Bakan’dan Köylülere Olumsuz Cevap

Bakan’dan Köylülere Olumsuz Cevap

Milletvekili Şeker’in soruları ve Bakan Eroğlu’nun verdiği cevaplar şu şekilde:

“Soru 1.Hesaplamadan kaynaklandığı bariz olan mağduriyetin iş bu köylerde yaşayan insanlarımızı nasıl etkilediği, bu insanlarımıza ‘devleti zarar ettirmek’ üzerinden bir ithamla haksızlığa sebep olunduğu ve sanki ‘mal gasp ettikleri’ gibi bir muameleye tabi tutuldukları noktasında bakanlığınızın tespitleri ve çalışmaları var mıdır?

Soru 2.Bu köylerimizde ‘zarar tespitine’ ilişkin hangi kaideler, değişkenler ve göstergeler veri olarak kabul edilmiştir? Haksızlığa ve mağduriyete sebep olan bir yanlışlık var mıdır?

Soru 3.Dağ ve orman köylülerinin geçim kaynakları, satın alma gücü, köylülerin yakıt ihtiyacı bilinmesine rağmen, bu insanlarımız neden zan altında bırakılmaktadır? Bu insanlarımız kömür mü yakmalıdır?

Soru 4.Bu ve benzeri mağduriyetler vesilesiyle bakanlığımızın genel yaklaşımı, politikası ve vizyon geliştirmesi yönünde ne gibi çalışmalarınız vardır?

Soru 5.Bu konuyla ilgili olarak, Bilecik ilinin köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın itirazları değerlendirilip, yaşadıkları mağduriyetleri giderilecek midir?

Cevap 1-5. Bir vatandaşın şikayeti üzerine Bakanlığımca yaptırılan soruşturma neticesinde düzenlenen 06.11.2012 tarihli Soruşturma Raporu gereği için 19.11.2012 tarihinde Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığına; 06.11.2012 tarihinde Bilecik Valiliğine gönderilmiştir.

Soruşturma neticesinde; 621.479,68 TL’lik idare zararının, öncelikle haksız KPS satışı yapılan ve % .. 0 istihkak fazlası ödenen kişilerden tahsil edilmesi, tahsil edilmediği takdirde görevlilerden müştereken ve müteselsilen tahsil edilmesi; tahsilat rızaen mümkün olmaz ise yetkili mahkemede açılacak dava ile tahsil edilmesi gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır.

Müfettiş incelemesi, orman köylülerini zan altında bırakmak maksadıyla değil, oluşan idare zararının tahsiline yöneliktir. Konu yargıya intikal ettiğinden, itirazların ilgili mahkemeye yapılması gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam