ZARAR GÖREN SERALAR AFET KAPSAMINA ALINACAK MI?

ZARAR GÖREN SERALAR AFET KAPSAMINA ALINACAK MI?

HACI DURSUN YILDIZ: “Hasarlar tespit edilecek, kayıtlı kayıtsız biz bunları Ankara’ya bildireceğiz”

 

İl Genel Meclisi Ocak ayı olağan toplantısı ilk birleşimi gerçekleşti. Yılın ilk meclis Meclis Başkanı Serkan Yıldırım birleşimi açmadan önce kısa bir konuşma yaparak ilimizi etkisi altına alan yoğun kar nedeniyle Orta Sakarya vadisinde bulunan seralarda meydana gelen hasarlarla ilgili tüm üyelerin imzaladığı yazılı teklifi gündeme aldırmak için oylattı. Oy birliği ile kabul edilen yazılı teklifin Plan ve Bütçe, Tarım ve Hayvancılık ve Ar-ge komisyonlarına havale edilmesine karar verildi.

 

Yıldırım: “İlimize bayağı ağır faturası oldu”

Meclis Başkanı Yıldırım,  “31 Aralıktan bu yana başlayan bir kar yağışı var. Bu bir deprem, sel gibi bir felakete dönüşmedi. İlimize bayağı ağır faturası oldu. Çevre illerimize baktığımızda bu tip hasarlar yok ama Bilecik’e gerçekten ciddi bir kar yağdı. Meteorolojinin hava raporlarına baktığımızda, kar kalınlıklarına baktığımızda Palandöken’de, Ilgaz’da ya da kar merkezlerinde bu kadar ciddi bir kar yağışı olmadı. Bilecik’te 75 cm’ye ulaşan bir kar yağışı oldu. Söğüt’te, İnhisar’da hemen hemen tüm ilçelerimizde bir takım hasarlar oldu. Bununla ilgili tüm meclis üyesi arkadaşlarımın verdiği bir teklif var” ifadeleri kullandı ve daha sonra teklifi okuttu.

 

Okunan yazılı ortak teklif oy birliğiyle kabul edilerek ilgili komisyonlara havale edilmesine karar verildi.

Diğer yandan meclis başkanı Yıldırım geçtiğimiz gün Söğütte çöken kapalı Pazar çatısıyla ilgili açıklama yaparak geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yıldırım, “Dün, Söğüt’e gittik. Söğüt ilçemizde pazar yeri çöktü. Orada da ciddi bir hasar meydana geldi. Yine Bozüyük’te kapalı pazarımız çöktü. Bugüne kadar bir tane yaralımız var. Az önce de hastaneden bilgi aldık. Tek bir yaralı ile bunu atlattık. Ben tüm ilimize, ilçelerimize geçmiş olsun dileklerimiz sunuyorum” dedi.

 

Daha sonra söz alan MHP Grup sözcüsü Zeki Uyanık, “Bir afet yaşadık. Afet demekten ziyade kar yağdığında biz bereket diyoruz ama seracılarımız buna hazır değillerdi. Yoğun bir kar yağışından dolayı seralarımızın yüzde 80-90’ı çökmüş durumda” diyerek tüm meclis arkadaşlarıyla birlikte ortak bir dilekçe verdiklerini vurguladı. Uyanık sözlerine şöyle devam etti:

Uyanık: “Karayollarımızda yapılan bu çalışmalar mazot noktasında ne kadar ekibimiz katıldı”

“2015 yılının ilimize, Türkiye’mize, meclis çalışmalarımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizin de konuşmanızda bahsettiğiniz gibi bir afet yaşadık. Afet demekten ziyade kar yağdığında biz bereket diyoruz ama seracılarımız buna hazır değillerdi. Yoğun bir kar yağışından dolayı seralarımızın yüzde 80-90’ı çökmüş durumda. Tüm meclis arkadaşlarımla birlikte ortak bir dilekçe verdik. Buradaki komisyon marifetiyle seralarımızdaki bu mağduriyetin nasıl giderileceğini, neler yapabiliriz bunlar komisyon eli ile görüşülecek. İl genel meclisinin yapabilecekleri belirli sayıdaki şeylerdir. Gerekirse bütün yatırımlarımızı o tarafa aktarırız. Oradaki vatandaşlarımızın mağduriyetinin kaldırılması noktasında elimizden gelen ne varsa meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber bunları yerine getiririz. Ama başta da söylediğim gibi bir afet söz konusu. Komisyondan çıkacak olan kararın somut deliller neticesinde ortak bir payda ile hükümet kanadında da bakanlar kuruluna ayrı ayrı bildirilmesi bir an önce buradaki konunun adet kapsamına alınması. Niye afet kapsamı diyoruz? Çünkü il genel meclisimizin burada yapacakları belirli.

“Afet kapsamına aldırırsak…”

Hafriyatın kaldırılması, bir yerde bir vatandaşımızın evi yandığında köylerde bunun kiremidine ve çimentosuna yardımcı olabiliyoruz ama maddi bir yardım yapamıyoruz. Afet kapsamına aldırırsak vatandaşlarımızın mağduriyetini bir an önce giderilebileceği kanaatindeyiz. Bunun da göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. İkinci bir olay da yoğun kar yağışından dolayı karayollarımızda, köylerimizde yollarımız kapandı. Şuanda Bozüyük’te Camiliyayla köyümüz 4 gün içerisinde yolu açıldı. 4 km’lik alan içerisinde elektrik direklerinin devrilmesinden dolayı elektrikleri yok. Özel sektörde bunun çalışmaları bugün başladı diye biliyoruz. İnşallah bir an önce bütün köylerimizin elektrikleri verilir. Vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilir. Meclisin bilgilendirilmesi noktasında il genel sekreterimizin bir açıklaması vardı. Araçlarımız köy yollarını açmaya giderken karayolları açık olmadığından dolayı makine sahamızda bulunan araçlarımızın hepsi valilik emriyle karayollarını açmak zorunda kaldılar. Burada köylere ulaşımda biraz zorluk çektik. Karayollarımızda yapılan bu çalışmalar mazot noktasında, ne kadar ekibimiz katıldı, makinelere bir zarar verdi mi vermedi mi bu konuda meclisimiz bilgilendirilirse diğer arkadaşlarımızla birlikte bilgilenmiş oluruz.

Bozüyük’te kapalı Pazar yerimiz çöktü. Dün Söğüt’te gündüz Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilçe kongresi vardı onu yaptık geri döndük. Ama akşam bir duyduk ki kapalı pazar yerimiz çökmüş. Seralarımız çöktü.  Buradaki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Söğütlü, Bozüyüklü arkadaşlarımıza ve İnhisar’daki arkadaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diyoruz. Bu gibi afetlerin bir daha yaşanmamasını diliyoruz yüce rabbimden. 2015 yılının tekrar hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. En son olarak da mevlit kandilini geçirdik. Bütün arkadaşlarımızın da mevlit kandilini tekrar kutluyorum.”

 

MHP grup sözcüsü Zeki Uyanık’tan sonra Ak Parti grup sözcüsü Hasan Hüseyin Çelik söz alarak, bu afetten zarar gören çiftçilere özellikle seracılara gerekli yardım yapılacağını söyledi. Çelik şunları aktardı.

 

Çelik: “Bizim ülkemiz kanunları, kuralları ve kurumları olan bir ülke”

“Hepinize yeni bir yıl diliyoruz fakat yeni yılın bu ilk günlerinde tabi ki konuşmalardan da belli ben hemen gereksiz yere tekrar yapmadan birkaç önemli gördüğüm konuyu açıklayıp sözlerimi bitirmek istiyorum. Tabi ki yaşı 50-60 olanlar bilirler. Bilecik ve yöresinde hele hele rakımı düşük olan ilçelerimizde bu şekildeki kar yağışı görülmüşte değildir. Kar bereket ama bu bereketin yanında bir anda kısa bir sürede çok kar yağınca da afete neden oldu.  Afet kelimesinin ayrı bir anlamı var. Tarım İl Müdürlüğümüz biraz sonra ne kadarı afettir, ne kadarı değildir o kanunlarla belirlenmiştir. Ben ara sıra tekrar ediyorum arkadaşlarda söylerler. Bizim ülkemiz kanunları, kuralları ve kurumları olan bir ülke. Hakikaten bu durumlarla ilgili bizim kanunlarımız vardır, ona uygun bir şekilde bu afetten zarar gören çiftçilerimize özellikle seracılarımıza gerekli yardım yapılacaktır. O konuda bir tereddüdümüz olmaz. Tabi ki burada kurumlar arası suçlamalar şeklinde işe girmeden her kurumun görevi nedir, biz onu yapalım. Hasar çok büyük yani yolu yapıp yapmamakla düzelecek bir durum değil. Özel İdarenin bu konuda pek yapacağı bir şeyde ben göremiyorum ama arkadaşlarımız birazdan açıklayacaklar. Özellikle oraların temizlenmesi, tekrar sera haline getirilmesi afet olarak değerlendirilirse bizim, ülkemizin, devletimizin bu konu da bugüne kadar olduğu gibi, bütün illerde olduğu gibi, Bilecik de herhalde bu fondan, bu paydan payını alacaktır, o konuda bir tereddüdümüz olmaz. Teklif gayet güzel, ha bu arada bizim meclisten komisyon üyesi arkadaşlarımız bakarlar ne yapabiliriz Özel İdare olarak bunu da hafta sonuna doğru şekillendiririz. Bu kısa açıklamadan sonra ben tekrar Cenab-ı Hak bu tür afetlerden bizi korusun diyorum ve 2015 yılının ülkemize, ilimize, yöremize hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

Ak Parti Grup Sözcüsü Çelik’ten sonra söz alan MHP Söğüt İl Genel Meclisi Üyesi Tevfik Özütürk, “seraların %90’ı çökmüş vaziyette. Kaç dönüm sera olduğu kesinlikle belli değil, kaymakamlık da kayıtları yok, İlçe tarımda da kayıtları yok” dedi. Ayrıca Özütürk iktidar partisinin üzerinize düşen görevi yapması gerektiğini ifade ederek, “Bakanlıkları bastırmamız lazım yoksa burayı afet bölgesine almazlar” diyerek yaşanan felaketin boyutunu anlattı.

 

 Özütürk; “Tarım İl Müdürlüğü acilen bu raporları hazırlayıp Bakanlığa göndermeli”

“Tabi felaket değil felaket oldu. Seraların %90’ı çökmüş vaziyette. Kaç dönüm sera olduğu o kesinlikle belli değil, kaymakamlık da kayıtları yok, İlçe tarımda kayıtları yok. Tabi bu enkaz kaldırma çalışması anında belli olacak. Şimdi biz yol çalışmalarını veya Özel İdarenin diğer çalışmalarını ne kadar durdursak durduralım kesinlikle biz bu zararı karşılayamayız. Burada devletin ciddi anlamda yardım etmesi gerekir, afet bölgesine alınması gerekir. Onun için Tarım İl Müdürlüğünün acilen bu raporları hazırlayıp Bakanlığa göndermesini Özel İdare olarak ve burada iktidar partisi olarak üzerinize düşen görevi de yapmanız lazım, Bakanlıkları bastırmamız lazım yoksa burayı afet bölgesine almazlar. Hep beraber bu konuya eğilmemiz lazım muhalefetiyle, iktidarıyla” dedi.

