ZEYTİN ENTEGRE MÜCADELE BAHÇELERİ KONTROL EDİLDİ

ZEYTİN ENTEGRE MÜCADELE BAHÇELERİ KONTROL EDİLDİ

2020 Yılı Bitki Sağlığı Uygulama Programı ile birlikte uygulanan Zeytin Entegre Mücadele Projesi kapsamında Bilecik İl Tarım Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personelince örnekleme ve kontrol yöntemleri kullanılarak Zeytin Bahçeleri gezildi.

Zeytin Bahçelerinin gezilmesi ve kontrol edilmesinin ardından Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “

Zeytin bahçelerinde pek çok zararlı, hastalık ve yararlı tür bulunmaktadır. Bu zararlı ve yararlıların yıl içindeki popülasyon değişimleri ile zararlı türlerin ekonomik zarar eşiklerine, hastalık için ise mücadeleye başlama zamanlarının belirlenebilmesi için 1-2 haftada bir ya da daha sık aralıklarla periyodik sayım ve kontrolleri yapılmaktadır.

Bu bağlamda; İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube personellerinden Ziraat Mühendisi Yasemin Çam ve Ziraat Mühendisi Selcen Erol, entegre mücadele üreticilerini ziyaret ederek bilgilendirme yaptı. Biyoteknik mücadele kapsamında asılan tuzakların kontrolü yapıldı. Tuzaklarda zeytin güvesi ergini ( kelebeği) tespit edildi. Zeytin güvesi (Prays Oleae) yılda 3 döl (yaprak, çiçek ve meyve) verir. Şu an arazi çalışmalarında çiçek dölünde olduğunu gözlemlendi. Zeytinin önemli bir zararlısı olan güve, bu dönemde çiçek somaklarına yumurta bırakır. Yumurta paketleri 15-20 gün sonra açılır. Çıkan larvaların beslenmesi sonucu zarar verir. Tuzaklarda çok sayıda ergin yakalandığı ve ayrıca pamuklu bit zararlısına da rastlanıldığı için zeytin üreticilerimizin aşağıdaki etken maddeleri kullanarak mücadele etmeleri bu yıl ürün kayıplarını önleyici etki yapacaktır. Çiftçilerimize önemle duyurulur” ifadelerine yer verildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam