ALKIŞLAR ERTUĞRULGAZİ ANADOLU LİSESİNE
Ali Osman Çelikal • 23 Kasım 2022 14:26:53 

BEL VE SIRT AĞRILARINA KARŞI YELEK GELİŞTİRDİLER


Bilecik Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi öğrencilerince tasarlanan proje Türkiye üçüncüsü oldu. 

Aynı zamanda TÜBİTAK dereceleri alan projeyle duruş pozisyonuna bağlı omurga rahatsızlıklarının önlenmesi amaçlanıyor.

11. sınıf öğrencileri Elif Irmak Kaya,  Ayşe Sena Çelik ve 10. sınıf öğrencisi Efe Ali Şirin Fizik Öğretmeni Onur Özdemir rehberliğinde duruş pozisyonuna bağlı omurga rahatsızlıklarının önlenmesi için elektronik bir yelek tasarladı.

Elektronik yeleği giyen kişi dik durduğunda herhangi bir uyarı vermiyor. Yanlış duruş pozisyonunda ise uyarı vermeye başlıyor.

Öğrenciler, tasarladıkları elektronik yelek ile TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında fizik alanında Türkiye 3.’sü olmaya hak kazandı.

Projenin anlatıldığı video Milli Eğitim Bakanlığı resmi twitter hesabından Türkiye’nin Genç Yıldızları etiketiyle paylaşılırken, “Öğrencilerimizi tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz.” ifadelerine yer verildi.

Fizik Öğretmeni Onur Özdemir, yaptığı açıklamada, “Mevcut durumda problemlere bir çözüm üretebilmesi ve o çözüm sonucunda da başarıyı elde etmeleri çocukların sosyal ve akademik anlamda gelişmelerine katkı sağlıyor.” dedi.

11. sınıf öğrencisi Ayşe Sena Çelik, “Pandemiyle beraber yanlış duruş pozisyonu artmıştır. Yanlış duruş pozisyonu ise bireyin kas iskelet sistemini bozan her türlü duruş pozisyonudur. Yanlış duruş pozisyonu sonucunda bel, sırt ağırlıklıları ve omurga rahatsızlıkları bireylerde gözlemlenebilir. Bunun sonucunda ise öğrencilerde ders çalışırken ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları motivasyon kaybına ve çalışma ortamında ise iş gücü kaybına neden olabilmektedir. Biz arkadaşlarımızla bu problemlere bir çözüm bulmaya çalıştık ve bir cihaz yapmaya karar verdik.” diye konuştu. 

10. sınıf öğrencisi Efe Ali Şirin, “Geliştirdiğimiz cihaz yanlış duruş uyarısı verebiliyor. Omurganın bükülme açısını ölçebiliyor. Mobil uygulama üzerinden belirli takibi sağlayabiliyor.” İfadelerini kaydetti.

11. sınıf öğrencisi Elif Irmak Kaya, “Geliştirdiğimiz yelek sayesinde TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında fizik alanında ilk olarak Bursa Bölge 1.’si ardından ise Türkiye 3.’sü olduk. Daha sonrasında ise uluslar arası ISEF Bilim ve Mühendislik yarışması için seçmelere katıldık.” açıklamasında bulundu. 

 

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
05324419563
05324419563
16 gün önce

Onur öğretmenimize ve öğrencilerine başarılarından dolayı tebrik eder tüm muhtarlarımız adına tebrik eder başarıları daim olsun