 

Yıldırım: “Eski parayla 80 trilyonluk bir hasar var”

Hararetli bu konuşmalardan sonra söz alan meclis başkanı Serkan Yıldırım’ın: “Geçen akşam gittik, Sayın vekilimiz Fahrettin beyle gezdik, dolaştık, seraları gezmeye çalıştık, bir takım incelemelerde bulunduk. Tarım müdürlüğümüz de çalışmalara bugünden itibaren başlayacak, orada rapor tutulacak. Bunun afet kapsamına alınması için her türlü çaba denenecek. Gerekirse hep birlikte biz Ankara’ya da gideceğiz. Bununla ilgili İl Milletvekilimizle Ankara’da bir takım çalışmalar yapılacak, Numan beyle görüşecek. İnşallah kısa zaman içinde Tarım İl Müdürlüğümüzün raporundan sonra, onların raporu da çok önemli. O çıktıktan sonra bakacağız. İl Afet’in verdiği rapor da önemli. Ondan sonra önümüze bakacağız. Çok ciddi bir hasar var, çünkü 3 bin 500 – 4 bine yakın bir zarar olduğu tahmin ediliyor. Bir dönümü 20 bin lira gibi bir rakama hesapladığımızda eski parayla 80 trilyonluk bir hasar var. Kapalı pazarı, onu, bunu koyduğumuz zaman 100 trilyon üzerinde bir hasar gözüküyor. Yani afet kapsamına alınması için mutlaka mücadele edilecek, elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğiz.”

 açıklamalarının ardından sözü Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız’a verdi.

 

İl Müdürü Yıldız, önce tedbir sonra tevekkül diyerek sözlerine başladı ve şu açıklamalarda bulundu.

 

Yıldız“Önce tedbir sonra tevekkül”

“2015 yılının ülkemize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Az önce konuşmacı meclis üyesi arkadaşlarımız durumu özetlediler. Bizde Cuma günü Sayın Valimizle ve Tarım İl Müdürlüğümüzün diğer ekipleriyle, meclis Başkanımızla, genel sekreterimizle beraber gittik, yerinde incelemelerimizi yaptık. Şimdi beyaz kar berekettir deriz ama beyaz felakete dönüştü. Bunda yapılacak olan şu. Önce tedbir sonra tevekkül. Bir taraftan diyoruz ki kuraklık var, barajlarımız kurudu, kuruyor, barajlarımızdaki, sularımızdaki kirlilik oranı arttı. Niye? Su miktarı azaldığı için kirlilik artıyor, bir taraftan da buna seviniyoruz kar yağdı diye. Ama tabi 35 yıldır bu bölgeye böyle bir kar düşmediğinden ve ani bir yoğunlukta yağdığı içinde tedbirler zamanında alınmamış, sadece 10 dönüm serası olan ben bunu 20 dekara nasıl çıkartırım diye hesabını yapmış, derme çapma yaparak, üstüne naylonu çevirmiş bir sera olmuş. Bizim seralarımızın çoğu sera değil, yüksek tünel. Yani gerçek anlamda sera değil. Aslından baktığınız zaman seraların esasında tarım sigortasında sigortalanabiliyor ama o şartlara uygun şartlar sigortalanabiliyor. O şartlara uygunu olmayan seralarda sigortalanmıyor. Diğer taraftan ben bugün öğrendim.  8 dönümü aşan sigortalarda mal müdürlüklerine belli bir vergi ödemeleri gerekiyor. Bunu da mal müdürlüğümüzden öğrendim. Bu bin lirayla yetiştirdiği ürüne bağlı olarak 8 bin liraya kadar çıkabiliyor bu ödediği. Dolayısıyla bunu da ödememek adına kayıttan çiftçimiz her zaman kaçtı. Biz diyoruz ki 4 bin dekar seramız var diyoruz. Bu 4 bin dekar seranın işin açığını söylemek de fayda var.

“51 işletmemizde 65 seramız ve toplam alanı da 545 dekar”

Şu anda OKS dediğimiz örtü altı sera sistemimize kayıtlı olan sera sayısı 51 işletmemizde 65 seramız ve toplam alanı da 545 dekar. Yani 8’de 1’i bir miktar kayıtlı var şu anda. Biz hemen bu kar yağdığında bizim ilk işimiz Ankara’ya bakanlığımıza afet ihbarında bulundum ve ilçelerimizden aldığımız rakamlara göre %70 zayiatın olduğunu bildirdim Ankara’ya ve bugün sabahtan ilk işimiz o oldu. Merkezden 3 ekip kurdum, Söğüt ilçemizden 2 ekip, İnhisar’dan 2 ekip kurularak hemen hasar tespitine başladık. Yerinde hasarlar tespit edilecek, kayıtlı kayıtsız biz bunları Ankara’ya bildireceğiz. Kaybımız, zayiat çok ve tabi ki bu konu da esas iş siyasilere düşüyor.  Biz tarım olarak yapabileceklerimiz önce tespitlerimizi sağlıklı bir şekilde yapıp bunların kayıtlı veya kayıtsız, altında ürün var veya yok. Yani ürünü olmayan da var bazı seralarımızda. Gittik onları da gördük. Hangi ürünler var ve ne kadar zayiatımız var? Bunların tespitini yapıp en kısa sürede Bakanlığımıza da bildireceğiz. Bakanlığa bildirmeden önce İl Afet ekibimiz, komisyonumuz ilde kurulacak, buradan geçecek. Bu gibi durumlarda ben hemen Antalya İl Müdürümüzü aradım, Antalya’da seralar çok biliyorsunuz ve zaman zaman orada da hem yağmur hem rüzgardan büyük zayiatlar vardı ki bu konuda devletin farklı bir desteği var mı diye. Maalesef sadece borçların ertelenmesi konusunda Bakanlar kurulumuzun bir kararı var.

“%40’ın üzerinde bir zayiat olduğunda afet kapsamına giriyordu, bizim zayiatımız %70’in üzerinde”

Bizim de bu felaket 31 Aralık yani 2014 yılında olduğu için bir yıllığına borçların ertelenmesi şu anda garanti gibi görünüyor ama onun dışında Başbakanlığımız afet kapsamına alırlarsa ki alınabileceğini çünkü %40’ın üzerinde bir zayiat olduğunda afet kapsamına giriyordu. Bizim zayiatımız %70’in üzerinde. Yer yer %50-60 olanlarda var. Mesela Gölpazarı’nda 45 bin dekar bir seramız vardı, bunun sadece 32 bin 424 dekarında ufak tefek zayiatlar var 14 kişilik. Bu az olduğu için hemen tespiti yapıldı ama diğer tarafta İnhisar ve Çaltı’daki, Söğüttekilerin tespitleri devam ediyor. Benim vereceğim bilgi bu kadar.

“Bu işte bizim için fırsat nedir?”

Normalinde tarım sigortalarında sigortalattırılabiliyor, seralarımızda, ürünlerde. Ama seraların teknik şartnameye uygun yapılmışlar ancak bunu yapabiliyor. Bu işte bizim için fırsat nedir? Bunun hesabını artık bundan sonra yapıp bu seralardaki taşıyıcı sistemlerin daha sağlam, seralar arasında belli bir mesafe bırakılması gerekir. Yani hepsi birbirine bitişik, bitişik yukarıdan gelecek yağmur veya karın gideceği, tahliye edileceği bir alan yok. Mümkün mertebe her alanı metrekareye kapatalım hesabı yapılıyor ama sonuçta da böyle şeylerle karşılaşabiliyoruz. Önce tedbir sonra tevekkül diyoruz. Tedbirimizi alacağız, ondan sonrada tevekkül edeceğiz inşallah. Allah bu tür afetleri bir daha bizlere göstermesin diyor, teşekkür ediyorum.”

CANER ALKAN

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam