldiniz.

Bu yıl 738. sini cem edeceğimiz Ertuğrul gazi toyumuzun gerçekleşmesinde büyük emekler vererek Bursa, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Muğla, Aydın ve Kütahya’dan Isparta, Hatay, Adana ve Antalya’dan uzaktan yakından Türk’ün ayak bastığı nice topraktan akın akın Söğüt’e geldiniz.

738 yıldır bizi birbirimizden kopartmayan, bunca ecnebi yozlaşmasına rağmen, bizi inancımız ve kültürümüzle bir araya getiren ve bizlere bu yıl da Ertuğrul Gazi’nin manevi huzurunda buluşmayı nasip eden Rabbimize hamdolsun.

738 yıldır Söğüt’te toy yapabiliyorsak şüphesiz bu eşsiz muvaffakiyet, atalarımızın Anadolu’ya ektiği tohumun zaman ve mekân üstü bir nurla sulanmış olmasının bereketidir. Yüce Rabbimiz bu nura gözümüzü kör etmesin ve Rahmetini kıyamete kadar üstümüzden eksik etmesin.

Bugün olduğu gibi 738 yıl öncede Atalarımızın bu ilahi muştu ile yola çıkarak Ertuğrul Gazi’nin önderliğinde 400 çadır ile kurduğu beylik, daha sonra devlet ve nihayet 3 kıta 7 iklime adalet ile hükmeden kutlu bir cihan devletine dönüşmüştür.

Zulm ile abâd olmaya çalışanlar, ‘’Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yel delinmedikçe zulme boyun eğmeyeceğim‘’ diyen Ertuğrul Gazi’nin kutlu davasının karşısında kavrulmuş ekin gibi toz olup dağılmışlardır.

738 yıl önce olduğu gibi bugün de yüce Türk milleti,  dünyanın vicdanı, mazlumun umudu ve adaletin timsali olarak her yerde Ay Yıldızlı Bayrağına rüzgâr olmuş ve “Türk beklenendir” diyen kimsesizlerin kimsesi olmaya aynı azim ile devam etmektedir.

Asırlar önce bir amaç uğruna yola çıkan Hoca Ahmed Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ah-i Evran ve Şeyh Edebali gibi gönül sultanlarının manevi önderliğinde Alparslan, Ertuğrul Gazi Osman Bey, Fatih Sultan Mehmet Han, Yavuz Sultan Selim Han, Kanuni Sultan Süleyman, Sultan Abdülhamid Han ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük devlet adamlarının cesaretli ve dirayetli liderliğinde Anadolu topraklarına tutundurduğumuz bu kutlu tohum, milletimiz için ebediyen varoluşun ve devlet-i ebet müddet ’in yegâne teminatıdır.

Bugün Ertuğrul Gazi toyunda işte bu şuur ile cem olduk. Bu toy toplandıkça çocuklarımız atalarının kıblegâhından şaşmayacak, Oğuz’un kültüründen kopmayacak, ecnebi rüyalarında kaybolmayarak, fikri hür, vicdanı hür ve bu kutlu mirası gelecek nesillere devreden, bey olacak, hatun olacak, nesil olacaklar.

Kıymetli misafirler, Yörük beyleri, şunu iyi bilmelisiniz ki Ertuğrul sancağının emanetçileri olan bizlerin en önemli vazifesi, Söğüt ruhunu yaşatmak, yüceltmek ve bu kutlu mirası gelecek nesillere devretmektir. Bu nedenle devraldığımız sancağı hakkıyla taşımak ve çocuklarımıza gururla devretmek için tam bir adanmışlıkla ve geceyi gündüze katarak çalışıyoruz.

Allah nasip ettikçe aynı gayret ile çalışmaya da devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşünceler ile 738 yıl boyunca burada toy kurulmasına vesile olan fakat bugün aramızda olmayanları rahmetle anıyorum. Bu buluşmaya katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, varlıkları ile bugün burayı şereflendiren Yörük kardeşlerimize ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, sözlerime her sene birlikte ettiğimiz duamızla son veriyorum.

Hayırlar fethola, şerler def ola, birlik beraberliğimiz kaim ola, Devletimiz daim ola, düşmanlar ve hainler kahr-u perişan ola, işimiz hakça, aşımız helal, hükmümüz adil ola, toyumuz hayırlı, uğurlu ve kutlu, Yüce Mevla her daim yar ve yardımcımız ola.

Her birinizi muhabbetle selamlıyorum. Allaha emanet olunuz.” dedi.

Konuşmaların ardından Kütahya’nın Domaniç ilçesinde başlayan “Diriliş Yolu Yürüyüşü” sonrası Söğüt’e getirilen Kayı bayrağı ve temsili toprak ile Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak tarafından gönderilen Selçuklu Sultanı 3. Alaaddin Keykubat’ın uç beyi sancak ve beraatı, Vali Şentürk’e teslim edildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam