• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Artık Aç ve Susuz Kalmayacaklar

Artık Aç ve Susuz Kalmayacaklar

Bilecik Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bilecik Şube Müdürlüğü ve Bilecik Hayvan Sevenler Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen projenin tanıtımı yapıldı. Bilecik Ertuğrulgazi Mahallesi Muhtar Konağı yanında yer alan beslenme noktasında gerçekleşen tanıtım töreninde konuşan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, gerçekleşen projenin maddi anlamda küçük ama manevi anlamda büyük bir iş olduğunu ifade etti.

Bilecik Hayvan Sevenler Derneği Başkanı Sühendan Senger çalışmadan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi ve

“Bu projenin hayata geçmesi bana göre çok güzel. İnsanlarımızın da bu konuya daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Hayvanlara bakmak bütün insanların görevidir. Çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Programa katılan Orman Bölge ve Su İşleri 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör de, “Burada bu işi yaparken hayvanlarımızı koruyacağız hayvanlarımızla birlikte yaşamayı öğreneceğiz.

Bizim bir sloganımız var “Susuyorum ama konuşamıyorum” diye. Konuşamasalar da onları duyan bir belediye başkanımız oldu. Ben o anlamda gerçekten başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bunun daha da gelişmesini daha da ileriye gitmesini devamının sağlanmasını istiyorum. Sivil toplum örgütümüzün de bize bu manada destek olmasını ve hep birlikte çalışmaya her zaman açık olduğumuzu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Bilecik Belediye Başkanı Yağcı ise, “Ramazanın son günlerinde ve bayrama çok az kala böyle hayırlı bir işi gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Gerçekten maddi anlamda yapılışı küçük bir iş anlamı çok büyük olan bir iş. Bilecik Belediye Başkanlığı olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren altını çizerek söylüyorum elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek öncelikle insanımıza hizmet etmek çabası gayreti içinde olduk. Ama ilk günden itibaren de hayvanlarımızı itlaf yerine kısırlaştırarak ve benzeri işlemleri yaparak bu noktada onları popülasyonunu dengeleme noktasında bir çaba gayret içerisinde olduk ve hayvan barınağımızı oluşturduk. Buna ilişkin olarak olmayan Veteriner Müdürlüğümüzü teşkil ettik. Veteriner Müdürlüğü içerisinde birçok işleri artık kendimiz yapıyor konuma geldik ve arkadaşlardan aldığım bilgiye göre yılda çok fazla değil 370 civarında hayvan kısırlaştırmasını gerçekleştiriyoruz. Ve yapmış olduğumuz organizasyonlar, web siteleriyle de yıl içerisinde 50-60 civarında da hayvanı sahiplendiriyoruz. Barınağımızda sadece köpeklere yönelik bir hizmet alanı yok. Kümes hayvanlarına yönelik olarak da kedilere yönelik olarak da hizmet alanlarımız var. Kuşlar noktasında özel kafes çalışmalarımız gideriliyor. Tabi ki biz yönetici olarak her şeyi dengede yapma konumunda durumundayız.

Aslında hayvanlarda bir sorun yok. İnsanlarımıza onlarla birlikte yaşamaya eğitimini vermemiz lazım. Çünkü bize gelen tepkiler yanlış değerlendirmeden kaynaklanan, panikten kaynaklanan tepkiler oluyor. O noktada belki ileriki süreç içerisinde daha geniş kapsamlı toplantılar düzenleyerek birlikte bir yaşamın şartlarını daha iyi oluşturmanın çabası gayreti içerisinde olmamız lazım. Bu gerçekten küçük bir iş gibi gözüküyor ama baktığımızda anlamı büyük. Bir taraftan köpekler diğer taraftan kedilerimiz diğer taraftan kuşlar beslenme noktası olarak buraları gelip kullanabilecekler. Buraların bakımı, denetimi de Veterinerlik Müdürlüğümüz tarafından ekiplerimiz tarafından yapılacak.

Bilecik’te kıt kaynaklarla gerçekten güzel şeyleri yapıyoruz. Belediye Başkanı olarak sadece bize ait bir şey değil. Çalışma arkadaşlarımız bu noktada son derece gayretli. Ben bu anlamda Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve ekiplerinin hepsini tebrik ediyorum. Böyle organizasyonları güzel şekilde düzenliyorlar. İnşallah bunların kapasitesini daha çok arttıracağız.” dedi.

Bilecik il merkezinde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde, Pelitözü Gölpark’ta, TOKİ’de, Kent Orman’da, Hürriyet Mahallesi’nde, Bahçelievler Mahallesi’nde, Adliye önünde ve Ertuğrulgazi Mahallesi’nde beslenme noktaları bulunduğu öğrenildi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam