ANİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNE DİKKAT!
admin • 23 Ağustos 2011 12:04:39 
ANİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNE DİKKAT!

 

Ani elektrik kesilmelerinin veya akım değişmelerinin elektronik cihazlar üzerindeki etkisi üzerine gazetemize açıklamada bulunan Fatih Bilgisayar Sahibi Fatih Ceylan ve Küçükler Elektronik Sahibi Mehmet Küçük, elektrik kesilmelerinden en çok etkilenen ürünlerin bilgisayar ve risıvır olduğunu aktardı.
Ceylan, konuya dair “Elektriğin ani gidip gelmesine en hassas olan bilgisayar parçası Ethernet kartı. Bu durum karşısında USB girişleri de yanabilir. Genelde karşılaştığımız sıkıntı bilgisayarların güç girişlerinin yanması. Yaşanılan bu problemler garanti kapsamı dışında kaldığından ötürü müşterileriz bu konuda mağdur oluyorlar.
Bu elektrik sorunlarının önüne geçilebilmesi için kişinin kendi kendine alabileceği tedbirler arasında ilk sırada kesintisiz güç kaynağı (UPS) kullanılması geliyor. Bu cihazlar elektrik voltajını ayarlayarak olası problemlerin önüne geçebiliyor” derken, Küçük ise “Evdeki elektrik eşyalar için güç kaynağı cihazları mevcut. Elektrik kesintilerinden oluşan problemler bazen garanti kapsamı dışında kalabiliyor. Bunu cihazlarda oluşan hasarın dozu belirliyor. Kişisel tedbir almak için çoklu prizlerin akım korumalı olanları tercih edilmesi ve kesinlikle milyonculardan ucuz priz alınarak kullanılmaması gerekiyor.
Yanan elektronik eşyaların çoğu kalitesiz priz kullanımından kaynaklanıyor. Bu durum evde yangın çıkmasına kadar ulaşabiliyor” diyor.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x