Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Ata, Saygı ve Şükranla Anıldı
Sosyal Medyada Paylaş
10 Kasım 2012
admin

Ata, Saygı ve Şükranla Anıldı

 

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başlayan anma etkinliği Bilecik Ertuğrulgazi Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti.

                Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Vali Halil İbrahim Akpınar, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç ve Belediye Başkanı Selim Yağcı Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saat 9.05’te 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı Bandosu ve çalınan sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören sona erdi.

                Bilecik Bilim ve Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda Bilecik Ertuğrulgazi Lisesi tarafından hazırlanan program da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Okul Müdürü Yunus Karaağaç açış konuşmasını yaptı. Karaağaç konuşmasında, Atatürk’ün bu dünyadan bedenen ayrıldığını söyledi. Karaağaç şöyle konuştu:

“Atatürk, 74 yıl evvel bu dünyadan bedenen ayrılırken Türk Milletine sonsuza dek yaşayacak olan bir armağan bırakıyordu, cumhuriyet. 57 yıllık yaşamına asırlık başarılar sığdıran, hayatın hiçbir karesinde yılgınlığa ve teslimiyete yer vermeyen, evrensel ilkeleriyle yalnız ülkede değil insanlık tarihinde de bir çığ açan Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikali yalnızca maddeseldir. Esir yaşamaktansa ölümü tercih eden, ‘Ben gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim’ diyecek kadar vatan aşığı, millet aşığı Büyük Önder Atatürk’ün takipçileri olarak onun ilke ve inkılaplarından hiçbir ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz. Engeller karşısında tek bir vücut, tek bir yürek olacağız. Ona bağlılığımızı, dürüstlüğümüzle, çalışkanlığımızla, üretkenliğimizle, haksızlığa karşı direnişimizle, cumhuriyete ve demokrasiye inancımızla çağdaşlık ve bağımsızlık yolunda tüm değerlerimizi korumak adına yaptığımız kutsal uğraşlarımızla göstereceğiz.”

                Sonrasında Ertuğrulgazi Lisesi öğrencileri Abdullah Can Bayraktar ve Fatmanur Koca tarafından şiir okundu. Program öğrenciler tarafından Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar geçen süreyi seslendirdiği oratoryo ile sona erdi.

Gerçekleştirilen törenlere Vali Yardımcıları Metin Çınar ve Süleyman Deniz, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Abdulhalik Bakır, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım