ASKF Başkanı Nusret Tosun’dan önemli açıklamalar!..

ASKF Başkanı Nusret Tosun’dan önemli açıklamalar!..

Bilecikspor’un şuan ki durumundan, Ertuğrulspor’un durumuna, amatör spor kulüplerin sıkıntılarından gençler ligine kadar, yerel yöneticilerden sanayicilere kadar, esnafımızdan Bilecik halkına kadar amatör spor kulüplerinin tüm sıkıntılarını ve çözüm önerilerini anlattı. İşte Nusret Tosun’un açıklamaları:

 

Tanımayanlar için Nusret Tosun kimdir?

 

1963 Bilecik doğumluyum, ilköğretim okulunu merkeze bağlı Bayırköy beldesinde okuyup daha sonra Ertuğrul Gazi Lisesi’nde lise bölümünü tamamlayıp lise mezunu olarak öğrencilik hayatımızı bitirdim. Daha sonra uzun yıllar Bilecikspor’da futbol oynadım. Bilecikspor 3. ligdeyken yönetim kurulunda bulundum. Şu anda da Amatör Spor Kulüpler Başkanıyım. Evli 2 çocuk babasıyım.

 

ASKF nedir, ne iş yapar, açılımı nedir?

 

ASKF açılımı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonudur. ASKF bulunduğu ilde, bölgede amatör spor kulüplerini canlandırır. Orada ki müsabakalara takımların lisans evraklarını hazırlar, müsabakaların oynanmasına katkıda bulunur. Hakem kurulu, disiplin kurulu, ilk tertip komitesi, ASFK bünyesindedir, beraber çalışırlar. Buradaki ASKF ’nin amacı gençlerimizi sahalara çekmek. Tabi bunu sadece futbol ile değerlendirmemek de lazım. Salon sporları da var, basketbol, voleybol gibi. Yani burada amaç gençlerimize spor yaptırmaktır. Tek amacımız budur.

 

Size bağlı kaç kulüp var?

 

Bilecik Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu başkanlığına bağlı şu anda 27 tane kulübümüz var. Bunların 14’ü şuan da 1. amatörde, 13 kulüp de 2. amatör de mücadele ediyor. 33 kulüp daha önce bize bağlıydı. Şartlardan dolayı kulüpler kapandı ve şu anda 27 kulübümüz bize üye. Faal olarak da spor yapıyorlar, yaptırıyorlar.

 

Amatör spor kulüplerinin sıkıntıları, sorunları nelerdir?

 

Amatör spor kulüplerinin çoğu şu anda futbol ile faaliyette bulunuyor. Birkaç kulübümüz var salon sporları ile faaliyet gösteren. Zor durumdalar. Kulüpler gerçekten maddi anlamda çok sıkıntılar çekiyorlar. Devletimizin özellikle amatör spora çok önem vermesi gerekiyor. Zaman zaman yasalar çıkıyor. Mesela şu an çıkan yasada belediyelerin daha önceden nakdi yardım yapma yetkileri yoktu. Son çıkan yasada yasal olarak belediyelerin amatör kulüplere maddi anlamda veya manevi anlamda destek vermeleri yasallaştı. Onun dışında yine kulüplerimiz özellikle belediyeleri olan beldelerde belediye başkanları kulüplere sahip çıkıyor. Tabi biz istiyoruz daha da sahiplensinler, daha çok spora önem versinler. İnşallah önümüzdeki günlerde bunlar gerçekleşecek. Şimdi son yıllarda Bilecik’te sentetik sahası yapıldı, Bozüyük ilçesinde oynatıyoruz maçlarımızı orada da sentetik saha yapıldı. Şu anda da Söğüt’te yapıldı ve bitti hatta önümüzdeki maçları da orada oynatabiliriz.

 

“Devletin spora sahip çıkması, sporu desteklemesi lazım”

 

Devletin spora sahip çıkması, sporu desteklemesi lazım. Biz kulüp başkanları ile görüşüyoruz, zaman zaman toplantı yapıyoruz. Çok büyük maddi anlamda sıkıntılar var. Evet Özel İdare bütçesinden bütçe ayırttırıyoruz, malzeme yardımı yaptırıyoruz ama yeterli kalmıyor. 27 kulübümüz var dediğim gibi. En son 30 bin TL ayrılmıştı. Kulüp başına yaklaşık bin TL düşüyor o da malzeme yardımına yetiyor. Bu sene 2014’te Genel Sekreterimiz Halis Bey’le de görüştük, 40 bin TL, geçen yıldan da 14 bin TL’miz var toplam 54 bin TL’miz var Özel İdare bütçesinden. Bunlar Gençlik Spor Müdürlüğü’ne aktarılıyor ihale ile malzeme yardımı yapıp kulüplere veriyoruz.

Sponsorlar bulmak lazım. Devletin dışında sporu halkın da, iş adamının da sahiplenmesi lazım. Reklam versinler kulüplerimizi ayakta tutalım.

Yine hiçbir sosyal güvencesi olmayan sporcularımıza bir yasa çıktı. Gençlik Spor İl Müdürlüklerinden vizite kâğıdı alıp istediği devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olabiliyorlar. Tabi yavaş yavaş devletimiz bu konularda desteklemeye çalışıyor. Bu hafta Osmaneli de Osmanelispor – Vezirhanspor maçımız çamurdan iptal oldu. Ertuğrulspor Spor Güvenlik Kurulları toplantısında konuşuldu. Emniyetten gelen arkadaşlarımız orada tel örgünün yırtık, kopuk olduğunu, güvenlik önleminin alınmasının zor olduğunu, bunun giderilmesi gerektiğini, giderilmediği takdirde maç verilmeyeceğini söylediler. Ertuğrulspor sözde kendi sahasında maç oynuyor, Bilecik’e geliyor her hafta 75 – 100 TL minibüs parası veriyor, araç tutuyor. Biz bu problemleri çözmeliyiz.

 

“Sağlıkla ilgili problemlerimiz var”

 

 Sağlıkla ilgili problemlerimiz var. Sağlık Bakanlığı İl valiliklerine, ‘Amatör müsabakalarına sağlık memuru göndeririz ama ambulansla aletli göndeririz’ diye iletmişler. Bunun da 145 TL ücreti var saatlik. Yani bunu maçlara da çarptığımda büyük bir rakam çıkar. Bunu ne kulüplerimiz ne de biz karşılayabiliriz. Bununla ilgili ben ‘Siz nasıl çözüyorsunuz?’ diye komşu il başkanlarımızla da görüştüm. ‘Biz Güvenlik Spor İl toplantısında vali yardımcımıza söylüyoruz o bize yardımcı oluyor.’ dediler. Bende İl Futbol Temsilcimiz Engin Bey’i, Gençlik Spor’dan İsmail Bey’i aldım. Bizim İl Spor Güvenlik Kurulu Başkanımız Vali Yardımcımız Metin Çınar. Metin Bey’e gittik yazıyla beraber. Bize geçen hafta itibari ile amatör futbol müsabakalarına sağlık memuru verilmiyor dedik. Okudu yazıyı, sağlık müdürünü aradı. Hatta bir münakaşa oldu telefonda. Sonuç itibari ile sağlık memuru vermiyorlar maçlara. Biz de çözüm olarak, kulüplerimize yazı yazarak her kulüpten birkaç arkadaşımızın bildirilmesini, o arkadaşlarımızın Gençlik Spor İl Müdürlüğü vasıtasıyla Sağlık İl Müdürlüğü tarafından 1 haftalık ilk yardım dersine, seminerine tutulup ilk yardım sertifikası verilmesine, bu sertifika ile de arkadaşlarımızın maçlara çıkmasını ilettik.

 

Bilecikspor’un durumu hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

 

"Bilecikspor’un hali içler acısı"

Birkaç arkadaşımız sahiplenmeye çalışıyor. Onların da güçleri ne kadar yeter tartışılır. Bilecikspor’a halkın, vatandaşın daha sonra belediye başkanımızın, valimizin, iş adamlarımızın sahip çıkması lazım. Bilecikspor şu anda hak ettiği konumda değil. Bununla ilgili ben Ali Başkanı da çağırdım. Onların da kendi imkânları belli, yapacak bir şeyleri yok. En azından kongreye gitseniz belki sahiplenirler dedim. Kimse sahiplenmiyor başkanım dedi. Gerçekten Bilecikspor’un durumu içler acısı ama halkımız, vatandaşlarımız duyarlı. Özellikle Bilecikspor’un ikinci amatör maçlarına bile davullu, zurnalı baya bir seyirci geliyor, toplanıyorlar. Dediğim gibi devlet büyüklerimizin sporu sahiplenmesi lazım. Sporun özelliği bu. Sporu bir reklam aracı olarak da kullanıyorsun. Buraya takımlar geliyor, seyircisi geliyor, yerel ve genel basın geliyor. Ama şu anda durum pek iç açıcı değil. İlerideki günlerde bizlerin de desteği ile inşallah Bilecikspor’u canlandıracağız, layık olduğu yere getireceğiz.

 

“Semt sahaları ışıklandırılıyor”

 

Semt sahaları ışıklandırılıyor, Bilecik’te 5-6 takımımız var. Takımların antrenman yapacak saatleri çakışıyor. Hiç olmazsa gece antrenmanları olur hatta geçen Hakem Kurulu Başkanımız İl Futbol Temsilcimiz beraber görüştük gece maçı bile veririz. Ben uzun yıllar siyaset yaptım hem de en üst makamında bıraktım siyaseti. Ama işin içine spor girince tekrar siyasete girdim. Yani başkan bize bu teklifi yaptığında sportif şeyleri görüştük inanın bana.

 

İlin siyasetçisini, bürokratını, iş adamını, esnafını, hakimini, doktorunu, emeklisini, eski futbolcusunu hep bir araya getirmiştiniz. Güzel bir proje olmuştu. Bu tür projelerle ilgili düşünceleriniz var mıdır?

 

Biz göreve geldikten sonra gençler ligine çok önem verdik. Bilecik’te U13 – U17 gençler ligleri bunların hepsini oynattık. Ayrıca amatör maçları devam ediyor. Mesela gençler ligi U13 ligi kurduk. Vezirhanlı bir kardeşimiz şu anda milli takımda Bursaspor’da oynuyor. Onun dışında bahsettiğiniz gibi şöhretler karması güzel bir organizasyondu. Biz de çok beğeniyle, zevkle yapıyorduk. Fakat son karmada bizler üzüldük. Biz insanlar kaynaşsınlar diye yaptık bunu ama son organizasyonda işte bizim çok samimi olduğumuz arkadaşlardan ‘Beni az oynatıyorsun onu fazla oynatıyorsun’ gibi söylentiler aldık. Baktık ki can ciğer dostlarımızla aramız bozulacak biraz ara verdik. Devam eder tabi böyle projeler. Destek aldığımız her şeyde varız. Ama daha çok gençler ligine önem vermemiz lazım. Mesela Ertuğrulspor A takımı katılmadı lige ama şu anda gençler ligine katıldı. Önümüzdeki yıl ben rica edeceğim Gölpazarıspor ve Söğütspor daha kaç yıldır gençler liginin hiçbirinde yoklar. Seneye mecbur tutacağım. Yani köy takımları gençler ligine katılırken ilçe takımları katılmıyor. Onlara da rica edeceğiz, gençler ligine katılsınlar.

 

“Basın büyük bir güç”

 

Burada size de görev düşüyor en büyük sıkıntımız basın. Biraz eleştireceğim basını ama gelmiyor maçlara gelin, çekin, sıkıntıları görün. Sağlıkçı yoksa orada bir yanlış varsa gelin çekin. Doğruları, hep güzel şeyleri yazmayın yanlışları da yazın. Bizim de mutlaka eksiklerimiz yanlışlarımız vardır. Ama basının ben özellikle hafta sonları maçları mutlaka gelip takip etmelerini rica edeceğim. Mesela bakıyorsun gençler liginde çocuğun annesi babası geliyor yani bizim basına çok ihtiyacımız var. Biz şimdi kupa veriyoruz, centilmenlik kupası veriyoruz her yıl. Daha önceleri yoktu. Şampiyon takıma kupa veriyoruz. Yılın hakemini seçiyoruz, yılın gol kralına, en centilmenine kupa veriyoruz. Gelin bunları yazın sporu hep beraber kalkındıralım.

 

Röportaja gelirken bir arkadaşımız bir talebi, isteği olduğunu söyledi iletir misiniz dediler mahalleler arası turnuva düzenlenmesini istiyor arkadaşımız..

 

Yaparız niye olmasın. Bize yeter ki teklifler gelsin. Her türlü teklife açığız. Köyler arası olabilir. Geçenlerde belediye yapmıştı sıkıntılar olmuştu. Genişletebiliriz bunu. Yaz ayları olabilir. Mahalle maçları, köy maçları olabilir. Yine bu şöhretler durumunu biraz daha genişletip daha güzel, cazip hale getirebiliriz. Biz açığız, bizim amacımız zaten spor yapmak, yaptırmak.

 

“Bir lig en az 4 takımla kurulur”

 

3 takımımız vardı U13 liginde. Beden eğitimi öğretmenlerimiz Sedat hoca, Vezirhanlı Yusuf hoca, Dilaver hoca oturduk 4 takımla lig kurduk. Ve çocuk o ligden çıktı. Şu anda milli takımda o çocuk ve gol kralı oldu Bursa’da oynuyor. Biz o ligi kurmasak bu çocuk nerden keşfedilecek nereye gidecek. Kurarız, mahalleler arası maçlar yaparız, muhtarlıklarla görüşürüz. Köyler arası yapabiliriz. Biz açığız, amaç zaten spor yapmak.

 

Bir sponsorluk yasası çıktı. Mesela a sanayici a kulübüne verdiği bütün masrafı örnek 100 milyarlık katkı verdi diyelim bunu vergiden düşüyor yasada var yani. Sponsor anlaşmaları var ama gidiyoruz fabrikalara yetkili arkadaşlara anlatıyoruz mesela örnek verelim Bien Seramik amatör ligi, Porland amatör ligi gibi olabilir. Bunları sponsor olarak çoğaltırsak onlarda bu işe destek verirse vergiden de düşüyor. Hem de spora destek vermiş olurlar.

Sporun güzelliği tartışılmaz. İnşallah verdiğimiz mesajlar yerine gider, Bilecik’te sporu daha olumlu, daha ılımlı, daha güzel yerlere hep beraber getiririz. Bizleri takip edin takip etmeye devam edin. Erhan Toka – Caner Alkan

 

  

    

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. ah nusret ah – seni daha iyi yerlerde görmek isterdik mesela MHP ilgenel meclisi gibi,belediye,sen,ve Bahattin bey ne güzel üçlü olurdunuz,neyse 17 şubata daha var.

  2. dönekler – Nusret TOSUN Bilecik”te içinde bulunduğun STK ları birer birer kapanıyor.yıllarca Bilecik sporu sömürdünüz.asalak gibi yapıştınız.içinde bulunduğunuz hiç bir kurum başarılı olamadı bunun nedennini hiç kendinize sordunuzmu.şimdide iktidar partisinden Belediye meclisi üyesi adayı olmuşsunuz.önceki partinize ne oldu yoksa orada mama bittimi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam