Tarım ve Orman Bakanlığı taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen; aralarında Bilecik’ten bir firmanın da bulunduğu toplam 69 firmaya ait 136 parti ürünü açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinden kamuoyuna açıklanan 2020 yılına ait 4. tağşiş listesinde; gazlı içecekten, bala, çaydan zeytinyağına, çikolatadan ete kadar birçok üründe tağşiş ortaya çıktı.

Bilecik’te Bir Firmanın 24 Ürününde Taklit Ve Tağsiş Tespit Edildi

Ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla yayımlanan listede, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Bitkisel Yağ sektöründe faaliyet gösteren Topçuoğlu Tarım Ürünleri Gıda Nakliyat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.  firmasının 24 kalem ürününün bakanlık tarafından sahte olduğu açıklandı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşişin affının olmayacağını vurgulayarak; “gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlığımızca büyük bir titizlikle yürütülmektedir” dedi.

TÜKETİCİLER “ALO 174 VEYA CİMER ÜZERİNDEN” ŞİKAYETTE BULUNABİLİR

Bakan Pakdemirli, “Bu bağlamda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürünü Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunduk. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.551 firmaya ait 3.492 parti ürün kamuoyuna, tüketicilerin bilgisine açıklanmış oldu” diye sözlerine ekledi.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde tüketicilere de büyük sorumluluk düştüğünün altını çizen Bakan Pakdemirli, “Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Yayımlanan listenin tamamına Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinden ulaşılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam