Artık Yanlışlar Doğruları Götürmeyecek

Artık Yanlışlar Doğruları Götürmeyecek

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı’nda konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şişman, yeni sınav sisteminde yanlışların doğruları götürmesi diye bir durumun olmadığını söyledi. Şişman şunları aktardı:

“SBS kavramı ortaöğretime geçişte kaldırılmıştı. Bunun yerini ‘Temel eğitimden ortaöğretime geçiş’ adı altında yapılacak ortak sınav kavramı almıştı. Burada bu sene sadece 8’inci sınıf öğrencilerimize yönelik temel 6 dersten ‘Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi’ gibi temel derslerden 1 günde 3 dersten 1 sınava girecek. Sınavlar hafta içi yapılacak. O gün okullar tatil edilecek. Noksan kalan eğitimde eğitim-öğretimin sonuna eklenecek. Çocuklarımızın örnek olarak 16 Eylül’de başladı 27 Kasım’da başladı. 27 Kasım’da bir 3 dersten sınav yapılacak. Okulda öğretmeni hangi konulardan sınav yapıyorsa o konulardan sorumlu olacak. İkinci dönemde büyük ihtimalle Nisan’da yapılacak.

Aynı zamanda burada SBS’den farklı olarak, çocuklarımız sınava girememiş ise telafi sınavına girecekler. Bu da mutlaka bir belgeye bağlı olarak olacak. Yalnız telafi sınavına girdiklerinde bu hafta içinde olmayacak, hafta sonunda olacak. Asıl sınav yapıldıktan sonra yaklaşık 10-15 gün arasında telafi sınavları yapılacak. Burada çocuklarımızın kendi okullarında kendi sınıflarında elbette 20’şer kişilik sınıflarda sınava girecekler. Öğretmenleri de çapraz olarak farklı okullardan görevlendirme yapılacak. Bununla ilgili olarak biz ilimizde her öğrenciyi kendi okulunda girecek diye bir tespit yaptık. Bakanlığa rapor sunduk. 44 okul olarak sunmuştuk. 20’nin altında olan okullarda sınav yapılmayacağı dolayısıyla bu 37’ye düşecek bizim ilimizde. O okulların öğrencileri en yakın okullarda taşımak suretiyle sınava almış olacağız. 160 salon ve 2 bin 759 öğrencinin gireceği 262 öğretmenin de görevlendirileceği şeklinde bir açıklamamız var. Bu zaman içerisinde okulların sınav sorumlularıyla bu rakam daha da yukarıya çıkacağı ortada.

Öğrencilerimiz sınavlara girdiklerinde, daha önceki yanlış doğruyu götürme kavramı burada yok. Yanlış doğruyu götürmeyecek. Burada aldıkları sınavın değerlendirilmesinde %70’i ve 6-7-8’lerdeki sınıf geçme notlarında %30 olmak suretiyle bir taban puanı oluşturulacak ve ona göre sınavla öğrenci alan okullarımıza yerleştirilmesi devam edecek.” ZEYNEP KILBAHRİ

6 ta�Aem0}a��rdımcımız görevine başlatılmıştır. Bakanlığımızın bu sene 238 tane öğretmen vermesiyle geçen seneki görevlendirdiğimiz yaklaşık 212 tane ücretli öğretmen sayımızın bu sene daha az olacağını tahmin ediyoruz.

 

Açıköğretim şu anda açık ilköğretim okulu, açıköğretim lisesi, açık mesleki eğitim olarak bunların kayıtları Halk Eğitim Müdürlüğümüz tarafından ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından devam ettirilmelidir. Toplamda 2523 öğrencimiz görülmektedir. Burslu öğrenci sayımız toplamda 866. Bunlar 3 ayda bir 398 TL burs almaktadırlar. Genel olarak 14 tane pansiyonumuz görülmekte. Pansiyonlarımızda kız kontenjanımız dolu durumdadır, erkek kontenjanımızda birazcık daha açığımız bulunmakta. Bu öğrencilerimiz mahalli sınav 67 tane boşluğumuz vardı. Mahalli sınav bile yapılmadan erkek öğrencilerimizle ilgili müracaat edenlerin tamamı yatılıya alındı. Taşımalı eğitimle ilgili henüz daha 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ortaöğretim taşıması devam etmekte. Geçen seneki taşımayla bu rakamlar 3 bin 170 öğrencimiz çeşitli eğitim-öğretim kurumlarına taşınmakta, eğitim öğretimlerini sürdürmektedir. Özellikle sevindirici olan iki husus var. Çocuklarımızın taşınmasıyla ilgili herhangi bir trafik kazası ve yemekleriyle ilgili herhangi bir zehirlenme olmaması da bizi de ayrıca mutlu etmiştir. Özellikle emeği geçen tarım müdürlüğümüze, sağlık müdürlüğümüze ve diğer arkadaşlarımıza şükranlarımı arz ediyorum.

Fatih Projesi kapsamında ilimizde 20 okulumuzda akıllı tahtalar yerleştirildi ve 3 okulumuzun internet bağlantısı ve tablet dağıtımı yapıldı. 17 okulumuzun altyapı çalışmaları devam ettirilmekte bugünlerde onlarda sonuçlandırılma aşamasındadır. Diğer okul ve kurullarımızla ilgili bakanlığımızdan henüz bir talimat gelmemiştir.

İnşaat emlakla ilgili 15 tane yatırımımız devam ediyor. Yatırımlarımızda arsalarımızdaki bazı sorunlardan dolayı bazı gecikmeler var. Diğer okullarımızın onarımlarıyla ilgili iş ve işlemler büyük oranda tamamlanmıştır. Tamamlanmayan birkaç tanesinin de eğitim öğretimi engelleyeceği bir durumu yoktur. 64 tane okulumuzda da onarım yapıldı.

Son 10 yılda 2012 yılında derslik sayımız bin 404 iken bin 680’e çıkmıştır, 285 derslik artışı söz konusu olmuştur. Yatırım ihtiyacımız ilimizde çok büyük sorun olmamakla birlikte sadece Merkez’de spor salonu ve  Bozüyük ilçemizde de 4 Eylül Mahallesi’nde bir ilköğretim okulu ilkokul ya da ortaokul yapılmasına ihtiyaç olacaktır. Bütçeyle ilgili herhangi bir ödenek sorunumuz söz konusu değildir.

Avrupa Birliği projeleriyle ilgili de gerekli çalışmalar devam ettirilmekte. Bu noktada da herhangi bir yerel projelerimizde özelikle vakıflarımız vasıtasıyla sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız vasıtasıyla Anaokulu Şart Projesi kapsamında maddi imkansızlıklar içerisinde olan çocuklarımıza da buralarda destek verilmiştir. Bundan dolayı şükranlarımı sunuyorum.

‘Tutarlı Davranalım’, ‘Bir Fırsat Ver’, ‘Eğitim Odaları Oluşturulması’, ‘Farkında Mısınız?’ gibi çeşitli projeler takip edilmekte. POMEM Projesi özellikle dershaneye gidemeyen çocuklarımızın eğitim ve öğretimlerine katkıda bulunmuştur. Buradan POMEM müdürümüze ve ekibine de teşekkür ediyorum.

BEBKA’yla ilgili ‘Ben Değerliyim’, ‘Kalite Kalkındırır’ projeleri kabul edilmiş. Bunlarla ilgili destekler alınmıştır. Değerler Eğitimiyle ilgili ilimizde bu çalışma devam ettirilmektedir. Bakanlığımız da bu konuyla ilgili özelikle üzerinde durmaktadır. Paylaşımın, adaletin, sosyal dayanışmanın, insani değerlerin özelikle eğitim, eğitim, eğitim dediğimiz konuların öğrencilerimizi iyi insan, iyi vatandaş olarak yetiştirilmeleri konusunda çabalarımız devam ettirilmektedir.”

 

 

“En büyük arzumuz eğitimin güvenli bir şekilde yapılması”

 

Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman’ın sunumunun ardından İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, okullarda güvenlik önlemleri ve uygulanan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Müdür Özüdoğru, “2013-2014 eğitim ve öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu eğitim ve öğretim yılında daha önce olduğu gibi güvenlik tedbirlerinin alınması bizim en büyük arzumuz. Eğitimin güvenli bir şekilde yapılması da. Neticede şehrimizin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürmesi için de en önemli şartlardan birisi.

İl genelinde özellikle şehir merkezinde toplam 22 okulumuzda 22 tane şube müdürlüğümüzün okullarda görevli 66 personeliyle bizzat okulların bölgesinde başladığımız okulların sabah açılmasından kapanmasına kadar gerekli tedbirlerimizi aldık. Bu tedbirler sabah servis saatlerinden başlayıp okul çevresindeki umuma açık yerlere kadar kafeterya, internet kafe gibi yerlerde ekiplerimiz denetlemelerini yapacaklar. Okul çevresinde bulunan şüpheli şahıslar, okulla ilgili olmayan şahıslar, kimliği belirsiz kimselerin uzaklaştırılması, öğle arasında, teneffüslerde buralarda bulunmaması konusunda ekiplerimiz tarafından uyarılacaklar. Bunları yakinen takip edecekler.

Bunun haricinde servis saatlerini giriş ve çıkış saatlerinde özellikle merkezdeki okullarımızın bazılarında Atatürk İlköğretim Okulu, Kozabirlik gibi okullarda trafik yoğunluğu oluşmaktadır. Buralarda da gerekli tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz.  Bize gelen taleplerin çoğu okulun eğitim-öğretim dışında mesai saati dışında daha fazla kontrol edilmesi, içeri giren çıkan şahıslardan özellikle geceleri, hafta sonları artan şahıslardan bahsedildi. Bunların önlenmesi şeklinde taleplerin geldiğini gördük. Öğrencilerin giriş çıkış saatlerinin yoğunluk oluşturması nedeniyle bazı servis araçlarının çokluğu nedeniyle gerekli denetimlerin alınmasını isteyen okullarımız oldu. Bunlara binaen aralıklı olarak bizim talebimizde güvenliğin öncelik olarak belirlenmesi. Okul idarecilerimizin maddi imkanlarını, ekonomik durumlarını biliyoruz ancak güvenliğin öncelikler arasında alınarak okul çevresindeki duvarların veya tellerin daha nizami bir şekilde okulu koruyacak şekilde olmasını talep edeceğiz.

 

‘Tedbirlerimiz devam ediyor’

 

Bize gelen raporlarda güvenlikle ilgili önemli sorunlarımız bulunmamakta. Öğle arasında okulla ilgisi olmayan şahısların bulunduğu yönde bazı okullardan bilgiler geldi. Bunları da yakından takip etmekteyiz. Dışarıdan taşımalı olarak gelen okullarımızda öğle arasında 1 saat boşluk olduğu bu boşlukta çocukların sağa sola gittikleri şeklinde bilgiler var. Biz sabah okulların açılmasından itibaren akşam öğrencilerin ayrılışına kadar her ne kadar okulların önünde tedbirlerimiz olsa da şehir genelinde de bu tür tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. Bunların yakinen takipçisi olacağız. Bu çerçevede gelen önerileri biz de değerlendirdik. Daha çok okulun çevre duvarları ve kontrol edilmesi, aydınlatmaların sağlanmasını da ilgili kurumlara bildiriyoruz. Bunları yakinen takip ediyoruz. Bizlerden okul müdürlerimizin talepleri olursa veya bizim görmediğimiz sizlerin gördüğü eksikliklerimiz olursa bunları en iyi şekilde yapacağımızı düşünüyorum. Tedbirlerimiz devam ediyor.” dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Alparslan Dankaz ise okullarda çocukların sağlığı konusunda kantinlere yönelik gerçekleşen uygulamalardan bahsetti. Dankaz, “Zira öğrencilerin okullarda tüketmiş olduğu kantinlerdeki gıdaların en hijyenik bir şekilde ve onları rahatsız etmeyecek şekilde olması için bir koordinasyon olması gerektiği bakanlık tarafından çıkarılmıştı. Biz de inşallah bunu uygulamaya koyduk. Gerek unlu mamuller olsun gerek içeceklerin denetiminin kontrolü yapılacak. Çocuklar yeme alışkanlıklarına ilkokul çağlarında başlıyor. Bizler ilkokuldayken zil çaldığında hemen kantine koşardık.” diye konuştu ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam