ALO 174 HATTI NEDİR?

ALO 174 HATTI NEDİR?

Tepe, Alo 174 Hattı’yla ilgili ‘nedir, nasıl kuruldu, nasıl işliyor?’ gibi soruları cevapladığı sunumda şunları aktardı:

“174 Alo Gıda Hattı kurulalı tam 5 yıl oldu. 5 yıldır tüm halkın gıdayla ilgili şikayetlerini, ihbarlarını en kısa sürede değerlendirmeye çalışıyoruz. Şikayet merkezi tamamen Tarım Bakanlığı’ndan farklı bir birim. Tarım Bakanlığı’yla bağlantısı yok. İstanbul’da genel merkezi bulunuyor.

 

‘24 saat hizmet veriliyor’

 

24 saat boyunca gelen ihbar ve şikayetleri cevaplandırıyor. Eğer gelen şikayet zehirlenme ise direk İl Müdürlüğü’ndeki yetkili kişiyle bağlantıya geçerek söz konusu zehirlenmenin nereden kaynaklandığının tespit edilmesi amacıyla o işyerine gidip denetim yapılıyor. Söz konusu işletmeden numune alınıyor ve analize gönderiliyor. Bu neticede bile numune alınıp alınmadığına dair size bilgi veriliyor. Eğer sıkıntı işletmeden kaynaklıysa işletmeye idari yaptırım uygulanıyor. Eğer sorun ürünle, içinde bulunduğunuz ilin sınırları içerisinde üretilen ürünle ilgiliyse bağlı bulunan İl Müdürlüğü’ne bildirimde bulunuyor.

 

‘Başvurudan 15 gün sonra dönüş yapılmak zorunda’

 

Alo 174 hattına başvuruda bulunduğunuz günden 15 gün sonra size geri dönüş yapılmak zorunda. 15 gün cevap verme süresi var. Asla kimlik bilgileriniz, kimin, aradığı kim tarafından bildirimin yapıldığı bize bildirilmiyor. Biz sadece şikayet yapılan işletmenin adını görebiliyoruz. Şikayet konusu ürünü görebiliyoruz.”ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam