ADAYLAR ‘ÇANAKKALE DESTANI’NDA BULUŞTU

ADAYLAR ‘ÇANAKKALE DESTANI’NDA BULUŞTU

Gecede tek tek söz alan adaylar, Çanakkale’nin tarihimizdeki öneminden söz etti.

CHP Bilecik Belediye Başkan adayı Dr. Sungur Turan gecede yaptığı konuşmada, “Çanakkale Savaşı tabi ki ne söylense azdır. Bu memleket Çanakkale Savaşlarında aynı zamanda geleceğini, bazı konularda beynini yitirmiştir. Gerçekten Mustafa Hocamın dediği gibi tıp fakültelerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi taş kışla bölümü olsun, bir sürü lisemiz yıllarca mezuniyet verememiştir. İstanbul’un deniz ve karadan alınması düşüncesiyle itilaf devletlerinin bu davranışı karşılığında Türk tarihinin en şerefli sayfalarından biri de yaratılmıştır. Bu savaş aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın mayasıdır, bu savaş vatan sevgisi ve iman gücünün en üst seviyede olduğu bir destandır. Bize bunu hayatı pahasına armağan eden şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Bu destanın yazılmasını sağlayan farklı etnik milletlere ulus olma bilincini aşılayan emperyalist itilaf devletlerine ders veren Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırası önünde de saygıyla eğiliyoruz. Bize bu imkanı veren Gölpazarlılar Derneği Başkanı Mehmet Ergün arkadaşıma teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Gölpazarı ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Turan şunları aktardı:

“Ben 1988 yılında Bilecik’e geldiğim yıllarda gerçekten Gölpazarı’nın insanlarının her zaman sıcaklığını hissetmişizdir. Gölpazarı Belediyesi’nin eskiden bir mantarı vardı hep mantarını yemişizdir, Çımışkı bahçelerinde kirazlarını yemişizdir. Su deposunda belediyedeki arkadaşlarla veya oranın ileri gelen arkadaşlarıyla birlikte ortak sıcak günlerimiz olmuştur. Açık hava düğünleri olmuştur sazlı sözlü. Gerçekten bu memleketin her şeyi paylaşmasını bilen bir Gölpazarılı yapısı vardır. Kurşunlu’nun köyü, papazın pınarı bunların hepsi Gölpazarı’nın güzellikleridir. Bana bu güzel duyguları yaşatan Gölpazarılı bu güzel insanlara sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

MHP Bilecik Belediye Başkan adayı Hüseyin Şensoy, “Türk’ün tarihinde Mart ayı milli uyanış ve şahlanışın simgesi olan Çanakkale Destanının kayıtlara geçtiği bir aydır. Anadolu’nun ebedi vatan yapıldığı, 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra tarihi seyir içerisinde milletimize karşı sayısız saldırılar yapıldığı, içeriden ve dışarıdan organizeli büyük Türk milletini tarih sahnesinden silmek için birçok oyunların oynandığı bilinen bir gerçektir. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz şairin ifadesiyle en kesif orduların kan, barut ve mermi kustuğu Çanakkale mücadelesidir. Çanakkale tarihi şan ve şerefle dolu milletimizin emsalsiz direnişi kayıtlara düşen azim ve mücadelesi vatanını namusunu tarumar etmek isteyenlere karşı verdikleri dersin ve emperyalizmin mihraklarının kanlı planlarını tersine çeviren karşı koyuşun adıdır. Çanakkale, inancın, azmin vatan ve millet sevdalıların milli topyekün bir duruş sergileyerek göğsünü toplara, güllelere ve en modern silahlara siper etmesidir. Çanakkale’de taviz yoktur, aldanma yoktur, azim ve kararlılık vardır. İstanbul’dan Anadolu’ya uzanan heveslerinin ve tarihin geçmişte şahit olduğu insanlık dışı kanlı planlarına karşı cennet bahçesine girercesine şehitliği kollayan kahraman Türk askerinin zaferi vardır. Çanakkale’de semadan yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden ve yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçik vardır. Çanakkale’de Türk’ün ateşle imtihanı vardır. Çanakkale kahraman bombacı Mehmet Çavuşun, kopmak üzere olan kolunu bir kenara fırlatıp tekrar cepheye koşan Edincikli Mehmet’in, 276 kiloluk mermiyi adeta vatan coğrafyasını sırtlarcasına kucaklayıp top namlusuna yerleştiren koca Seyit Onbaşı’nın, Nusret Mayın gemisiyle devleşen Tophaneli Yüzbaşı Hakkı’nın, askerlerine ölmeyi emreden Mustafa Kemal’in ve ateş kusan cepheden asla dönmeyi aklından geçirmeyen nice kınalı kuzunun manevi hatırası ve mirası vardır. 15 yaşında cepheye katılan Galatasaray Lisesi öğrencileri vardır.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin ve devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bir gül bahçesine gidercesine kara toprağın bağrına can atan kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle, şükranla yad ediyorum. Kendisine geçmiş olsun diyemeyeceğim vatan nöbeti tutan Veli Paşamızı da saygıyla buradan selamlıyorum.”

Saadet Partisi Bilecik Belediye Başkan adayı Mehmet Turgut da, konuşmasına katılımcılarla beraber şehitlerimiz için bir Fatiha okuyarak başladı. Turgut okunan duanın ardından şöyle konuştu:

“Kendilerini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Çanakkale Zaferimizi ve aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi andığımız bu geceyi tertip eden Gölpazarılılar Derneği yönetimine ve başkanına çok teşekkür ediyorum. Aranızda olmaktan onur duyuyorum. Çanakkale zaferi, tarihe altın harflerle yazılan maddeye karşı mananın batıla karşı hakkın haçlı ordularına karşı ümmetin zaferidir. Bir milletin asıl gücü tankı topu tüfeği değil, imanı, inançlı gençleridir sözünün bir örneğidir. Şanlı ecdadımıza karşı en önemli vazifemiz bu şuurda gençler yetiştirmektir. Çanakkale zaferi sadece yüksek bir iman ve inancın zaferi değil aynı zamanda büyük bir birlik ve beraberliğin zaferidir. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arnavutuyla birlikte tek vücut halinde kazanılmış bu zaferi de millet olarak tekrardan aynı birliğe tek vücut olmaya ihtiyacımız olduğu şu günlerde birliğimizin ve beraberliğimizin yara aldığı şu günlerde kısa bir duayla konuşmamı tamamlamak istiyorum. Rabbim eğer ben yanlıştaysam kalbime doğruyu düşür, eğer kardeşlerim yanlıştaysa onların gönlüne doğruyu düşür. Ne olur ama ne olur bizi birbirimize düşürme. Hepinize saygı ve sevgiyle tekrardan selamlıyorum.”

MHP Gölpazarı Belediye Başkan Adayı Sinan Özkeskin ise, “Bu akşam Mustafa Hocamın söylediklerinin üzerine söyleme şansımız yok. Her şeyi o kadar güzel anlattı ki boğazımıza düğümlendi. Yani bizim ninelerimizden duyduğumuz bazı hikayeler var. Gerçekten bu hikayeler burada bu akşam yaşandı. Bize bu akşamı yaşattığınız için size bir hemşehriniz olarak sonsuz teşekkürlerimi arz ederim. Bu akşamı hazırlayan kıymetli kardeşim Mehmet Ergün Gölpazarılılar Derneği Başkanı, benim de üyesi olduğum derneğin başkanı. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Gecede son konuşmayı CHP Gölpazarı Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Vedat Kazıcı yaptı. Kazıcı, tüm adaylara seçim sürecinde başarılar diledi. Kazıcı şunları aktardı:

“Sinan kardeşimin de dediği gibi Mustafa Hocamız konuştuktan sonra artık bu konuda üzerine söz söylemek çok da anlamlı olmaz. Ben sadece küçücük bir öz eleştiri yapmamız gerektiğine inanıyorum. Peki bu insanlar bize bu güzel vatanı emanet etti. Evet canlarını verdiler. Ölüme koşmanın ne demek olduğunu anlamamız asla mümkün değil. Sanırım aramızda bulunan gaziler bunu yakından biliyorlar. Ben bu duyguyu ancak aynı şartları yaşadığımızda ve bize bırakılan bu cennet vatanı korumak için hayatımızı feda etmek zorunda olduğumuzu anlayabileceğimizi düşünüyorum. Bugün güzel, süslü sözler söyleyebiliriz. Çok anlamlı etkinlikler düzenleyebiliriz. Ama bence biz hala üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmedik. O gün Hamiltonların, Oceanların, Quenn Elizabethlerin aşamadığı boğazı bugün aynı ülkelerin sermayeleri aştı, geldi ve ülkemize ortak oldu hatta ortak oldu sonra da komple sahip oldu. Şimdi hepimiz tekrar düşünmeliyiz. Eğer o şehitlere ve gazilere o 250 bin atamıza layık olacaksak kavga etmeyi, birbirimizle didişmeyi bırakıp biran önce Yunanistan’ın şirketlerine, Fransa’nın şirketlerine, İngiltere’nin şirketlerine çok çalışıp gidip ortak olmalıyız. Biz oraları fethetmeliyiz.

Ben bu yerel seçim öncesinde şunu sizinle paylaşmak istiyorum. Bu ne son seçim ne de ilk seçim. Bundan sonra da ülkemizde çok fazla seçim yaşayacağız. Ben biliyorum ve istiyorum ki bu yerel seçimler bu güzel vatanın her bir köşesinde insanlarımızın hoşgörüyle sevgiyle saygıyla birliktelikle bir tek Türk vatandaşının burnunun kanamadan güzelce bir demokrasi şöleni halinde yaşandığı ve yine bu yerel seçimler ülkemizdeki son dönemde yaşadığımız gerginliklerin aşıldığı ve bizden sonraki nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmak için atılacak çok önemli bir adım olsun. Bu yerel seçimler öncelikle ilçemizden Gölpazarı’ndan başlayarak ilimiz Bilecik ve tüm Türkiye için hayırlı olsun demek istiyorum. Bütün aday arkadaşlarıma yürekten başarılar diliyorum.

Sevgili hemşehrim Mehmet Bey’e, yönetim kurulu üyelerine bu dernekte kurulduğu günden bugüne kadar emek vermiş hizmet etmiş bütün arkadaşlarıma da Gölpazarı belediye başkanı olarak bizleri Bilecik’te layıkıyla temsil ettikleri için, bizleri her zaman onurlandırdıkları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizler ilçemin en güzel reklamısınız. Sizler iyi ki varsınız, bizlerde görevde bulunan tüm arkadaşlarımız bu derneğe gücümüz yettiği kadar elimizden geldiği kadar destek olmaya devam edeceğiz. Ben bu güzel organizasyonu hazırlayan arkadaşlarıma tekrar tek tek teşekkür ediyorum. Katılan bütün katılımcılara onur konuklarımıza protokol üyelerine başkan adaylarına basın mensuplarına tekrar teşekkür ediyorum.

Umarım bu ecdada layık oluruz, umarım bizim için ömrünün en güzel çağında bu toprağa düşmüş atalarımıza layık oluruz. Umarım Mustafa kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına layık oluruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç